Wpis z mikrobloga

tl;dr demografia Ukrainy jest tak fatalna, że to praktycznie apokalipsa tego narodu.

Ukraina jest olbrzymim przegranym tej wojny. To oczywiście nie znaczy, że Rosjanie są wygranymi. Patrząc na ukraińską demografię, można powiedzieć, że ta wojna wywołał zagładę tego państwa. Przyjmijmy, że statystyczna matka Ukrainka rodzi pierwsze dziecko w podobnym wieku co Polka czyli przed 30. A więc patrząc na wykres ta "demograficzna dziura" zaczyna rodzic dzieci. Mamy tam około 80 tys. kobiet. Jeżeli przyjmiemy przedwojenny współeczynnik dzietności około 1,35, to otrzymamy dzietność w liczbach bezwględnych na poziomie 108 tys. dzieci rocznie. Dla porównania w Polsce rodzi się około 305 tys. dzieci rocznie. Ta dzietność na poziomie 1,35 to i tak wariant bardzo optymistyczny według mnie.

Ktoś powie, że wybrałem sobie największy dołek. Nawet jak weźmiemy górkę 10-12 letnich Ukrainek to mamy tam może z 230-250 tys. Ukrainek na rocznik. Mnożąc to przez dzietność dostatniemy trochę ponad 300 tys. urodzeń i to tylko w kilku rocznikach przy bardzo optymistycznym wpółczynniko dzietności. A końca wojny nie widać... Te ukraińskie nastolatki pewnie w dużej mierze również wyemigrują na zachód. Jak ktoś twierdzi, że zaraz wojna się skóńczy i miliony Ukrainek po prostu wróci do Ukrainy i będą tam rodziły dzieci, to... xD. Ukrainki będą rodziły dzieci w Polsce, Niemczechy, Wielkiej Brytanii itd.

#demografia #ukraina #wojna
Pobierz rysiekryszard - tl;dr demografia Ukrainy jest tak fatalna, że to praktycznie apokalip...
źródło: 800px-Ukraine_population_pyramid_in_2023.svg
  • 55
@rysiekryszard: Oczywiście, masz rację. Trudno nie być największym przegranym, jeśli tylko na twoim terytorium rozgrywa się konflikt. Ale jest rzeczą nawiną myśleć, że to konflikt tylko dwóch stron.
Mamy do czynienia z koncertem mocarstw, w którym tylko jedno (Rosja) wykrwawia swoich ludzi i swoją gospodarkę, a inne wykorzystują sytuację i wzmacniają swoją pozycję (np. USA i Chiny). Pytanie, jaka będzie pozycja Rosji po tej wojnie? Bo wygląda na to, że to
@zenek-stefan1 wierzę Ci bo zawsze w każdym konflikcie czy problemie to Polska kest orzegranym. Kurs dolara spada? To złotówki też. Kurs dolara rośnie? To kurs złotówki spada. Jest kryzys w turkmenistanie? To i w Polsce jest. Jest super rok w kazachstanie, najlepsze wyniki? To w Polsce kryzys. I tak ze wszystkim. Na szczęście jak na świecie nic się nie dzieje to w polsce kryzys jest.
Te ukraińskie nastolatki pewnie w dużej mierze również wyemigrują na zachód. Jak ktoś twierdzi, że zaraz wojna się skóńczy i miliony Ukrainek po prostu wróci do Ukrainy i będą tam rodziły dzieci, to... xD.


@rysiekryszard: Przecież pełno dzbanów na początku konfliktu pisało jak to Ukrainki na pewno się będą odwdzięczać żołnierzom i odbudowywać z nimi kraj. Prawda jest taka, że Ukraińcy już tych kobiet nie zobaczą, a na ich garbie po