Wpis z mikrobloga

W pewnym sensie kontynuacja tego wpisu, czyli drugie laboratoria z metrologii i tym razem pomiar wykonany za pomocą miernika chropowatości :)

Linia pomiaru była w poprzek serii padów pod nóżki mikrokontrolera na wytrawionym obwodzie drukowanym. Zastanawiam się skąd pochodzą te spadki wysokości na środku pada i skoki na krawędziach..

#inzynieria #metrologia #studbaza #elektronika bo #pcb a uczelnia #politechnikakrakowska
I jeszcze #visherdev bo to ja i bo ciekawe
Visher - W pewnym sensie kontynuacja tego wpisu, czyli drugie laboratoria z metrologi...

źródło: comment_Vb0i6p91XQ3W1RQjzByhxiMYZSC5cySl.jpg

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Visher: może być to wada laminatu, miedzi, albo procesu utwardzania materiału światłoczułego lub samego materiału, którym pokrywane są miejsca, które mają być niewytrawione
jak masz możliwość to przejedź po czystym laminacie, później po pełnej miedzi
  • Odpowiedz
@mykeil: teraz patrzę bo na szybko zrobiłem jeszcze jedno zdjęcie czystych danych (powyższe jest przetworzone przez program) i tam problem nie występuje. Ogółem z tego co zauważyłem to dokonuje on pewnej interpolacji wyników, szczególnie "prostowanie" wykresu, bo próbki idealnie w osi pomiaru ustawić się nie da. Pewnie to zrobiło swoje..
Visher - @mykeil: teraz patrzę bo na szybko zrobiłem jeszcze jedno zdjęcie czystych d...

źródło: comment_IcszmDaR44tfxJq9tdMPJeaceYfSGby2.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@RicoElectrico: jakoś nie chce mi się wierzyć że to może być wina końcówki. Była w kształcie litery V, a maszyna ma dokładność +- 1 um. Gdyby przy ustawionym +- 100 um robiła takie rzeczy, to +- 1 um jest kompletnie bez sensu.
  • Odpowiedz
@Visher: Amplituda 17um, czyli zgadza się, bo grubość miedzi to 18um typowo, ale sam wykres dziwny. Zakładając, że z płytką wszystko w porządku, problem leży w sposobie pomiaru albo w samym urządzeniu. Dziwny to algorytm, który z wykresu ze zdjęcia 2. robi wykres na zdjęciu 1. Drugie zdjęcie bardziej przypomina rzeczywisty pomiar.
  • Odpowiedz
@Sektro: z typowymi chropowatymi płytkami w 5-7 klasie radziło sobie urządzenie dobrze. Moze problem tkwi w filtrze który osłabia niższe składowe. Nie wiem czy tam w ogóle jest taki filtr, ale podobno takowe się stosuje.
  • Odpowiedz
@kw401: o tak, niektóre sprzęty w tej sali są tak stare że mogą mieć 3.11 :P Jeden jest tak stary, że nie da się go już uruchomić kompletnie, trzeba by spełnić jakieś dziwne warunki z lat 90 xD
  • Odpowiedz
@Visher A ja myślałem, że Pentium 2 na Politechnice Świętokrzyskiej to zabytek ( ͡° ͜ʖ ͡°) jeszcze władowali na niego Windows XP, niby chodzi, ale to jest jakiś dramat...

trzeba by spełnić jakieś dziwne warunki z lat 90 xD


Właśnie widzę na tym twoim zdjęciu, że data jest ustawiona na 1995 rok ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@kw401: powiem Ci że interfejs tego programu bardzo wygodny, dziś to pewnie władowali by milion ikonek, wstążek, pasków menu czy nie wiadomo co i trzeba by się domyślać. Szkoda tylko że myszka kulkowa była tak mocno zabrudzona ;-)

Wyczyściłem prowadzącej kulkę i wałki z tego syfu i od razu lepiej było.
  • Odpowiedz