Wpis z mikrobloga

#linux #januszelinuxa #problem #kiciochpyta #komputery
Mam sobie lapka Asusa F3E którego dostałem bo kurzył się w szafie. Wyczyściłem go i chciałem zainstalować jakiegoś linuxa. Zgrałem xubuntu na pendka, uruchomiłem go i wszystko działało jak złoto, więc śmiało zainstalowałem.
Instalacje jak na linuxa wydawała mi się zajebiście długa, tak samo aktualizację. Sam system chodził po prostu wolno, wejście w folder/zakładkę czy cokolwiek to opóźnienie 4-5 sekund. Zainstalowałem go jeszcze raz, to samo.
Spróbowałem z ubuntu, z pendrive szło elegancko, więc puściłem instalację. Idzie już prawie półtorej godziny i idzie i idzie i skończyć się nie może więc podejrzewam że będzie to samo.
Dysk sprawdziłem, żadnych bad sektorów, ten test surface też przeszedł. Jak go mogę jeszcze sprawdzić bo to chyba w nim problem?
  • 16
jak pracujesz z pena to pracujesz z ramdysku :) ram dyski są ciut szybsze :) @Krs90: idzie tak wolno bo pewnie dociaga paczki z neta ubuntu z unity bedzie bardzo zamulało
@dzaku: No tylko różnica między czytaniem z pendrive a dysku jest OGROMNA. Z pendka wczytanie to ułamek sekundy, z dysku dosłownie z 5 sekund. Zarówno ubuntu jak i xubuntu
@djbartek: A co tam wykonać?
@djbartek: @dzaku: Przeskanowane, porobione wszystko w mhdd (pokazuje tylko jeden czerwony punkt), w hdd regnerator i podobnym programie przez całą noc żadnych błędów, temperatura ok, wszystko na dysku działa dobrze.
A linux dalej działa jak gówno :/ z pendrive super, z dysku masakra.
Od naciśnięcia ikonki firefoxa to odpalenia mija 15 sekund, to normalne? Już nie mam pomysłów :/ myślałem że linux będzie śmigał.
Niestety dysk :) możesz przerzucić system do ramdysku. Przyspieszy diametralnie., ewentualnie Arch Linux z openbox i cario. Całość. Będzie zajmowała maks 100mb ram
@djbartek: Zrobiłem za pomocą mhdd, nic nie dało. Ogólnie health mi pokazuje 100%, żadnych błędów. Smart jakieś błędy ma ale nic strasznego i wszystko OK.
@dzaku: Mam tylko 1gb pamięci w tym lapku, starczy?
@Krs90: mam podobe parametry thinkpada x60 :) zainstalowałem sobie debiana z xfce a teraz testuje cinamona jakos chodzi filmy full hd :)chodzą :) czysty system w ramie to 80 mb bez zabawy w ram dyski :)
@dzaku: @djbartek: Dobra, mieliście rację. Dysk mimo że nie pokazywał błędów to chyba zdycha sam w sobie. Miałem inny dysk niby pouszkadzany, ale mhdd dał radę i wszystko działa spoko.
Ostatnie pytanie, bo przy instalacji ubuntu nie porobiłem partycji, tych /, /home i swap tylko automatycznie chyba się porobiło. Zostawić tak czy jednak lepiej przydzielić to wszystko samemu?
, jeśli nie wiesz jak przydzielić będzie prościej a jak już ogarniesz temat drzewa katalogów to sobie pozmieniasz
@dzaku: Znaczy się wiem że można przydzielać podczas instalacji i jak coś to mogę go szybko przeinstalować i zmienić to jeszcze ale czy to robi dużą różnicę?