Wpis z mikrobloga

Mirki i Mirabelki! Jest pomysł, żeby wypełznąć na chwilę z piwnicy i zrobić coś dobrego.

Poniższy obrazek pochodzi z tego linku (może przy odświeżaniu komunikować, że ściągnie dużo danych). Kropki to apteki, oznaczone na mapie. Na pewno nie wszystkie są oznaczone, np. #piotrkowtrybunalski na pewno nie jest jakąś bezapteczną pustynią. Ale z oznaczonych - zielone kropki to apteki z podanymi godzinami otwarcia, a czerwone - bez. Czujecie to? No jak można zostawić aptekę bez godzin otwarcia, no jak???

Co zrobić?

1. Założyć sobie konto w OpenStreetMap. Bez tego też można pomóc, ale to potrwa dłużej, bo będzie wymagało interwencji kogoś, kto konto ma. A założenie sobie konta nic nie kosztuje.

2. Poklikać na mapie z linku - można ją sobie dowolnie przybliżać - i znaleźć najbliższą czerwoną kropkę. Taką, do której dacie radę dojść/dobiec/dojechać. To jest ten moment, kiedy wypełzamy z piwnicy, udajemy się na miejsce i notujemy:
* nazwę apteki
* godziny otwarcia
Można i bez wypełzania, jeśli uda się zlokalizować strone apteki w internetach i tam te dane są.

3. Po kliknięciu w kropkę pokaże się dymek, numer na jego górze jest linkiem do obiektu w OSM. Klikamy w ten link.

4. Otworzy się okienko z mapą i zaznaczoną apteką. U góry znajdziesz guzik "Edycja". Klikamy tam.

5. Po lewej stronie są pola opisujące obiekt, czyli naszą aptekę. Jest miejsce na nazwę i na godziny otwarcia. Nazwa raczej nie sprawi problemu, ale godziny otwarcia muszą być wpisane w odpowiednim formacie. Np. dla apteki czynnej 8-20 od poniedziałku do piątku i 8-15 w sobotę, wpis powinien wyglądać:

Mo-Fr 08:00-20:00; Sa 08:00-15:00
6. Klikamy na guziku "Zapisz" nad mapą, wpisujemy w opis: "Akcja apteki - godziny otwarcia" i zapisujemy

7. I po robocie.

A jeśli bardzo nie chcę zakładać konta w OSM?

Wtedy wykonujemy punkty 2 i 3 powyżej i zamiast klikać w "Edycja", znajdujemy po prawej stronie guzik z dymkiem. Klikniecie w ten guzik otwiera uwagę, do której można wpisać, co się znalazło i prędzej czy później ktoś z kontem wpisze te dane w odpowiednie pola. Jak mnie zawołacie w komentarzach i podacie link do uwagi, to może nawet ja to szybko zrobię, ale obiecać natychmiastowej reakcji nie mogę.

A jeśli nie ma w pobliżu czerwonej kropki? Ani w ogóle żadnej?

Też dobrze, prawdopodobnie w pobliżu jest nieoznaczona apteka. Wypełzamy do apteki (lub znajdujemy ją w internetach), notujemy co trzeba, wracamy do domu, otwieramy OpenStreetmap, przybliżamy mapę do miejsca, gdzie jest apteka, klikamy w guzik "Edycja" na górze, potem można sobie mapę przybliżyć jeszcze bardziej. U góry wybieramy dodanie punktu, stawiamy go na mapie, po lewej na górze wpisujemy "Apteka" - edytor oznaczy punkt odpowiednio. Dopisujemy nazwę, godziny otwarcia, zapisujemy wyniki.

A co jeszcze można zrobić, żeby pomóc, a się nie narobić?

1. Zaplusować ten wpis. Jak wylezie dostatecznie wysoko, może weźmie udział w akcji ktoś, kto inaczej by go nie zobaczył.

2. Zaobserwować tag #patrolosm , jeśli chcecie w przyszłości brać udział w podobnych akcjach

Wołam #bieganie #rower #ruszdupe oraz #warszawa #trojmiasto #szczecin #poznan #wroclaw #bialystok #lublin #rzeszow #lodz #bydgoszcz #olsztyn #slupsk #czestochowa #opole #katowice #krakow #torun #gdansk #gdynia #plock #koszalin #grudziadz #gorzow #kielce #radom #slask #mazowieckie #lubelskie #pomorze #mazury #wielkopolska #malopolska #podkarpacie #dolnyslask #ingress #geocaching - tagorrhea, ale pewnie i tak pominąłem potencjalnych zainteresowanych...
rmikke - Mirki i Mirabelki! Jest pomysł, żeby wypełznąć na chwilę z piwnicy i zrobić ...

źródło: comment_0qCIMtHbWoEyCqgNmdpit0hsze8djxyJ.jpg

Pobierz
  • 69
  • Odpowiedz
Nie wiem, Wegierska Górka to teraz, czy tylko nie zauważyłem wcześniej? I w Płocku się zazieleniło. A w okolicach Wadowic przybyło aptek bez godzin otwarcia.
  • Odpowiedz
Teoretycznie spis z NFZ jest najdokładniejszy, bo robiony z rejestracji aptek, ale jak jest z jego aktualizacją poza otwieraniem/zamykaniem aptek - nie mam pojęcia. Czyli nazwy mogą się nie zgadzać.


@lewactwo: Noęc, jak dotąd, jeśli apteka w ogóle ma jakąś widoczną nazwę i jest jakaś nazwa w spisie NFZ, to te nazwy się zgadzają. Wydaje się, że na nazwach podanych przez NFZ można polegać. Przynajmniej w mojej okolicy.
  • Odpowiedz