Wpis z mikrobloga

Wielu jest przeciwników systemu ESA37 i podziału punktów, który raczej promuje słabszych w #ekstraklasa
Ale to jak zorganizowane są rozgrywki drugiego szczebla ligowego w Belgii (Proximus League) to jest jawna kpina. Widząc dzisiaj wpis kolegi @Saint_Sinner tym bardziej chcę się podzielić tym, do czego doszliśmy ze znajomymi podczas przeglądania tabel ligowych w Belgii. Jednocześnie prostuję, że zasady które tam cytował, nie są już w pełni aktualne. Zapraszam w podróż do krainy totalnego absurdu piłkarskiego. Jedziemy.

Styl nieco pastowy, ale jakoś tak mi się na końcu wpadło w taką konwencję; sorry jeśli komuś nie pasuje.
Pozwolę sobie jeszcze zawołać @Jakub_Olkiewicz i @Krzysztof_Stanowski, być może to interesujący temat dla Weszło; a także @futbolove, bo może to jakiś pomysł na kolejne video o piłkarskich dziwnościach.


W sezonie 2016/2017 Koninklijke Belgische Voetbalbond (KBV - Belgijski Związek Piłki Nożnej) zreorganizował rozgrywki drugiej ligi. Stwierdzono, że ligę obcinamy z 16 do 8 drużyn, wobec czego w sezonie 2015/16 z tejże II ligi spadło 9 klubów. Beniaminek ze szczebla niższego trochę by przeszkadzał, więc od razu uchwalono, że z III ligi nikt nie może awansować.

- sezon 2016/2017
- 8 drużyn tłucze się ze sobą po 4 razy, żeby osiągnąć sensowną liczbę 28 meczów
- mistrz drugiej ligi - Lierse - awansuje do ekstraklasy (Jupiler League)
- druga i trzecia drużyna grają ze sobą baraż (mecz i rewanż) o awans: Roeselare vs. FC Antwerpia - lepsi byli ci drudzy

Teraz musimy zahaczyć o ekstraklasę Belgów:
- po sezonie zasadniczym (30 meczów, 16 ekip) pierwsza szóstka tworzy grupę mistrzowską, która gra o... mistrzostwo ( ͡° ͜ʖ ͡°)
- punkty należy uprzednio podzielić przez 2
- mistrzem i tak Anderlecht
- 9 zespołów z miejsc 7-15 wchodzi do grup barażowych o Ligę Europy
- triumfatorzy grup barażowych grają ze sobą półfinał o miejsce w końcowym finałowym barażu o jedno miejsce w Lidze Europy, w którym rywalem jest 4. drużyna grupy mistrzowskiej
- ostatnia, 16. ekipa ligi czyli Westerlo leci do drugiej ligi - sezon i trud skończon 12 marca, mają teraz chłopaki 5 miesięcy przerwy w rozgrywkach
- choć to może i dobrze, bo jako jedyni wiedzą co się dzieje i gdzie będą grać od sierpnia

Dalej:
- grup barażowych o Ligę Europy jest dwie
- w każdej gra 6 klubów
- 2 x 6 = 12
- zespołów z miejsc 7-15 jest łącznie 9
- 12 - 9 = 3
- hm... brakuje nam 3 drużyn, co robimy?

Ano wracamy do drugiej ligi:
- mistrz Proximus League czyli Lierse dodatkowo kwalifikuje się do grup barażowych o Ligę Europy XD
- PRZEGRANY barażu o ekstraklasę belgijską (Royal Antwerpia) kwalifikuje się do grup barażowych o Ligę Europy XDD
- a ty zwycięzco barażu wszedłeś do Jupiler League, więc ci wystarczy, nie grasz w grupach barażowych XDDD
- ciągle brakuje nam jednej drużyny
- 4. drużyna drugiej ligi belgijskiej (St. Gilloise) zostaje nagrodzona awansem do grup barażowych o Ligę Europy XDDDD
- no, 12 drużyn w dwóch grupach, można grać o europuchary
- wspomniałem że w drugiej lidze belgijskiej cztery ostatnie drużyny, czyli z miejsc 5-8, wchodzą do grupy spadkowej i walczą o spadek (tak, tekst Franka Smudy jak najbardziej ma tu sens) do III ligi?
- 'walczą;, bo z grupy spadkowej leci jedna drużyna
- podział punktów w grupie spadkowej: oczywiście, super pomysł bulwo
- gramy dwa razy każdy z każdym, czyli jeszcze 6 meczów

_________________________

- bądź Lommel United
- jesteś najsłabszą drużyną w drugiej lidze, powinni cię zdegradować ze 3 razy w tym sezonie
- 18 punktów w 30 meczach nie robi wrażenia
- bo wygrałeś 3 mecze w sezonie ( )
- dobra, spadamy z ligi
- albo nie - podzielili punkty, to wygrywamy co się da w grupie spadkowej
- została jedna kolejka
- punkt straty do przedostatniego Leuven Heverlee
- tak, w najbliższy piątek grasz w Heverlee najważniejszy mecz rozgrywek

- bądź Saint-Gilloise
- podłóż się w ostatnim meczu sezonu zasadniczego z tym wyraźnie słabszym Leuven, żeby nie grać tych j------h baraży o Ligę Europy
- nie pykło, bo goniące cię Tubize też przegrywa ze słabszym Cercle Brugge
- ponad miesiąc (!) przerwy w rozgrywkach
- jesteś w tej całej grupie barażowej o Ligę Europy, kompromitacja realna
- tak - się k---a kompromituje ekstraklasa
- golisz frajerów: Mechelen 3:0 (które o punkt przegrało grupę mistrzowską), Beveren 4:1, St. Truiden 1:0
- punkty urywa ci tylko Standard Liege (2:2)
- jutro grasz z Lierse
- tak, to Lierse, które jest mistrzem drugiej ligi, w której nie byłeś w stanie go ograć ani razu w 4 meczach
- dwa miesiące temu chciałeś nie spaść z II ligi
- od wtorku zaczynają ci zagrażać europejskie puchary ( )

I teraz zagadka. Co w sytuacji, gdy czwarta drużyna drugiej ligi belgijskiej zdobywa Puchar Belgii, zapewniając sobie tym samym miejsce w Lidze Europy? Kto wtedy wchodzi do grup barażowych? Drugoligowiec gra wtedy o pietruszkę czy zastępuje go piąta drużyna z II ligi, która jednocześnie broni się przed spadkiem w grupie spadkowej II ligi? A może wtedy mistrz III ligi, który nie ma prawa awansu wyżej? XD

Obecnie poszukiwany jest tłumacz flamandzkiego lub walońskiego, bo chciałbym sprawdzić, czy mają zapisane w regulaminie co się wówczas dzieje.

#pilkanozna #ciekawostkipilkarskie
  • 52
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Perlo: @sid03: Nie wiem, czy ktokolwiek tam ogarnia wyniki innych drużyn. Kibice też chyba się nie hejtują, bo pamiętają tylko o co gra ich zespół. Pozostałe są w innej galaktyce. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@idol89:

Australia: 10 drużyn w lidze, po 27 meczach najlepsza 6 awansuje do playoffów o mistrzostwo: miejsca 3-6 grają ze sobą ćwierćfinały, 1-2 są rozstawione w półfinale. Awans do Azjatyckiej CL zyskuje nie zwycięzca sezonu zasadniczego, lecz playoffów - więc starczy zająć 6. miejsce na 10 drużyn i zagrać parę dobrych spotkań na koniec sezonu.
  • Odpowiedz
@MaIutkiCzlowiek: I nie dzielą punktów? ( )

Taki trochę hokejowy system, ale też ładne.
Z tym że Ty wytłumaczyłeś to w 3 linijkach. Ja w jakichś 33. ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@Jakub_Olkiewicz: Dzięki. : )
Tylko jak napisałem na początku - wywnioskowałem to z tabel na Flashscore, a nie źródeł, regulaminów, więc ręki za każdy z podpunktów uciąć nie dam.
  • Odpowiedz
@arko123: OciechujXD Też dobre
Sprawdziłem i ci White Stars wystartowali w tym roku w III lidze i już nie wyjdą ze strefy spadkowej. W ogóle 3 ostatnie drużyny w III lidze chyba nie dostały licencji na kolejny sezon, bo w tabeli są na ostatnich miejscach, mimo że 13. ekipa ma mniej punktów.

A sprawa skończyła się tak, że uznano odwołanie, wynik 1:1 z boiska utrzymano, ale Eupen zremisował z Antwerpią
  • Odpowiedz
@idol89: Ale jeszcze mi się nie zgadza liczba spadkowiczow z ekstraklasy, bo spadła tylko ostatnia drużyna, a awansowaly dwie - więc o jakimś kruczku chyba jeszcze zapomniales, albo mi się już p------o (absolutnie niewykluczone) xD
  • Odpowiedz