Wpis z mikrobloga

Mirki i Mirabelki! Jest pomysł, żeby wypełznąć na chwilę z piwnicy i zrobić coś dobrego.

Poniższy obrazek pochodzi z tego linku (może przy odświeżaniu komunikować, że ściągnie dużo danych). Kropki to apteki, oznaczone na mapie. Na pewno nie wszystkie są oznaczone, np. #piotrkowtrybunalski na pewno nie jest jakąś bezapteczną pustynią. Ale z oznaczonych - zielone kropki to apteki z podanymi godzinami otwarcia, a czerwone - bez. Czujecie to? No jak można zostawić aptekę bez godzin otwarcia, no jak???

Co zrobić?

1. Założyć sobie konto w OpenStreetMap. Bez tego też można pomóc, ale to potrwa dłużej, bo będzie wymagało interwencji kogoś, kto konto ma. A założenie sobie konta nic nie kosztuje.

2. Poklikać na mapie z linku - można ją sobie dowolnie przybliżać - i znaleźć najbliższą czerwoną kropkę. Taką, do której dacie radę dojść/dobiec/dojechać. To jest ten moment, kiedy wypełzamy z piwnicy, udajemy się na miejsce i notujemy:
* nazwę apteki
* godziny otwarcia
Można i bez wypełzania, jeśli uda się zlokalizować strone apteki w internetach i tam te dane są.

3. Po kliknięciu w kropkę pokaże się dymek, numer na jego górze jest linkiem do obiektu w OSM. Klikamy w ten link.

4. Otworzy się okienko z mapą i zaznaczoną apteką. U góry znajdziesz guzik "Edycja". Klikamy tam.

5. Po lewej stronie są pola opisujące obiekt, czyli naszą aptekę. Jest miejsce na nazwę i na godziny otwarcia. Nazwa raczej nie sprawi problemu, ale godziny otwarcia muszą być wpisane w odpowiednim formacie. Np. dla apteki czynnej 8-20 od poniedziałku do piątku i 8-15 w sobotę, wpis powinien wyglądać:

Mo-Fr 08:00-20:00; Sa 08:00-15:00
6. Klikamy na guziku "Zapisz" nad mapą, wpisujemy w opis: "Akcja apteki - godziny otwarcia" i zapisujemy

7. I po robocie.

A jeśli bardzo nie chcę zakładać konta w OSM?

Wtedy wykonujemy punkty 2 i 3 powyżej i zamiast klikać w "Edycja", znajdujemy po prawej stronie guzik z dymkiem. Klikniecie w ten guzik otwiera uwagę, do której można wpisać, co się znalazło i prędzej czy później ktoś z kontem wpisze te dane w odpowiednie pola. Jak mnie zawołacie w komentarzach i podacie link do uwagi, to może nawet ja to szybko zrobię, ale obiecać natychmiastowej reakcji nie mogę.

A jeśli nie ma w pobliżu czerwonej kropki? Ani w ogóle żadnej?

Też dobrze, prawdopodobnie w pobliżu jest nieoznaczona apteka. Wypełzamy do apteki (lub znajdujemy ją w internetach), notujemy co trzeba, wracamy do domu, otwieramy OpenStreetmap, przybliżamy mapę do miejsca, gdzie jest apteka, klikamy w guzik "Edycja" na górze, potem można sobie mapę przybliżyć jeszcze bardziej. U góry wybieramy dodanie punktu, stawiamy go na mapie, po lewej na górze wpisujemy "Apteka" - edytor oznaczy punkt odpowiednio. Dopisujemy nazwę, godziny otwarcia, zapisujemy wyniki.

A co jeszcze można zrobić, żeby pomóc, a się nie narobić?

1. Zaplusować ten wpis. Jak wylezie dostatecznie wysoko, może weźmie udział w akcji ktoś, kto inaczej by go nie zobaczył.

2. Zaobserwować tag #patrolosm , jeśli chcecie w przyszłości brać udział w podobnych akcjach

Wołam #bieganie #rower #ruszdupe oraz #warszawa #trojmiasto #szczecin #poznan #wroclaw #bialystok #lublin #rzeszow #lodz #bydgoszcz #olsztyn #slupsk #czestochowa #opole #katowice #krakow #torun #gdansk #gdynia #plock #koszalin #grudziadz #gorzow #kielce #radom #slask #mazowieckie #lubelskie #pomorze #mazury #wielkopolska #malopolska #podkarpacie #dolnyslask #ingress #geocaching - tagorrhea, ale pewnie i tak pominąłem potencjalnych zainteresowanych...
rmikke - Mirki i Mirabelki! Jest pomysł, żeby wypełznąć na chwilę z piwnicy i zrobić ...

źródło: comment_0qCIMtHbWoEyCqgNmdpit0hsze8djxyJ.jpg

Pobierz
  • 69
  • Odpowiedz
@rmikke:

Dzisiejsze "Czy wiesz, że...?"
Jeśli do swojej prośby dorzucisz konkurs, niekoniecznie z drogą nagrodą (chociażby vlepkę), to Wykopki z cebuladeals się rzucą i w jeden dzień będziesz posiadać uzupełniony spis? (spójrz w tag # rozdajo)

No chyba, że Ci nie zależy - to wtedy możesz zostawić tak jak teraz ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@raq195: Z jednej strony, owszem, zależy mi. Z drugiej - jest parę przeciw:
1. trzeba taki konkurs jakos kontrolować, a nie bardzo wiem jak.
2. jakość danych jest ważniejsza, niż szybkie wpisanie byle czego dla nagrody.
...
  • Odpowiedz
@rmikke: jaki ma to mieć sens? taka baza? w okolicy każdy wie gdzie jaka apteka jest, a będąc w obcym mieście w 2 min można znaleźć to w google maps albo... zapytać Panią w kiosku ;)
  • Odpowiedz
@sta: A jaki sens ma w ogóle robienie map? Każdy w okolicy wie, gdzie co jest, a będąc w obcej okolicy w 2 min można znaleźć to w google maps albo... zapytać Panią w kiosku...
  • Odpowiedz
@rmikke: nie mówiłem tego z pretensją, mój błąd :) bardziej chodzi o ciekawość, czemu akurat apteki.

i sens map jest, oczywiście, sam sporo dzięki nim zwiedzam tyle, że wolę googlowskie mapy.
  • Odpowiedz
@sta:

1o akurat brak aptek i godzin otwarcia przy nich wylazł przy robieniu czego innego - stąd akcja teraz
2o akurat apteki bywają całodobowe i znalezienie takiej w środku nocy może być pilne - stąd apteki
3o akurat openstreetmap jest najaktualniejszą, najobszerniejszą i najdokładniejsza mapą - stąd OSM

Trochę liczę, że ktoś zechce sie zainteresować edycją mapy w swojej okolicy ;)
  • Odpowiedz
Czy ja nadmieniłem, że zamierzam mniej więcej za tydzień zrobić podobny obrazek i zobaczymy, co i gdzie się zmieniło?
  • Odpowiedz
@rmikke: Muszę się zająć Kielcami pod tym względem, ale najfajniej mi się w tej chwili rysuje chodniki / drogi dla rowerów czy pasy zieleni pomiędzy jezdniami :P
Za to nienawidzę relacji ;/
  • Odpowiedz
@lewactwo: Przy dzisiejszej drodze z pracy do domu naliczyłem siedem aptek (1)dostepnych z roweru, (2)bez godzin otwarcia - pewnie tej nocy je obskoczę :D
  • Odpowiedz
Dla palących się do poprawiania, ale nie mogacych teraz-zaraz wypełznąć z piwnicy: zrobiona tym samym narzędziem mapka aptek, które mają stronę WWW, a nie mają godzin otwarcia. Podobnie jak na głównej mapie - klika się w kółko, klika się w numer na górze dymka i otwiera się mapka z zaznaczoną apteką. Link do strony apteki też widać w dymku, można od razu kliknąć i otworzyć. Oczywiscie zdarzają się strony, z których
  • Odpowiedz
Znajdziesz w tym serwisie najbliższą czynną aptekę, stojąc w Warszawie pod drzwiami domu Komorska 1?


@Greg36: Tym niemniej dzięki za link, potwierdził, że apteka, o której myślałem, że nie istnieje, rzeczywiście nie istnieje :D
  • Odpowiedz
Tutaj http://www.aptekidyzurne.pl/ można sprawdźić z godzinami otwarcia. Strona zczyta geolokalizację z telefonu i wyświetli na mapie tak że łatwo znaleźć najbliższą.


@Greg36: Czekaj no, pogrzeb jeszcze, coraz lepsze rzeczy znajdujesz :D

Temniemniej, kopnąłem się w tym serwisie do nieszczęsnego Piotrkowa Trybunalskiego - i żadna apteka nie ma według tego serwisu godzin otwarcia...
  • Odpowiedz
Strona zczyta geolokalizację z telefonu i wyświetli na mapie tak że łatwo znaleźć najbliższą.


@Greg36: ...po czym okaże się, że apteka już od dwóch lat jest perfumerią (właśnie na taką trafiłem, serwis mi ją wskazał, a nie istnieje; furda już, że też bez godzin otwarcia mi ją pokazał).
  • Odpowiedz