Wpis z mikrobloga

#ruby #programowanie #linux Mam Mirki pytanie do Was. W związku z tym że zamierzam się uczyć Ruby oraz Ruby on Rails chciałem zapytać jaką odmianę Linuxa polecacie bym zainstalował? Czy odradzacie naukę Ruby i Ruby on Rails na Windows 10 ? ( coś słyszałem że Windows 10 wspiera Ruby on Rails ?? ) Dzięki z góry za poradę.
  • 29
Ruby z Ruby on Rails ma tyle wspólnego, co Java z Javascriptem ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Mangita: Tak wiem - ale chcę nauczyć się najpierw Ruby jako języka programowania a następnie chcę nauczyć się środowiska Ruby on Rails - nie wąpliwie znajomość składni języka Ruby będzie dla mnie mocno pomocna w nauce środowiska Ruby on Rails.
Hobbistycznie czy praca?


@fervi: Powiem inaczej, nigdy niezrealizowane marzenie by poznać dokładnie język. Kolega który mocno siedzi w Ruby on Rails doradził mi naukę Ruby.( pracuje zdalnie w zespole międzynarodowym - działają ONLINE w ramach jednej spółki ) Zresztą będzie mnie uczył Ruby oraz Ruby on Rails :)za opłatą oczywiście.
@Amelek: dobra rada od kolegi swoją drogą, co chwilę słyszę, że Ruby kiepski, bo nie ma projektów i ofert, a nie znam żadnego programisty ogarniętego który nie zarabia dobrze i nie ma nadmiaru ofert :)
a nie znam żadnego programisty ogarniętego który nie zarabia dobrze i nie ma nadmiaru ofert :)


@silver_spike: Ruby programiści to nisza - i są bardzo dobrze opłacani. Mój kolega nie narzeka. Mówi że on jest już tak zaawansowany że spokojnie wyciąga nawet 6000 euro miesięcznie. Robią grube projekty.
@Amelek: aż tak dobrze nie zarabiam, ale przekroczenie 10 tys zl netto na stale to zaden problem jak dzialasz na freelancie i kontraktach siedząc w Polsce, ale klienci zagraniczni w dużej mierze. Ale to dość duża nisza - i nic nie wskazuje na to, żeby następne lata coś się miało zmienić.
@Ragnarokk: rvm przeszedł z rąk do rąk, i przynajmniej na Linuksie (zarówno Arch jak i Ubuntu) miałem problemy z kompilacją niektórych ruby, z tego co pamiętam 2.2.3 / 2.3.0, i ani kilka artykułów na SO, ani guglowanie nie pomogło. Przeszedłem na rbenva i takich problemów w ogóle nie ma :)
@Ragnarokk: i szczerze, to rbenv trochę... przejrzystszy się wydaje. Mniej ukrytych rzeczy, wszystko jest jasne, dobra dokumentacja. Instaluje się bardzo podobnie:
rbenv install 2.2.3 i tyle. Możesz ustawiać globalne, lokalne, jak i shellowe wersje ruby. Reaguje na .ruby-version :)
@marahin:
Właśnie ja zawsze używałem rvma i się przyzwyczaiłem, ale rzeczywiście z nowymi wersjami jakieś problemy miałem. Tyle że zawodowo niestety takich wersji i tak nie obsługujemy, więc tam to jeden pies :)