Wpis z mikrobloga

W okolicach Bielawy na Dolnym Śląsku zauważyłem na cmentarzach wiele starych grobów dzieci, które nie przeżyły swoich pierwszych miesięcy życia. Cechą wspólną była data śmierci. Wrzesień 1955 roku.

Z rozmów z okolicznymi mieszkańcami dowiedziałem się, że zmarły wszystkie dzieci, które były w tym okresie szczepione. Nikt nie przypominał sobie dalszych detali, ale wszyscy powtarzali, że doszło do jakiejś pomyłki i dzieciom wstrzyknięto coś, co szczepionką nie było. Z rozmów z rodziną dowiedziałem się, że i u nas jeden z "wujków" zmarł w tym samym czasie, z tego samego powodu.

Jeśli macie jakiekolwiek wiadomości na ten temat, słyszeliście coś od rodziny, znajomych, trafiliście gdzieś na opracowanie przypadku w literaturze, czy nawet prasie, to dajcie proszę znać.

#bielawa #dolnyslask
  • 199
@pogop w ZSRR odwilż oficjalnie zaczęła się po słynnym wystąpieniu Chruszczowa "O kulcie jednostki..." w '56, ale de facto zaraz po śmierci Stalina doszło od wyraźnego odprężenia, szczególnie po słowach Berii potepiajacych Stalina. W Polsce na liberalny kurs partia weszła wlasnie w '53.
Grzebnąłem z ciekawości w GUSie.


@iskra-piotr: Wykres nie wskazuje na to by problem istniał w skali kraju, a jeżeli istniał to lokalnie. Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na to iż bezpośrednio po wojnie miał miejsce wyż demograficzny więc generalnie noworodków było więcej:

http://stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus/l_podst_inf__o__syt_demograficznej_2011.pdf

Ja bym próbował te dane na Twom miejscu wyciągać z urzędów (na początek GUS) w trybie dostępu do informacji publicznej po wcześniejszym zweryfikowaniu że nie ma ich na stronie