Wpis z mikrobloga

#pytanie #komputery #windows10 #linux #pcmasterrace
Chcialbym wylaczyc sprzetowy DEP ktory w baytrailu (intel) to "XD" i ogolnie wszystko ladnie pieknie ale nie moge tego zrobic bo bios nie ma zaimplementowanej funkcji ktora by to robila
Moj sprzecik to tablet dell venue 8 pro z najnowszym biosem (v14)
bios jest modyfikowany przez dell ale oparty o AMI
probowalem za pomoca Dell Command Configure i tak namotalem ze udalo mi sie wymusic zmiane ustawienia biosu problem w tym ze nie ma jej zaimplementowanej wiec nie moze sie zmienic o prosze log:

2016/03/05 22:37:41 cctk - The option 'cpuxdsupport' is not available or cannot be configured

through this tool.


ma moze ktos tableta opartego o baytrail z windowsem i ma ta funkcje dostepna w biosie (ewentualnie pod inna nazwa) i moglby podac model tego sprzetu i wersje biosu ?

ewentualnie czy przeszczepienie tej funkcji z biosu AMI z netbookow opartych na tym samym procku da rade ?
  • 21
znalazlem inne rozwiazanie ale jest problem zeby go uzyc [http://forums.mydigitallife.info/threads/54523-TUTORIAL-AMI-Aptio-UEFI-Advanced-Menu-Unlock-Bonus-MSR-unlock!](http://forums.mydigitallife.info/threads/54523-TUTORIAL-AMI-Aptio-UEFI-Advanced-Menu-Unlock-Bonus-MSR-unlock!) bo nie moge uruchomic normalnego narzedzia a zeby uzyc narzedzia ktorego uzywa dell (zmodyfikowanego) nie moge zastopowac tylko odrazu #!$%@? a musze zrobic dump tego co mam aktualnie w biosie wgrane ;c mam IDA PRO ale niebardzo sie orientuje jak zmodyfikowac to zeby dodac chociaz breakbointa w momencie gdy jest wykonywane flaszowanie ale kombinuje jeszcze
chociaz .... gdy uzyje konsoli do uruchomienia flaszera i dam opcje /writeromfile to czy przypadkiem nie otrzymuje tego co chcialem czyli juz zainstalowanego biosu zgranego z komputera ? bo probowalem na biosie w wersji a3 i a14 i taki sam plik powstal jesli tak to moze cos z tego bedzie jak myslisz?
UFFFFF chyba sobie poradze : D wszystko smiga jak nalezy dekompresuje kompresuje itp :) jezeli nie bedzie opcji XD to sciagne inny bios z taka mozliwoscia i sproboje dokleic funkcje :) jak cos bede wolac ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Frytek2000: orientujesz sie moze czy sam fakt ze w pliku konfiguracyjnym (menu biosa) nie ma funkcji ktora oczekujr to znajde jej identyfikator w reszcie plikow gdy przeczesze caly bios i gdy dopisze nowa opcje w stylu reszty ale odniose sie do odpowiedniego uid zadziala ? Bo skoro sprzetowy dep jest to musi to byc w biosie ale nie mam tego w menu konfiguracji dobrze mysle? (z gory sorry za spam i
@bipolar-disorder: Moze byc zaimplementowane w tablicach ale nie musi. Na ten przyklad ASRock w swoich biosach zostawia absolutne minimum, reszta zajmuje sie system i sterowniki, ktore dopelniaja calosci.

Mysle, ze moglbys sie pokusic o odnalezienie sekcji odpowiedzialnej za te funkcje, nastepnie usuniecie owej. Jest to latwiejsze niz sztukowanie kodu pod istniejaca juz infrastrukture.

Ja bym zaczal od ACPI/ DSDT i SSDT. Tam skladowane jest najwiecej informacji a obie to konieczna dla
dzieki za rady :) duzo mi to ulatwi ( ͡° ͜ʖ ͡°) minie pare dni i mam nadzieje ze to ogarne tak zeby byl gicior bo jako ze to tablet to watpie ze uszkodzony bios pozwoli mi wgrac nowy np z pendrajva albo karty pamieci (wbudowany czytnik microsd) dlatego musze to dopracowac na glans zanim sproboje wgrac
@bipolar-disorder: Spoko. Chetnie bym pomogl ale nie mam teraz zbyt wiele czasu na studiowanie firmware della :)) z cala pewnoscia powinienes zaczac od dokumentacji Intela odnosnie ACPI w wersji ktora posiadasz. Wersja podana bedzie w komentarzu na szczycie tablicy DSDT.

Poczytaj o metodzie, jej skladni i pozniej kombinuj jak zmienic wartosc. Prawdopodobnie 0x0 bedzie dzialac o ile przyjmuje w takiej formie. Jak nie to uzyj innej metody pod ta sekcja. Moze
@Frytek2000:

0xCC8E Form: , Form ID: 0x2729 {01 86 29 27 1C 06}
0xCC94 Grayout If: {19 82}
0xCC96 Variable 0x261 equals 0x1 {12 06 61 02 01 00}
0xCC9C Setting: Intel(R)SpeedStep(TM), Variable: 0x60 {05 91 57 05 58 05 08 00 01 00 60 00 10 10 00 01 00}
0xCCAD Option: Disabled, Value: 0x0 {09 07 5A 05 00 00 00}
0xCCB4 Option: Enabled, Value: 0x1 (default) {09 07
@bipolar-disorder: Czesc.

To nad czym sie zastanawiasz to adres np (0x0) i wartosc zmiennej np (09 07 E8 00 10 00 01)

Zmienna masz zapisane w hexadec. Wiecej tutaj > https://en.wikipedia.org/wiki/Hexadecimal // Przekonwertuj to co cie interesuje na bardziej zjadliwa forme i zobacz jaka bedzie to wartosc. Moze da ci to jakies swiatlo na cala sytuacje.

Zas ja bym zwrocil uwage na to:

0xCD6B Setting: CPU XD Support, Variable: 0x54 {05
@bipolar-disorder:

Cytowany tekst...>chcialbym po prostu sprobowac dodac jakies nazwy do tych nienazwanych funkcji z pliku txt i skompilowac to z powrotem do pliku .mod mysle ze to rozwiaze moje problemy // tylko jak ?


Nie sadze by to cos zmienilo, bardziej interesujace jest 'grayout' predzej bym je usunal bo to warunek ktory sie spelnia jesli wartosc w klamerce jest spelniona. Pozbywajac sie warunku, jest szansa, ze kod pojdzie dalej i wyswietli
@Frytek2000: XD jest opisany ale u mnie w systemie nie jest tym czego szukam bo to opcja "obslugi dwoch procesorow" ktora i tak nic nie robi bo dell zeobil po prostu smietnik z tym widocznie maja jeden bios pod wszystkie baytraile i szykuja wersje z dwoma CPU ale reszta zagreyowana tez jest opisana adresami i wydaje mi sie ze to ktoras z tych funkcji za to wszystko odpowiada odgreyowac i dac
@bipolar-disorder: Zamieniaj miejscami wartosci opcji Enabled i Disabled i sprawdzaj co sie zmienia jakims narzedziem typu IORegistry. Do tego wszystkiego najlepiej laduj jakiegos linuxa z poziomu karty SD i w nim wczytuj zmodyfikowane tablice.

Co do mnoznika CPU to mozesz to zrealizowac w SSDT, w sieci sa nawet generatory napisane w bashu, ktore sie tym zajmuja np SSDTGen od R.I.P RevoGirl. Mozesz sie nimi posilkowac.
@Frytek2000: o czlowieku ile strachu sie najadlem !!!!!111oneone
zflaszowalem biosa a03 bo mial wiecej opcji i tak namotalem w wydajnosci ze az uruchomic sie nie chcial nawet do biosa wejsc nie szlo ... wnioski: ch*ja zrobie bo chip zintegrowany bez baterii cmos itp itd juz obdzwanialem serwisy czy potrafia to zrobic az w koncu poszukalem na forach dla zwyklego AMI zbrickowanego i znalazlem zeby zrobic FAT32 z plikiem AMIBOOT z biosem