Wpis z mikrobloga

Mirki i Mirabelki! Jest pomysł, żeby wypełznąć na chwilę z piwnicy i zrobić coś dobrego.

Poniższy obrazek pochodzi z tego linku (może przy odświeżaniu komunikować, że ściągnie dużo danych). Kropki to apteki, oznaczone na mapie. Na pewno nie wszystkie są oznaczone, np. #piotrkowtrybunalski na pewno nie jest jakąś bezapteczną pustynią. Ale z oznaczonych - zielone kropki to apteki z podanymi godzinami otwarcia, a czerwone - bez. Czujecie to? No jak można zostawić aptekę bez godzin otwarcia, no jak???

Co zrobić?

1. Założyć sobie konto w OpenStreetMap. Bez tego też można pomóc, ale to potrwa dłużej, bo będzie wymagało interwencji kogoś, kto konto ma. A założenie sobie konta nic nie kosztuje.

2. Poklikać na mapie z linku - można ją sobie dowolnie przybliżać - i znaleźć najbliższą czerwoną kropkę. Taką, do której dacie radę dojść/dobiec/dojechać. To jest ten moment, kiedy wypełzamy z piwnicy, udajemy się na miejsce i notujemy:
* nazwę apteki
* godziny otwarcia
Można i bez wypełzania, jeśli uda się zlokalizować strone apteki w internetach i tam te dane są.

3. Po kliknięciu w kropkę pokaże się dymek, numer na jego górze jest linkiem do obiektu w OSM. Klikamy w ten link.

4. Otworzy się okienko z mapą i zaznaczoną apteką. U góry znajdziesz guzik "Edycja". Klikamy tam.

5. Po lewej stronie są pola opisujące obiekt, czyli naszą aptekę. Jest miejsce na nazwę i na godziny otwarcia. Nazwa raczej nie sprawi problemu, ale godziny otwarcia muszą być wpisane w odpowiednim formacie. Np. dla apteki czynnej 8-20 od poniedziałku do piątku i 8-15 w sobotę, wpis powinien wyglądać:

Mo-Fr 08:00-20:00; Sa 08:00-15:00
6. Klikamy na guziku "Zapisz" nad mapą, wpisujemy w opis: "Akcja apteki - godziny otwarcia" i zapisujemy

7. I po robocie.

A jeśli bardzo nie chcę zakładać konta w OSM?

Wtedy wykonujemy punkty 2 i 3 powyżej i zamiast klikać w "Edycja", znajdujemy po prawej stronie guzik z dymkiem. Klikniecie w ten guzik otwiera uwagę, do której można wpisać, co się znalazło i prędzej czy później ktoś z kontem wpisze te dane w odpowiednie pola. Jak mnie zawołacie w komentarzach i podacie link do uwagi, to może nawet ja to szybko zrobię, ale obiecać natychmiastowej reakcji nie mogę.

A jeśli nie ma w pobliżu czerwonej kropki? Ani w ogóle żadnej?

Też dobrze, prawdopodobnie w pobliżu jest nieoznaczona apteka. Wypełzamy do apteki (lub znajdujemy ją w internetach), notujemy co trzeba, wracamy do domu, otwieramy OpenStreetmap, przybliżamy mapę do miejsca, gdzie jest apteka, klikamy w guzik "Edycja" na górze, potem można sobie mapę przybliżyć jeszcze bardziej. U góry wybieramy dodanie punktu, stawiamy go na mapie, po lewej na górze wpisujemy "Apteka" - edytor oznaczy punkt odpowiednio. Dopisujemy nazwę, godziny otwarcia, zapisujemy wyniki.

A co jeszcze można zrobić, żeby pomóc, a się nie narobić?

1. Zaplusować ten wpis. Jak wylezie dostatecznie wysoko, może weźmie udział w akcji ktoś, kto inaczej by go nie zobaczył.

2. Zaobserwować tag #patrolosm , jeśli chcecie w przyszłości brać udział w podobnych akcjach

Wołam #bieganie #rower #ruszdupe oraz #warszawa #trojmiasto #szczecin #poznan #wroclaw #bialystok #lublin #rzeszow #lodz #bydgoszcz #olsztyn #slupsk #czestochowa #opole #katowice #krakow #torun #gdansk #gdynia #plock #koszalin #grudziadz #gorzow #kielce #radom #slask #mazowieckie #lubelskie #pomorze #mazury #wielkopolska #malopolska #podkarpacie #dolnyslask #ingress #geocaching - tagorrhea, ale pewnie i tak pominąłem potencjalnych zainteresowanych...
rmikke - Mirki i Mirabelki! Jest pomysł, żeby wypełznąć na chwilę z piwnicy i zrobić ...

źródło: comment_0qCIMtHbWoEyCqgNmdpit0hsze8djxyJ.jpg

Pobierz
  • 69
  • Odpowiedz
Ze zmian, rzucających się w oczy na mapie: zazieleniło się w Olsztynie i na Warmii, przybyło też aptek bez oznaczonych godzin otwarcia. Takich, których wcześniej w ogóle nie było.
  • Odpowiedz
@rmikke: Wszystkiego nigdzie nie ma, w google maps jest na pewno 50x więcej zasobów niż w tym czymś co jest nieznane. Kiedyś Goole maps ogłosiło oficjalny konkurs w dodawaniu lokacji, godzin otwarcia itp. w którym sam wziąłem udział, każdy zgarnął koszulkę Google'a a zwycięzcy jakieś tam złocisze. Właśnie mi o tym przypomniałeś i będę dodawał dla Google :D
Google maps to potęga, ludzie dodają tam od siebie, oraz pracownicy. Nawet
  • Odpowiedz
@moreover: Po co rywalizować? Są inne. Nasza Straż Pożarna woli je od Google Maps, bo łatwiej nanosić swoje dane. Albo inaczej, jakbym miał jeździć rowerem po Warszawie według tego, co Google podaje, to zdziwieniom nie byłoby końca. Yanosik też, nie wiedzieć czemu, przeszedł na OSM...
  • Odpowiedz
@moreover: Zależy do czego. Chcesz połazić wirtualnie po ulicach - idziesz do googla. Chcesz zrobić mapkę kanalizacji w Radomsku - idziesz do OSM. Cjcesz wiedzieć, jak wygląda autostrada - idziesz do google. Chcesz wiedzieć, gdzie są ścieżki w lesie - idziesz do OSM. Google udostępnia rózne fajne narzędzia dla firm, których w OSM nie znajdziesz, albo są bardziej skomplikowane w użyciu. OSM udostępnia wszystko co komuś przyszło do głowy udostępnić.
  • Odpowiedz