Wpis z mikrobloga

@Hekko-eu: Ehhh... A powiedz mi jak zmieniły się prawa fizyki od powiedzmy miliarda lat? Czy te cholerne prawa Newtona będą przestarzałe kiedyś? Czyli, czy kiedyś zamiast spaść w dół polecisz w góre? To nie będzie nigdy przestarzałe. To już zostało odkryte i... Tyle, można udoskonalić teorie ale nie można obalić czegoś, co zostało udowodnione. Czy kiedyś będzie ktoś mądrzejszy od Einsteina? Oczywiście że tak. Czy ktoś obali szczególną teorie względności? Nie.
dlaczego nie da się przekroczyć prędkości światła?


@gieniaptusk: Zgodnie ze szczególną teorią względności obiekty fizyczne o niezerowej (dodatniej) masie spoczynkowej (ciała, tardiony) nie mogą się poruszać z prędkością równą lub większą od prędkości światła w próżni. Oznacza to, iż prędkość nadświetlna jest nieosiągalna nie ze względu na brak wynalezionej technologii umożliwiającej taką podróż, a ze względu na samą naturę wszechświata.

Z prędkością równą prędkości światła w próżni poruszają się obiekty fizyczne
@gieniaptusk: kiedyś w kaczorze Donaldzie był komiks że Diodak wynalazł jak tworzyć tachiony które są zdolne do lotu z prędkością światła i więcej, więc zrobił statek kosmiczny który zamieniał całą materię statku i tego co wewnątrz w tachiony (jakie to kretyńskie z punktu widzenia nauki).
dobra, cała ta teoria brzmi niesamowicie spójnie i logicznie. niech jeszcze ktoś wytłumaczy, dlaczego to akurat światło jest tu zawsze punktem odniesienia? skąd pewność, że człowiek w przyszłości lub np. obca cywilizacja nie wymyśliła sposobu na szybszy sposób transmitowania informacji? w końcu nie wiem, wraz z rozwojem technologii wynajdujemy jakieś mikrofale, x-raye, radio.. skąd pewność, że odkryliśmy już całą naturę kosmosu, że nie ma nic dalej? czy to jakaś fizyczna cecha wrzechświata
@gieniaptusk: Nie da się przekroczyć, bo naruszałoby to niezmienniczość lorentzowską, która jest doskonale sprawdzona i stoi u podstaw całej fizyki. Przy czym STW nie zabrania poruszania się szybciej niż światło, tylko przekraczania tej prędkości - i od dołu, i od góry. Teoretycznie może istnieć coś, co porusza się szybciej od światła (i ma urojoną masę), tylko musi robić to cały czas, nie może zwolnić poniżej prędkości światła.
@Bercik899: podziwaim cie kumplu ze sie z tym gosciem tak produkowales :D najlepszy jego tekst to niezaprzeczalnie:

geniusz Einstein nawet nie wiedział, że kilka lat po jego śmierci powstanie internet, geniusz hehe
@Fenxo:

dobra, cała ta teoria brzmi niesamowicie spójnie i logicznie. niech jeszcze ktoś wytłumaczy, dlaczego to akurat światło jest tu zawsze punktem odniesienia?


Prędkość światła zawsze będzie punktem odniesienia bo jest to prędkość graniczna - nie da się w fizycznym Wszechświecie jej przekroczyć.

skąd pewność, że człowiek w przyszłości lub np. obca cywilizacja nie wymyśliła sposobu na szybszy sposób transmitowania informacji?


To co nasi potomkowie zrobią w przyszłości np. za 500