Wpis z mikrobloga

@chomikagresor: więc powiedz mi po co on w takim razie jest? Wystawiłb fakturę na 5k i dostał 5k, a nie jak teraz wystawiam na 5k czyli naprawdę na 6150, i potem muszę oddać 1150 do US, ale że mam kilka faktur to oddam 750. Gdzie w tym jest sens? Może jestem #januszebiznesu ale w USofA chyba VATu nie mają i żyją... a u nas jedyny powód to stołki dla biurw od
@jarezz: O samej idei VAT musisz poczytać - nie bardzo mam czas na wyjaśnienia. Oczywiście chodzi o wpływy do budżetu.

W Twojej sytuacji nawet zyskujesz na byciu VAT-owcem, więc ja bym nie narzekał ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@elemenTH: No chyba nie bardzo. Chyba nie rozumiesz jak działa ten podatek i wyceniasz swoją pracę w brutto ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Podatnik zwolniony z VAT wystawi fakturę na 5k to otrzyma 5k. Od tego odprowadzi dochodowy.
Podatnik będący płatnikiem VAT wystawi fakturę na 5k NETTO, otrzyma 6150zł. Od wartości netto odprowadzi dochodowy, czyli obciążenia podatkowe są identyczne.
@jarezz: Lol, przecież ryczałt nie ma NIC WSPÓLNEGO z VAT.

Ryczałt to forma opodatkowania podatkiem DOCHODOWYM. VAT to kompletnie inny podatek, którego płatnikiem może być osoba/podmiot rozliczający się na podstawie ryczałtu / KPiR / ksiąg handlowych itp.
@normanos: może nie kumają... ja płacę VAT jako nie kumaty w #biznes pierwszy raz od pół roku i to mnie #!$%@? dzisiaj... i dlatego jest złodziejski... i dlatego też, że za paliwo płacę 100% stawki a odliczam połowę... i za to, że na części itp płacę 100% stawki i nie dawno jeszcze nie mogłem odliczyć Vatu wcale albo tylko część (nie pamiętam jak teraz jest).
@elemenTH: Przeczytaj moją wiadomość i pomyśl jeszcze raz. Napisałem, że jeśli ktoś nie potrafi wycenić swojej usługi/produktu to będzie stratny. Chyba nie zdajesz sobie sprawy z tego, że ten, który jest płatnikiem VAT mógł odliczyć sobie VAT od ZAKUPU produktu, który sprzedał za 20zł. Dodatkowo, niewiele jest sklepów, które nie są płatnikami VAT gdyż w większości przypadków się to kompletnie nie opłaca + występuje limit obrotów na zwolnienie z VAT.
@jarezz: @normanos: @normanos: Loool, ziomek Ty się ciesz, że musisz płacić vat bo tak naprawdę wrzucając coś w koszty automatycznie pomniejszasz sobie vat który masz zapłacić i nie musisz się szarpać z fiskusem. Przykumaj moją sytuację, gdzie towar kupuję 23%, a sprzedaję zawsze jako usługę z podatkiem 8% lub nawet 0%. Do tego kupując lapka to też te 23% muszę na siłę wyciągnąć z urzędu. Co miesiąc mam zwroty