Wpis z mikrobloga

@daniel_w: Jednak filozofia troche bardziej trzyma się faktów metafizyka to już co innego, z resztą masz racje filozofia to bardzo szerokie pojęcie może też do tego pasować.
  • Odpowiedz
dlaczego nie da się przekroczyć prędkości światła?


@gieniaptusk: Zgodnie ze szczególną teorią względności obiekty fizyczne o niezerowej (dodatniej) masie spoczynkowej (ciała, tardiony) nie mogą się poruszać z prędkością równą lub większą od prędkości światła w próżni. Oznacza to, iż prędkość nadświetlna jest nieosiągalna nie ze względu na brak wynalezionej technologii umożliwiającej taką podróż, a ze względu na samą naturę wszechświata.

Z prędkością równą prędkości światła w próżni poruszają się obiekty fizyczne
  • Odpowiedz
@gieniaptusk: kiedyś w kaczorze Donaldzie był komiks że Diodak wynalazł jak tworzyć tachiony które są zdolne do lotu z prędkością światła i więcej, więc zrobił statek kosmiczny który zamieniał całą materię statku i tego co wewnątrz w tachiony (jakie to kretyńskie z punktu widzenia nauki).
  • Odpowiedz
dobra, cała ta teoria brzmi niesamowicie spójnie i logicznie. niech jeszcze ktoś wytłumaczy, dlaczego to akurat światło jest tu zawsze punktem odniesienia? skąd pewność, że człowiek w przyszłości lub np. obca cywilizacja nie wymyśliła sposobu na szybszy sposób transmitowania informacji? w końcu nie wiem, wraz z rozwojem technologii wynajdujemy jakieś mikrofale, x-raye, radio.. skąd pewność, że odkryliśmy już całą naturę kosmosu, że nie ma nic dalej? czy to jakaś fizyczna cecha wrzechświata
  • Odpowiedz
@patryqo: no właśnie... ale gdy (tu totalne uproszczenie, wiesz o co chodzi) wysyłam sms przekazuje informacje - taka informacja nie ma masy (?), więc teoretycznie może osiągnąć prędkość większą od światła? I problemem jest tu tylko, że nie znaleźlismy jeszcze w naturze sposobu na taki transport?
  • Odpowiedz
@aett: biorąc pod uwagę wiedzę która teraz posiadamy nie jest to możliwe, co nie wyklucza ze w przyszłości odkryje sie sposób na przekroczenie tej bariery. Uroki nauki, fizyki :)
  • Odpowiedz
@Bercik899: Może nie poznaliśmy jeszcze jakiś zmiennych? 1000 lat temu nie znano prądu to może my nie poznaliśmy jeszcze "czegoś" co dałoby nam coś szybszego od światła?
  • Odpowiedz