Wpis z mikrobloga

Dzięki szczepionce chroniącej przed meningokokami typu A liczba zachorowań powodowanych przez te bakterie zmalała w Afryce kilkaset razy – informuje pismo "Clinica Infectious Diseases”.

Kolejny, mały dowód, na skuteczność szczepionek. Tym razem dzięki szczepieniom przeciwko meningokokom, liczba zachorowań w Afryce spadła kilkaset razy. W powiązanych oryginalne czasopismo (po angielsku).
Polecam

W 16 krajach na obszarze najczęstszego występowania zakażeń meningokokami Afryka subsaharyjska pomiędzy Gambią na zachodzie a Etiopią na wschodzie) zaszczepiono ponad 220 milionów osób poniżej 30. roku życia. Kampania szczepień rozpoczęła się w roku 2010 – zastosowano szczepionkę MenAfriVac, specjalnie zaprojektowaną na warunki afrykańskie.

Mimo spektakularnego sukcesu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że jeśli nie rozpocznie się nowy program szczepień, za 10-15 lat mogą powrócić wielkie epidemie. Konieczne są szczepienia uodparniające nowo narodzone dzieci.

Podczas najtragiczniejszej z odnotowanych epidemii (lata 1996-97) zachorowało ponad ćwierć miliona osób zakażonych meningokokami, z czego 25 tysięcy zmarło. Choroba atakuje podczas pory suchej. Jej objawy przypominają przeziębienie z bólem głowy i gorączką. W krótkim czasie mogą pojawić się drgawki, śpiączka i dochodzi do śmierci.


#nauka #zdrowie #medycyna #meningokoki #afryka #liganauki #ligamozgow #gruparatowaniapoziomu #mikroreklama
MalyBiolog - Dzięki szczepionce chroniącej przed meningokokami typu A liczba zachorow...

źródło: comment_kCtm8cPP9NwSPPJZkjs5CERgjkcGC16D.jpg

Pobierz
  • 4
Kolejny, mały dowód, na skuteczność szczepionek


@MalyBiolog: z jednej strony to durne, że dziś trzeba udowadniać niektórym skuteczność szczepień, ale z drugiej strony to miłe, że jako ludzkość wykazujemy aż taką niechęć do aksjomatów (bo tę "skuteczność szczepień" niektórzy biorą chyba właśnie za aksjomat) Nawet jeśli niechęć ta poparta jest zupełnie żadnymi prawdziwymi argumentami, źródłami czy autorytetami: sam ten sceptycyzm - prawdopodobnie w różnej mierze obecny w nas wszystkich- był przecież
@t3m4: ale zauważ, że bardzo dużo osób chce "obalać" aksjomaty związane głównie z naukami przyrodniczymi/medycyną - "bo na chłopski rozum, to tak nie może działać". Nie wiem czy to tylko moje odczucia, ale mam wrażenie że osób negujących szczepionki/ewolucję lub proponujących "alternatywne" terapia na raka jest więcej, niż np. osób twierdzących, że Ziemia jest płaska.
A co do Twojego bronienia, nie uważasz, że niechęć oparta na pseudo-naukowych blogach powoduje więcej szkody
bardzo dużo osób chce "obalać" aksjomaty związane głównie z naukami przyrodniczymi/medycyną - "bo na chłopski rozum, to tak nie może działać"


@MalyBiolog: myślę, że jak Polska miała nieszczęście leżeć między Prusami/Niemcami a Rosją, tak biologia/medycyna ma nieszczęście leżeć między "prawdziwą", abstrakcyjną nauką, a codziennym doświadczeniem :P Nikt nie przejmuje się chemią czy fizyką (czy uważasz - mimo jej pozornej popularności - że teorię względności albo model standardowy ludzie rozumieją lepiej, niż
@t3m4: @MalyBiolog: super że taka skuteczna, ale jak pewnie wiecie co kraj to inne szczepy popularne. Więc mam takie magiczne pytanie - czy w PL dostępne są szczepionki na ABC WXY albo inne niezdefiniowane? Jeśli tak to proszę podać nazwy, bo chyba jest mały problemik.

Zwłaszcza biorąc pod uwagę częstość ichm oraz kogo to dotyczy sens jest raczej taki sobie, nie wiem też czy jak organizm podatny na ichm nie
Szczepienie - @t3m4: @MalyBiolog: super że taka skuteczna, ale jak pewnie wiecie co k...

źródło: comment_jQCyCW6IUM577qKtKkdnNKSkZya1GLCy.jpg

Pobierz