Wpis z mikrobloga

przedsiębiorca (serwis laptopów) zakupił ode mnie przez #allegro płytę główną do laptopa, odesłał ją po kilku dniach z komentarzem, że jego klient nie zdecydował się na wymianę, i żąda zwrotu pieniędzy, FV nie wystawiam, rachunku też nie chciał, dostał paragon. jak dla mnie, nie jest on w tym przypadku konsumentem, więc moim zdaniem prawo zwrotu mu nie przysługuje, mogę się mylić, dlatego prosiłbym kogoś, kto się orientuje o opinię. #prawo #prawokonsumenckie
dziękuję.
  • 52
@mPCs_pl: jeżeli kupił na paragon to jest domniemanie, że kupił jako konsument. Konsument ma możliwość wymiany tego paragonu na fakturę - i znowu - na konsumenta lub... na działalność. Jesteś w ciulowej sytuacji, bo w razie czego będziesz musiał bujać się po sądach i udowadniać, że gość zakupił to jako przedsiębiorca, ale wtedy powinieneś był mu wystawić fakturę.
@mPCs_pl ewentualnie jak będzie problemy robił przyjmij ten zwrot i odeślij kasę pomniejszając o swoje koszty wysyłki gość będzie miał ból dupy bo dwa razy za wysyłkę zapłaci. A Ty w tej sytuacji nie masz obowiązku mu tych kosztów zwracać - towar sprawny, rozmyślił się.
@mPCs_pl jeśli koleś płacił przelew to sprawdź dane rachunku z ktorego przyszedł przelew jeśli jest na dg to nie przyjmuj, jesli os fiz to gorzej. Sam adres dostawy to trochę mało, sam często podaje adres do pracy bo tak jest wygodniej
@mPCs_pl: jak wziął paragon to mu nic nie udowodnisz, zwrot musisz przyjąć. ja na swoich kumpli, którym czasem coś tam naprawiam też mówię klient, a nie ma to nic wspólnego z moją działalnością.
@WkocuNaKacu: płacił za pobraniem, na adres firmowy wysłane, ma serwis na swoje nazwisko zarejestrowany
@GloomySunday: a dlatego, że przyjmując taką płytę z powrotem muszę ją przetestować przed ponowną sprzedażą, a to oznacza poskładanie laptopa do kupy, min 2h roboty, za którą nikt mi nie zapłaci
@lasic01: a jesteś w stanie wskazać podstawę prawną, gdzie jest czarno na białym, że tylko FV lub rachunek to zakup w związku z prowadzeniem
@mPCs_pl: nie, ale to Ty będziesz musiał mu udowodnić, że brał to na cele działalności gospodarczej. On będzie się bronił, że jakby brał na cele działalności to wziąłby fakturę. Zamówienie na adres firmowy to żaden dowód, dużo ludzi zamawia do firmy, bo tam po prostu są przez większość dnia. Stracisz na tym więcej niż te 2h na testy, a moim zdaniem nic nie ugrasz, tym bardziej, że moim zdaniem skutecznie odstąpił
@mPCs_pl: "dla klienta" != w związku z prowadzoną działalnością, ale to już sąd rozstrzygnie. pilnuj tylko pism z sądu bo gwarantuję Ci, że złoży pozew do e-sądu, który mu to z automatu przyklepie. potem tylko odwołanie, normalna rozprawa i tyle, w moim odczuci zwykły sąd też to przyklepie, tym bardziej, że Twoim jedynym dowodem jest to, że powiedział, że zamawia to dla "klienta" (swoją drogą jakby powiedział, że ma "pacjenta", to
@maniac777: @mPCs_pl: istotne jest, czy kupił bezpośrednio w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą lub zawodową. Dla przykładu - możesz kupić sobie telefon na firmę np. zakład krawiecki, otrzymać fakturkę, wrzucić w koszty lecz mimo to, według przepisów KC będziesz w tym stosunku konsumentem. Co innego gdybyś handlował telefonami - wtedy jesteś przedsiębiorcą.

Jeżeli koleś prowadzi działalność gospodarczą lub zawodową polegającą na instalacji komponentów komputerowych etc. to był przedsiębiorcą i
istotne jest, czy kupił bezpośrednio w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą lub zawodową. Dla przykładu - możesz kupić sobie telefon na firmę np. zakład krawiecki, otrzymać fakturkę, wrzucić w koszty lecz mimo to, według przepisów KC będziesz w tym stosunku konsumentem.


@mlnrz: Czy w stanie w jakiś sposób udowodnić prawdziwość tego twierdzenia?

PS: Nawet gdyby tak było to dla tej sprawy, w tym stanie (ten mail) nie ma to znaczenia
@maniac777: ocena stosunku prawnego w kontekście uprawnień z rękojmi w pierwszej kolejności polega na badaniu, czy strona kupująca była konsumentem. Zgodnie z art. 22 (1) k.c.:Za konsumenta uważa się osobę fizyczną dokonującą z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.

Z komentarza do znowelizowanego ww. przepisu "Konsument prowadzący działalność gospodarczą lub zawodową. Dla pojęcia konsumenta obojętne jest przy tym, czy osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą lub zawodową