Wpis z mikrobloga

Elonowe świry. Czy znajdę w sieci informacje o maksymalnych wysokościach osiąganych przez pierwszy człon Falcona 9 w poszczególnych misjach? Pytam dlatego, bo wydaje mi się że w tej ostatniej rakieta nie osiągnęła 100km. MECO nastąpiło na wysokości około 80km i czy siła rozpędu rakieta mogła wznieść się jeszcze kilkadziesiąt kilometrów w górę?

Oczywiście co do tych 80km mogę się mylić, bo piszę z pamięci.

Będę wdzięczny za rzetelnie udzielone odpowiedzi.

#spacex #pytanie
  • 15
Obejrzałem właśnie start i MECO nastąpiło jeszcze niżej, bo na wysokości około 68km. Tym bardziej wydaje się nieprawdopodobne osiągnięcie linii Karmana.
@dzangyl: Wszystko zależy od tego kiedy rozpoczęli manewr hamowania, bo rozpędzone cygaro może jeszcze całkiem wysoko się wznosić po krzywej balistycznej. Można zrobić symulację w Kerbalu z RO jak komuś bardzo zależy;)
@dzangyl: zależy od startu. Jeśli rakieta ma wylądować na barce - to z całą pewnośćią i tak wylatuje poza linię Kermana (taki profil https://www.flickr.com/photos/spacex/16892430560/in/photostream/ ) - ale MECO następuje i tak przed osiągnieciem najwyższego punktu trajektorii balistycznej. Jeśli jednak ma wylądować na lądzie (w okolicach miejsca startu) - to profil jest inny i najwyższy punkt jest w okolicach ~200km (jak pokazano tutaj: https://zlsa.github.io/infographics/data/images/trajectory/spacex-falcon9-booster-rtls.png )
@uzekamanzi: Dlatego proszę o rzetelne odpowiedzi, a twoja poza gdybaniem nic nie wnosi. Liczę na konkrety, bo ciekaw jestem czy rakietę z tej misji (jak i wcześniejszych) można nazwać suborbitalną.
@FlyingDutchman: Jestem świadom, że zależy to od rodzaju startu. Czy jesteś w stanie podeprzeć swoją tezę prawdziwymi danymi, a nie obrazkami? Chyba, że elon nie udostępnia publicznie takich informacji?
Hej tutaj jest lista skrótów, które pojawiły się do tej pory w tym wpisie i jego komentarzach.

CRS-4 - 2014-09-21|F9-012 v1.1, Dragon cargo; soft ocean landing
MECO - Main Engine Cutoff – Koniec pracy silnika pierwszego stopnia rakiety podczas startu.

Jestem botem

@uzekamanzi: Kolejny mędrek idiota. Ruch balistyczny jest oczywisty, ale to czy wzniesie się na taką, a taką wysokość już nie, zwłaszcza że po drodze wykonywane są manewry rakiety. Postawiłem konkretne pytanie i oczekuję konkretnych odpowiedzi, a twoja jest rodem z elektrody. Znikaj na czarnej i nie wracaj więcej.