Wpis z mikrobloga

Zawsze mnie #!$%@?, jak ktoś mówi, że PHP i JavaScript to języki programowania dla podludzi. #!$%@?, że stoi na tym 99% internetu i da się w tym napisać zajebiste aplikacje. No ale ludzie wolą napinać jajca o to, który język jest lepszy, zamiast WZIĄĆ SIĘ #!$%@? DO ROBOTY i napisać jakiś program.

Z fartem, mordeczki.

#programowanie #javascript #php
Pobierz krejdd - Zawsze mnie #!$%@?, jak ktoś mówi, że PHP i JavaScript to języki programowan...
źródło: comment_DQAE0KFHbMfan1YtF6gIIEWMunfXjRhE.jpg
  • 21
@krejdd: o, jestem sławny :D Było mnie wołać.

Jakby ktoś nie zauważył, że to był żart, chociaż miał w sobie nutkę prawdy.

Najpierw PHP.
Dlatego "dla gimbazy":
- bo ma mały próg wejścia (więc młodzi ludzie mogą szybko się go nauczyć i zrobić coś konkretnego; w takiej Javie EE postawić zrobić hello world to więcej niż 3 linie kodu; chociaż w Javie np. na Androida też mogą, ale w tym wypadku
@bonus: a co ze wsparciem ES6 w trochę starszych przeglądarkach?

idealny do internetów


Chodzi o małe aplikacje webowe czy duże aplikacje biznesowe? W tym króluje Java/.NET. Mówisz, że JS z Node.js będzie to wypierał?

A co z wydajnością? Zawsze JS to język interpretowany (a nie jak Java czy C# albo najlepiej C++). W aplikacjach przetwarzających wiele TB danych czasem używa się nawet C++ ze względu na wydajność.
@mk321: Pierwsze skoro paypal, linkedin, wallmart przerzucili sie na nodejs to chyba wydajnosc jest jasna. Nodejs jest srodowiskiem do wykonywania JS. Poczytaj o V8 od googla. https://www.paypal-engineering.com/2013/11/22/node-js-at-paypal/

Druga rzecz Babel do kompilacji es6 do es5

Chyba żadna nowoczesna firma nie będzie się decydować na takie coś jak java, a zostanie ze względów finansowych, koszty przeniesienia technologii, chociaż jak widać skoro paypal czy linkedin mogli zrobić transfer do nodejs. :)
PayPal przesiadl się na node


@epi: wszyscy z tym PayPalem. Różne firmy robią sobie oprogramowanie w różnych dziwnych językach ;)

@bonus: no dobra, jest coś więcej dużego niż PayPal. A orientujesz się czy firmy w Polsce tworzą zwykłe oprogramowanie (chodzi mi po prostu o aplikacje biznesowe, czy to dla telekomów, jakieś CMR/ERP itp) lub będą tworzyć w Node?
@bonus: nie bronię Javy, bo znam jej wady. Ale faktem jest, że jest najczęściej używanym językiem. A hejtowanie jej i pisanie, że jest zła na każdym polu, a potem pisanie w niej z podkulonym ogonem, to mieszanie ludziom w głowach. Jakby C# był zbawieniem na każde zło - nie podoba mi się ten agresywny marketing Microsoftu.

@krejdd: Każdy język jest dobry. Mają swoje wady/zalety, ale tak naprawdę liczy się tylko to, ile jesteś w stanie na tym zarobić. Widziałem już piękne #!$%@? zajebiste serwisy, proste ale pisanie przez rok w J2EE, tomcaty, sromcaty cuda na kiju i #!$%@? projekt po 6mc nadal nierentowny, zamknięty i wystawiony na sprzedaż. Development zajął więcej niż projekt żył.

Znam też projekt napisany w php w 2mc przez grupę ludzi mało sie
@bonus: ale ja prawie o tym wszystkim już słyszałem. "Wyśmiewam" tylko czystego JavaScripta (bez którego nie da się obejść). Bo z tego co się orientuję, to nie ma obejścia - prekompilacja z czegoś (czy to TypeScript czy ES6 Babelem), bo trochę starsze przeglądarki tego nie obsługują, a na to nie można sobie pozwolić.

ES6 - słyszałem, że jest super i w ogóle, ale jakoś nie słychać, żeby tak dużo był używany
@Kazaty: @krejdd: jakieś 70% internetu i stron jest dalej pisane na php na całym świecie, php jest śmiesznie prosty w implementacji, jest masa programistów, koszta są niskie, a strony po prostu działają