Wpis z mikrobloga

W okolicach Bielawy na Dolnym Śląsku zauważyłem na cmentarzach wiele starych grobów dzieci, które nie przeżyły swoich pierwszych miesięcy życia. Cechą wspólną była data śmierci. Wrzesień 1955 roku.

Z rozmów z okolicznymi mieszkańcami dowiedziałem się, że zmarły wszystkie dzieci, które były w tym okresie szczepione. Nikt nie przypominał sobie dalszych detali, ale wszyscy powtarzali, że doszło do jakiejś pomyłki i dzieciom wstrzyknięto coś, co szczepionką nie było. Z rozmów z rodziną dowiedziałem się, że i u nas jeden z "wujków" zmarł w tym samym czasie, z tego samego powodu.

Jeśli macie jakiekolwiek wiadomości na ten temat, słyszeliście coś od rodziny, znajomych, trafiliście gdzieś na opracowanie przypadku w literaturze, czy nawet prasie, to dajcie proszę znać.

#bielawa #dolnyslask
  • 199
@iskra-piotr:
"W Polskiej Republice Ludowej wszystko było cacy i nigdy nic złego się nie działo, plany były wyrabiane ponad normę, wszyscy byli szczęśliwi i nowa Polska rosła z każdym dniem w siłę,"

Zabawne jest ironizowanie do komunizmu i oczywistych czasów propagandy. To tak jakbyś siedział przed kompem, zauważył że tematy do narzekania się kończą i zaczął szukać w przeszłości do czego jeszcze by się można #!$%@?ć xD "Jasne jasne, Cezar to
@iskra-piotr: Przeczytałam to mojej mamie i mi mówi, ze coś było o tym , nie może sobie przypomnieć jakoś turbo szczegółów , ale był jakiś program o tym, ze umierały tam matki i dzieci i spowodowane to było kadaweryną (jad trupi) .
@iskra-piotr:

12 kwietnia 1955 rok - pamiętna data przywołująca na myśl wspomnienie zwycięstwa nad chorobą Heinego i Medina, czyli poliomyelitis (w skrócie polio). Groźna choroba dawała się we znaki całemu światu. W wielu krajach w latach 50. była w pierwszej piątce schorzeń wywołujących największą śmiertelność wśród dzieci. U tych, których nie zabiła na skutek porażenia mięśni oddechowych, pozostawiała trwałe kalectwo.


Może to to?
@Ragnarokk: I. Dworaczyk. A. Pruszewicz, A. Obrębowski, B.Woźnica: "Powikłane szczepienia ochronne jako ukryty i prawdopodobny czynnik wystąpienia zaburzeń procesu komunikatywnego" Katedra i Klinika Foniatrii i Audiologii Akademii Medycznej im. K. Marcinkowskiego u, Poznaniu
"Badania obejmowały 81 dzieci w wieku 1 - 15.5 r.ż. będące pod opieką Kliniki Foniatrii i Audiologii w latach 1997-2000 r. z powodu zaburzeń procesu komunikatywnego. W wywiadach zwrócono uwagę na zbieżność czasową zachorowań na infekcje górnych dróg
Ciekawostka z USA z tego samego roku: Szczepionka Salka przyczyniła się do epidemii polio w USA w 1955 roku (40tys przypadków, 120tys skażonych dawek, 53 osoby sparaliżowane i 10 zgonów)
http://szczepienie.blogspot.com/2015/07/historia-walki-z-epidemia-polio.html

Potem stosowano OPV, którą dopiero niedawno wycofano, a z którą też były problemy:
"Szczepionka przeciwko polio aż do 1981 r. była stosowana w krajach socjalistycznych, zawierała pochodzącego od małp wirusa wywołującego raka - twierdzi dr Michele Carbone z Loyola University Medical