Wpis z mikrobloga

chciałem się tylko tak zapytać, czy rzeczywiście naiwnie wierzycie, że 100% pieniędzy, które wpłacacie lądują na wybranych kontach i są w 100% wydawane z przeznaczeniem.


@simperium: według Fundacji Republikańskiej to koszty ZUSu są nieporównywalnie małe względem świadczeń: http://www.mapawydatkow.pl/wp-content/uploads/2016/02/mapawydatkow2014.png (przepraszam za brak nowszych danych).
Można mieć zastrzeżenia co do jakości decyzji (np. o wypłacie odszkodowań i rent), ale raczej trudno mieć pretensje o to, że ZUS się utrzymuje. Prywatny ubezpieczyciel robiłby to
emerytury nie dajo" xD

składkami na emeryturę?


@M4ks: @MarianKolasa:

Ale wy wiecie, że kasy ze składek ZUS się nie odkłada, tylko one w całości idą na obecnych emerytów, a emerytury dzisiejszych dwudziesto i trzydziestolatków zależą od dzietności, która jest dramatycznie niska?

Lepiej robić na śmieciówce i samemu sobie odkładać na emeryturę. Przy czym ja bym składkę zdrowotną jednak płacił, bo z NFZtem nie jest tak źle, zwłaszcza za tą cenę.
@mieszalniapasz: a potem "hurr durr NFZ taki kiepski, emerytury nie dajo" xD


@M4ks: przecież ci co są na śmieciówkach i tak nie korzystają z NFZ więc to nic nie zmienia, jakby zaczęli płacić składki to NFZ miałby więcej kasy ale analogicznie miałby więcej pacjentów do obsłużenia więc koło się zamyka
alez ja jestem bardzo za tym zeby była opcja wypisania sie - oddajesz koszty dotychczasowej edukacji, świadczeń etc - ale za to nie płacisz składek, a kazda wizyta w NFZ - rachunek. Jestem bardzo za. Ciekawe ilu wtedy byłoby krzykaczy ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@M4ks: Tylko, że wiesz iż edukację dzieci opłacają w podatkach rodzice?

Przecież gdy wprowadzano powszechną edukację, wielu ludzi było już dorosłych i ich
@mieszalniapasz: wszystko sie klaruje jak zachorujesz i musisz sobie sfinansowac leczenie, zlamana noga, operacja wyrostka czy zalozenie bypassow. Operacja + opieka + leki i #!$%@? ida oszczednosci zycia.
Do tego w czasie choroby, urlopu nie zarabiasz bo nie pracujesz, nie przysluguje nic takiego jak zwolnienie lekarskie.
W razie czego renta, emerytura tez nie istnieje. Nie chronia prawa pracownika.
@mieszalniapasz: wszystko sie klaruje jak zachorujesz i musisz sobie sfinansowac leczenie, zlamana noga, operacja wyrostka czy zalozenie bypassow. Operacja + opieka + leki i #!$%@? ida oszczednosci zycia.

Do tego w czasie choroby, urlopu nie zarabiasz bo nie pracujesz, nie przysluguje nic takiego jak zwolnienie lekarskie.
W razie czego renta, emerytura tez nie istnieje. Nie chronia prawa pracownika.

@deeper: jestem dziwnie pewien ze jakby wprowadzono możliwość rezygnacji ze składek to
Kinse zawsze z tych grafik ile zabiera rząd i kosztów pracy nie wiedząc o co w tym chodzi xD
Nazwa śmieciówki nie wzieła sie z kosmosu tylko dlatego ze w Polsce za prostą prace na zleceniu dostaje sie i tak najniższa krajowa mimo ze pracodawca ma oszczędności na kosztach pracy, po drugie taka praca zazwyczaj powinna byc umową o prace a obchodzi sie to poprzez jakies elastyczne grafiki i inne bzdury (
@Armo11: aha czyli płacąc wszystkie składki na zus przy zachorowaniu, dokonujesz operacji na kwotę 50k pln. Ciekawe kto pokrywa koszty leczenia? Idziesz do lekarza po rocznym oczekiwaniu po czym za wizytę płaci państwo z niby twoich składek jakby nie patrzeć za każdym razem państwo jest na minusie wniosek jest taki, ze lubicie zadłużać państwo, a płacić będą za to przyszłe pokolenia tak to rozumiem. Bo z nieba pieniądze nie spadają.
no tak, klasyczne myślenie ze dorośli nie korzystają z podatków które płaca xD


@M4ks: Jeśli mój prapradziad opłacił z podatków powszechną edukację, a ona go nie objęła, to jak z niej skorzystał?

A jak pan Janusz dorosły miał firme i zatrudnił jakiegoś młodego wykształconego to nie korzystał pośrednio z państwowej edukacji niby?


To czemu chcesz żebym oddawał kasę za swoją edukację, skoro opłacił ją pan Janusz, który skorzystał na tym tak,
@Tical25: a co jesli ten sam prapradziad dostał dwa razy większy zasiłek niż średni albo lepsza drogę niż wiekszosc? Albo nie daj Boże był jakimś inwalida co żył (tutaj juz daj Boże) 120 lat?
A i zatrudniający pan Janusz "opłaca" edukacje poprzez odprowadzanie składek za delikwenta. Chyba ze ten dobrowolnie zrezygnował.