Wpis z mikrobloga

Pytanie do programistów #frontend 15k... od biedy 10k, którzy mają doświadczenie w #vuejs oraz #react (oraz jest tutaj kluczowe:)). Obecnie klepię coś tam w Vue.js, w sumie fajnie, szybko i sprawnie mi to idzie. Nie mam większych problemów z rozwiązaniem typowych problemów, dokumentacja jest OK, API jest proste - krótko mówiąc bariera wejścia jest niska.

Wcześniej miałem do czynienia wyłącznie z #backbone (hype na Angulary jakoś mnie ominął, ale chyba nie żałuję). Pisząc w Backbone miałem wrażenie, że wszystko jest tam bardzo dobrze zorganizowane. Backbone narzucał solidną strukturę aplikacji: kolekcje, modele, widoki miały ściśle określone role. Pod tym względem bardzo lubię Backbone, z drugiej strony czuć, że ta biblioteka powstała lata temu i trzeba niestety pisać bardzo dużo tzw. "boilerplate code" (np. bindowanie eventów, renderowanie widoków), który w nowoczesnych bibliotekach/frameworkach dostajemy "out of the box".

W Vue.js trochę mi tego brakuje. Wydaje mi się, że Vue.js daje bardzo dużą dowolność odnośnie struktury aplikacji (niekoniecznie twierdzę, że to wada!). Ale podobnie jak w Backbonie, w Vue.js lubię to, że nie jest wielką kobyłą, tylko dosyć prostą biblioteką, a całą aplikację składamy z klocków (mogę użyć dowolnego routera, dowolnego store'a, biblioteki do ajaxów, etc).

Po tym przydługawym wstępie przechodzę do pytania.
Jak wygląda Vue.js w porównaniu z Reactem? O Reakcie wiem tylko tyle co przeczytałem z dokumentacji. Nigdy nic w nim nie napisałem. Sam koncept wydaje mi się bardzo podobny do Vue, nawet Vuex i Redux wydają się być bliźniaczymi projektami.

Czy jest coś w czym React jest od Vue jest wyraźnie lepszy, albo na odwrót?

#programowanie #programista15k #webdev
  • 5
@tylkostrimi: vue ma chyba niższy próg wejścia niż react, a przynajmniej ja mam takie wrażenie że jest bardziej developer friendly, zwłaszcza dla kogoś kto wcześniej pisał np w angularze
@tylkostrimi: Nie pisałem nigdy w Vue.js, ale w AngularJS i React.js już tak. Ogólnie jak patrzyłem na dokumentację Vue.js, to mam wrażenie, że to taka mieszanka Angulara i Reacta.
Pytasz pod kątem czego się warto nauczyć? Wydaje mi się, że tego na co jest większe zapotrzebowanie. A z tego co widziałem to na Reacta jest więcej ofert pracy niż na Vue.
@andrew1985 no niestety Vue w ofertach pracy to jakis jeden procent, a React staje sie powoli czymś takim jak jQuery parę lat temu - znaczna większość ogłoszeń na fronta zawiera Reacta w wymaganiach. Co prawda często zdarza się jakieś info typu doświadczenie we frameworkach JS ale koniec końców pewnie i tak będzie się pisać w React. Zdecydowanie wolę Vue ale obawiam się, że z ofertami pracy będzie krucho jeszcze przez długi czas,