Wpis z mikrobloga

Mirunie #prawojazdy #samochody #polskiedrogi #kiciochpyta.

Wielokrotnie spotkaliście się na pewno z określeniem wyprzedzanie na trzeciego. Słyszałem już kilka wersji i nigdy nie mogłem dojść o jaką sytuację chodzi. Uwaga będzie obraz w paintcie więc się skupić a potem prawilnie proszę o odpowiedzi w ankiecie.
źródło: comment_LANUCTNkA9NHziixuQUupFCYr2rUNjVK.jpg

Wyprzedzanie na trzeciego to sytuacja mająca miejsce na obrazku nr:

  • 1 14.3% (372)
  • 2 28.1% (729)
  • 3 22.8% (592)
  • 2 i 3 16.2% (422)
  • Inna - Koment / Sprawdzam 18.6% (483)

Oddanych głosów: 2598

  • 58
@MirekMireczek: No właśnie dla mnie takie coś to zwykłe wymuszenie ale nie wyprzedzanie na trzeciego. Na trzeciego dla mnie wyprzedza pan w niebieskim automobilu na rys. 1. I tak od zawsze się używało u mnie w rodzinie w tym kontekście. No ale to kolokwialne powiedzenie, nigdzie normalnie nie figuruje co to tak naprawdę jest więc pytam bo, może u was przy okazji się na pole wychodzi czy co jakieś inne fanaberie.
@instinCtoriginal: Na wyprzedzanie na trzeciego czyli jeden jedzie normalnie, drugi go wyprzedza a ten trzeci jeszcze się włącza w proces wyprzedzania jak pan niebieski na numerze 1. To co jest na numerze 2 i 3 to po prostu debilizm i zwykłe wymuszenie. Sytuacja z ryciny 1. jest niebezpieczna i za to powinien być 500zł mandatu bo jak pan zielony się zdąży schować to pan niebieski już nie i czołówka gotowa. To
@MirekMireczek: Dobra to jeszcze jedno. Czy wyprzedzanie jak na jedynce jest dozwolone? Oczywiście przyjmując, że nie są to pasy ruchu w tę samą stronę.

PJ zdawałem już parę dobrych lat temu i czasem sobie odświeżam przepisy. I na temat 1. nie mogę nic znaleźć.

Art. 24.

1. Kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy:

ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu;
kierujący,
@MirekMireczek: dwupasmówka to droga na której nikt ci z przeciwka nie wyskoczy. Tutaj chodzi mi o typową jednojezdniówkę z dwoma pasami w przeciwnych ruchach. Widoczności w tym wypadku nie ma zbytnio, bo co możesz widzieć jadąc osobówką za np takim vanem z pełnymi drzwiami? No albo widzisz przed sobą drogę albo nie. Jak jestem niebieskim z 1rys. to mogę się domyślać, że zielony ma drogę wolną, ale on może wiedzieć, że
wyprzedzanie na trzeciego jest kak ktoś się #!$%@? do wyprzedzania jak coś jedzie z naprzeciwka.


@Dork: mów swoje, a ja wiem swoje

I gdzie niby widziałeś osoby tak wyprzedzające?


@FeniEnt: na szczęście rzadko, ale zdarza się.
@peszmerd: jest wtedy trzeci w lini w poprzek drogi, a powinno być max. 2.

To częsty obrazek na drogach z wyasfaltowanym poboczem, trochę zjedzie ten z naprzeciwka, trochę zjedzie wyprzedzany jak się zorientuje i w sumie można wyprzedzać, gorzej jak na ten sam (głupi!) pomysł wyprzedzania na 3-go wpadną dwie osoby jadące z naprzeciwka.
@peszmerd: Nawet nie muszą się ustawiać w jednej linii, po mojemu wyprzedzanie na trzeciego to każde takie w której jadący z naprzeciwka, teoretycznie nie biorący udziału w tym manewrze jest zmuszony do reakcji (zjechania na bok, przychamowania, rzucenia głośną k... ;-)
@peszmerd:

Wyprzedzanie na trzeciego to sytuacja, kiedy wyprzedzasz samochód, pomimo, że z przeciwka jedzie inne auto. Jest to o tyle niebezpieczne, że taki manewr zwykle zmusza kierowców pojazdu wyprzedzanego i jadącego z przeciwka do zjechania w bok. A to jest nielegalne. Bo jak po poboczu będzie szedł pieszy, albo będzie tam zaparkowany pojazd to może dojść do wypadku.
@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol:

Prawidłowa odpowiedź to nr 3. Z tym, że twój rysunek przedstawia szczególny przypadek tej sytuacji. Ogarnięty, wyprzedzany kierowca również zjeżdża na pobocze zmniejszając niebezpieczeństwo, robiąc dodatkowe miejsce temu trzeciemu. Klasycznie jest to sytuacja, w której wyprzedzający w trakcie manewru jedzie na czołówkę z pojazdem z przeciwnego kierunku, wymuszając na nim wytracenie prędkości i zmuszając do ucieczki na pobocze w celu uniknięcia kolizji. Jest to bardzo niebezpieczne zachowanie dlatego zasługuje na
@talee: tak, powinno się zrobić miejsce zmniejszając niebezpieczeństwo, co jeśli masz miękkie szutrowe czy trawiaste pobocze? Nie ma czasami innej opcji poza hamowaniem. Dość często takie manewry można zaobserwować. Każdemu takiemu kierowcy maczuga w dupe i kotwica w plecy
@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol:

Sytuacja z ryciny 1. jest niebezpieczna i za to powinien być 500zł mandatu bo jak pan zielony się zdąży schować to pan niebieski już nie i czołówka gotowa.


No bez przesady, obwarowywanie takiej sytuacji przepisami byłoby zwyczajnie nierozsądne.
W sytuacji, kiedy przede mną jedzie osobówka, ja za nią samochodem dostawczym, to gdy on rozpoczyna manewr, mogę spokojnie dostrzec, co się dzieje przed nim, bo siedzę znacznie wyżej.
Tak samo jak
Wyprzedzanie na trzeciego to wyprzedzanie auta, które rozpoczęło manewr wyprzedzania auta. Są trzy na raz stąd jest na trzeciego.


@Analityk: wyprzedzanie na trzeciego to wyprzedzanie auta w chwili kiedy z naprzeciwka jedzie inne auto. Sytuacja nr 3. Chociaż rozumiem, czemu wiele osób uważa, że wyprzedzanie na trzeciego to wyprzedzanie wyprzedzającego, nazwa manewru może to sugerować.