Wpis z mikrobloga

Mirki obeznane w temacie #raspberrypi #raspberry #embedded i trochę #elektronika.

Zainstalowałem sobie QT na malinie i chciałem zrobić najprostszą apkę do sterowanie GPIO. Niestety łącząc się przez VNC nie da się pisać w QT bo jest totalnie klawiatura zmapowana, czytałem, że to jakiś bug. Czy ktoś dał sobie z tym radę? Jeśli jedyne wyjście to podłączenie maliny do monitora to mnie nie urządza.. no chyba, że ktoś zna dobry tutorial jak zrobić to z kompilacją skrośną najlepiej na windzie(nie bijcie).
  • 14
@paw39: a co masz na tej malinie linuxa ?

Jeżeli tak to podłącz się przez ssh -Y user@adresmaliny z linuxa na PC i i będziesz miał programy z GUI.

Ewentualnie na windows musisz zainstalować Xming i łączyć się przez putty wtedy możesz i w windows ci normalnie okienka GUI otwiera.
@paw39:

Niestety łącząc się przez VNC nie da się pisać w QT

Mirku robisz to źle.
Rób tak jak Ci pisali wyżej(jak pisał @jestem_w_szoku) - tzn. piszesz na PC w Qt creatorze kompilujesz na PC i wysyłasz binarki do maliny poprzez scp - to wszystko dzieje się z automatu.
W Qt creatorze dodaje się remote device i podaje dane logowania, później masz przycisk "Run" i "Debug" które uruchamiają wysyłanie i
@QBA__: Zainstalowałem normalny system, próbowałem już kilku poradników jak to skonfigurować i dalej nic. Albo nieaktualne linki albo jakiś błąd kompilacji, no po prostu zajebiście zwłaszcza, że mam rpi2 ..
@paw39: może jutro znajdę czas, to to poinstaluję u siebie. Przypomnij się, sam robiłem to z 1.5 roku temu, ale pamiętam że jak wszystko zrobisz to jest elegancko tak jak pisałem - kompilacja skrośna na PC i automatyczne uruchomienie na urządzeniu zdalnym
@paw39: Mirku bardzo przepraszam że do tej pory nie zrobiłem tego tutoriala, mam wolnego neta i nie pobrało mi obrazu najnowszego raspbiana(teraz ściągam), z tego co widzę są różnice w stosunku tego co było dawniej

masz tutaj Tutorial z którego mam zamiar korzystać - wygląda legitnie i jest też na raspberry pi 2
https://wiki.qt.io/RaspberryPi2EGLFS