Wpis z mikrobloga

#prawo

taka rozkmina ze spadków. Ktoś starszy wie że jest u kresu bierze kredyt na np. 5 tys złotych potem nie spłaca rat. Umiera sobie i ma 2 dzieci. One odrzucają spadek albo przyjmują z dobrodziejstwem inwentarza, bo typ i tak nie ma praktycznie nic innego poza długiem kredytowym. Co wtedy robi ta instytucja kredytowa? Poprostu traci? Bo rozumiem że kredyty również się ubezpiecza, ale takie np. 5 tysięczne bywają nieubezpieczone. Wtedy ta instytucja finansowa traci poprostu kasę, mówiąc kolokwialnie
  • 22
@d3v:
No zależy -- jak odrzucą -- to spadek przechodzi na osoby, które dziedziczą po odrzucających.
A jak z dobrodziejstwem inwentarza -- to się windykuje z masy spadkowej. A jak ta masa to same długi -- to tak jak piszesz -- pozostaje tej instytucji wpisać to w straty.

Lepiej w takim przypadku odrzucić -- ma się papier i w razie próby windykacji -- spuszcza się windykatora na bambus.
Bo jak z
@Adams_GA: no ale co ta firma może? wszyscy odrzucili spadek, brak ubezpieczenia, jaka jest ewentualna możliwośc zwindykowania tego? to hipotetyczna sytuacja, zastanawiałem się jak wobec odrzucenia spadku lub przyjęcia inwentarza w którym nic nie ma zachowuje się inwestycja kredytowa. Znam przypadek starszej osoby która ledwo co żyje i dostała kredyt na 2 tys i 5 tys bez ubezpieczenia i nawet tego nie zamierza spłacać.
@Polinik Jeśli prawo nie uległo zmianie, to trochę się mylisz. Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza nie ogranicza prawa do zaspokojenia roszczeń wierzycieli wyłącznie do masy spadkowej. Limitowana jest granica odpowiedzialności w sensie kwoty, ale egzekucja może przebiegać z majątku osobistego spadkobiercy.
no ale co ta firma może?


@d3v: No np. znam firmę windykacyjną która podawała w pozwach nieprawdziwe adresy przez co uprawamacniały się nakazy zapłaty potem szli do komornika i ludzie nawet nie wiedzieli z której strony dostali w ucho. Legalnie tego nie ściągną, ale nie znaczy to że nielegalnie tego nie ściągną
Ktoś starszy wie że jest u kresu bierze kredyt na np. 5 tys złotych potem nie spłaca rat.


@d3v: Pssst. Nawet nie wiesz ile osób w ten sposób robi. Większy majątek odpowiednio wcześniej rozdysponują na rzecz spadkobierców, a potem biorą kredyty. Znam przypadek, gdzie w ten sposób kobieta wyciągnęła łącznie ok. 100-150 tysięcy ( ͜͡ʖ ͡€)
@d3v Cóż, firma doskonale wiedziała w co się pakuje dając kredyt starszej osobie. W przypadku odrzucenia spadku, lub przyjęcia z dobrodziejstwem inwentarza firma zaspokoi się do wysokości masy spadkowej. Jeśli nie ma ona żadnej wartości, to dług idzie na straty bo od nikogo się go nie wyegzekwuje.
ale jestem ciekawy czy ktoś może to potwierdzić ;)


@d3v: niestety @polinik nie ma racji. Tzn. zależy o co mu chodzi. Ale to że długi są większe niż aktywa nie oznacza że nic z Ciebie jako spadkobiercy nie ściągną. Dajmy na to: Pan X ma mieszkanie warte 300 tysięcy. Ma też długi w wysokości miliona.

Załóżmy że to mieszkanie jest w takim stanie że na wolnym rynku go nie sprzedasz ani
@Adams_GA:
Miałem na myśli problem OPa -- spadek to nic tylko długi. Żadnego majątku ("typ i tak nie ma praktycznie nic innego poza długiem kredytowym").
Więc nawet jak to przyjmę z dobrodziejstwem -- to nic mi z prywatnego nie ściągną, prawda? Bo nic o wartości dodatniej nie odziedziczyłem.
I tylko będę miał #!$%@? się, żeby zrobić coś typu "bilans otwarcia" dla spadku, żeby potem się tym odganiać od windykatorów.
No np. znam firmę windykacyjną która podawała w pozwach nieprawdziwe adresy przez co uprawamacniały się nakazy zapłaty potem szli do komornika i ludzie nawet nie wiedzieli z której strony dostali w ucho. Legalnie tego nie ściągną, ale nie znaczy to że nielegalnie tego nie ściągną


@Adams_GA: to jest podstawa do wznowienia prawomocnie zakończonego postępowania i upadku wydanego nakazu zapłaty ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Poza tym osobie, która
to jest podstawa do wznowienia prawomocnie zakończonego postępowania i upadku wydanego nakazu zapłaty ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@fierce: oczywiście, ale zawsze się znajdzie jakiś łoś który o tym nie wie albo żałuje 100 zł na prawnika no i płaci bo mu te sądowe #!$%@? każą.
oczywiście, ale zawsze się znajdzie jakiś łoś który o tym nie wie albo żałuje 100 zł na prawnika no i płaci bo mu te sądowe #!$%@? każą.


@Adams_GA: Volenti non fit iniuria ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@ripp1337: cześć, może będziesz wiedział
mieszkam sobie w domu pod ktory jest wziety kredyt hipoteczny nie do splacenia
odziedziczylem go z dobrodziejstwem inwentarza

wierzyciel, bank tylko podnosi te odsetki zamiast wziąć tę chatę i się ode mnie odczepić, dom z tego co wiem powinien zostać wystawiony na licytację, dług jest znacznie większy niż wartość domu

czy jest szansa że będziesz wiedział jak mi pomóc albo znasz kogoś kto będzie wiedział? :/
@artur-tyminski: jeśli przyjąłeś spadek, choćby to było z dobrodziejstwem inwentarza, to bank może dochodzić spłaty tego kredytu z twojego majątku, a nie tylko z domu. Hipoteka nie sprawia, że bank ma obowiązek zlicytować dom. I nie zrobi tego, jeśli nie musi, bo to kłopotliwe, szczególnie jeśli dom jest mało warty. Musisz spłacić ten kredyt. Natomiast wysokość tego kredytu powinna ulec ograniczeniu do wysokości wartości odziedziczonego majątku.
Nie chciałbym, żebyś opierał się