Mireczki, mam pytanie odnośnie Cucumber'a i Javy. Przy podejściu Page Object Patterns, w jaki sposób mogę uzyskać superklasę w której inicjalizowałbym WebDriver'a i zamykał go po zakończeniu testu. Gdzie mógłbym wrzucić metodę która zapisywałaby mi screenshoty w przypadku faili? Czy mogę tutaj użyć Annotacji z JUnit'a @Before @After w klasie definiującej step'y testu? Czy powinno się podchodzić do tego inaczej?

#testowanieoprogramowania #qa #cucumber #
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#programowanie #testowanieoprogramowania #java #rest
Jak robię testy do aplikacji webowej (Spring) i chcę przetestować rejestracje. Jak robicie test na poprawność danych:
1. Każdy test do osobnego pola np:
a) User z wszystkimi poprawnymi polami tylko jako email "123zlyEmail",
b) User z wszystkimi poprawnymi polami tylko za krótkie hasło "123"
c) User z wszystkimi poprawnymi polami tylko bez nazwiska null

Testy dla pół

  • Każdy unit test sprawdzający jedną walidacje 88.6% (31)
  • Jeden unit test dla walidacji pół 11.4% (4)

Oddanych głosów: 35

  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Patres: Testy to Twoja siatka bezpieczeństwa, mająca dać znać, czy wszystko działa. Jeśli masz test, który sprawdza 3 różne przypadki, i nagle przestaje przechodzić - to skąd masz wiedzieć, co się popsuło?
  • Odpowiedz
Czy są tu jacyś mircy z #torun #bydgoszcz które testują oprogramowanie i chciałyby przejść rekrutacje do firmy z branży fintech mieszczącej się w Toruniu? Obiecałem jednemu rekruterowi, że popytam wśród znajomych ale żaden nie jest zainteresowany zmianami. Wstępna rozmowa prawdopodobnie odbyłaby się po angielsku, więcej szczegółów niestety dopiero na rozmowie, wymagania dość standardowe dla osoby z expem ~1-2 lata. #testowanieoprogramowania #it
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Tang0: bez widełek może se szukać XD większość ludzi z expem ma juz robote i zmieni tylko na lepiej płatną lub ciekawszą. Po co iść na rozmowe jak moze sie okazac ze zaproponuja 2k za klikanie r--------j apki napisanej 11 lat temu na IE?
  • Odpowiedz
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Jeżeli masz dalej ustawione co zrobić z następnym step'em (Ten na którym chcesz zrobić GET'a) to możesz spróbować między te kroki wrzucić Groovy script'a:

def request = testRunner.testCase.getTestStepByName( "Twojteststepzresponsem" )
def response = request.getProperty( "Response" )
  • Odpowiedz
@jadupl: Dzięki, działa.
Ja doszedłedłem do czegoś takiego:
rootNode = new XmlSlurper(false, false).parseText(context.expand('${PreviousTestStep#Response}'))
rootNode.children().toURL()
chilren() po wywołaniu toString() sam zwraca parametr który dostaję w zwrotce, toURL() robił GET'a, ale dzięki Twojej odpowiedzi mam to ładnie podzielone.
  • Odpowiedz
Miruny, potrzebuję czegoś do robienia wykresów, najlepiej interaktywnych.
Myślę, że przykłady stąd najlepiej pokazują o co mi chodzi:
https://www.highcharts.com/demo/line-basic

Mam pewien zestaw testów, który generuje sporo danych, które fajnie byłoby mieć w formie czytelnych tabelek + wykresów zamiast samych logów.

Chciałbym,
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Poszlibyście do pracy z jakimś doświadczeniem za 30pln/h netto na b2b jako zdalny tester manualny gier? Dla mnie śmieszna stawka, ale podobno "w dupie sie nam poprzewracało" i w londynie można mieć za 60zł/h testera z doświadczeniem xD

Z tego co zrozumiałem też, klient wymagał posiadania własnych urządzeń do testów.

#testowanieoprogramowania #pytanie #pracbaza
  • 22
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Rabusek: Ogólnie w grach testerom płaci się dość mało. Tutaj przy małym zusie zostaje jakieś 3800-3900 zł na rękę. To nie jest dużo, ale nie jest też szokująco mało.
  • Odpowiedz
@Rabusek: "z jakimś doświadczeniem" może być tu ważną częścią Twojego wpisu ( ͡° ͜ʖ ͡°) tester z doświadczeniem pół roku czy rok poleci na te 5k miesięcznie, zdalnie z pocałowaniem ręki (no, może bez przesady).

co do sprzętu - znam testerów, którzy mają mnóstwo własnych urządzeń dlatego, że na początku kariery poświęcili chwilę na załatwienie dofinansowania do działalności. i tak kilka iphonów, androidów, mac jakiś... spokojnie
  • Odpowiedz
Dobra panowie, potrzebuję jakiegoś sprawdzonego kursu C#. Będę pracował jako QA w firmie która tworzy aplikacje desktopowe, środowisko stricte MS, trzeba będzie się wziąć za rozkręcanie automatów, stworzenie jakiegoś sensownego frameworka plus spięcie to z TFS/Jira etc. Może ktoś z was już to przerabiał albo może coś polecić. Z góry dzięki za każdą radę.
#naukaprogramowania #testowanieoprogramowania #dotnet #csharp
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@elcor: można w .robot ale będzie to wyglądać obrzydliwie (i mało czytelnie), więc bardziej "skomplikowaną" logikę (jak na przypadki testowe) lepiej zabrać do prawdziwego kodu (.py - nie jest to trudne, tylko sposób rozwiązywania PYTHONPATH może wkurzać), no albo zabrać do test-data, jeśli to tylko testowanie na podstawie kolejnych zestawów danych
  • Odpowiedz
Mam zadzwonic za Ciebie ? ((oo))


@Mirkowy_Annon: Nie, już nie musisz. Ale jak znajdę dla ciebie jakąś robotę to się odezwę - mam rozumieć preferujesz outbound call center ( ͡ ͜ʖ ͡)
  • Odpowiedz
#qa #testowanieoprogramowania #python

Mam do testowania aplikację / bibliotekę działającą po Linuxem (c++). Żadnego GUI, żadnych okienek, interakcja i konfiguracja tylko przez CLI + pliki konfiguracyjne.
Testy raczej wyższego poziomu, systemowe, performance itd.

Czy Robot Framework nada się do takiego zadania? ew. jakiś inny framework?
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Ile można dostać jako programista bez doświadczenia?
Od roku pracuje jako tester manualny, mam certyfikat ISTQB Podstawowy i aktualnie zarabiam prawie 4.5k netto, choć myślę, że przy zmianie pracy mógłbym przekroczyć poziom 5k.

Lecz zawsze marzyłem o zawodzie programisty - ciekawsza technicznie praca, wyższe zarobki i myślę lepsza ścieżka rozwoju.
W zawód testera przed otrzymaniem pracy włożyłem względnie niewiele - zrobiony certyfikat ISTQB podstawowy, całkowite podstawy programowania, statusy HTTP i tyle.
Do pracy jako programista
  • 22
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@wojciech-kopec: Wspominasz o GitHubie, ale linku nie podajesz. Czy umiesz cokolwiek z algorytmów i struktur danych? Dla mnie słabo wygląda to, że pracujesz już cały rok jako tester "tylko manualny" -- ciężko zaufać osobie bez doświadczenia w programowaniu, która do tej pory robiła wszystko ręcznie zamiast automatycznie. Oczywiście nie wiem, w jakiej branży tak robiłeś, bo może jej realia skłaniają się ku testom manualnym, ale nie wygląda to za różowo.
  • Odpowiedz
nie lepiej najpierw automaty? wymasterujesz kodzenie, przy okazji ucząc się programowania innych rzeczy w domu, a zarobki podobne

@Theia:
Nie wymasteruje. Tylko na początku umiejętności dla testera automatycznego i programisty się zazębiają. W ciągu roku OP już musiał opanować większość z tego. Teraz ścieżki się rozchodzą - tester automatyczny musi ogarnąć testerskie frameworki i modele, programista ogarnia swoje.
Po roku pracy jako tester automatyczny nie będzie miał dużo silniejszej pozycji aplikując
  • Odpowiedz
  • 136
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • 74
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirki, mam pare pytań do testerów którzy tworzą testy automatyczne z użyciem Selenium i Javy. Obecnie pracuję jako QA Engineer z tym, że są to głównie testy manualne, sam z siebie zacząłem naukę Selenium (Podstawy+ Javy znam).

Pytanie głównie dotyczy podejścia do pisania testów a mianowicie czy w branży używa się tylko i wyłącznie Page Object Patterns? Jeżeli tak, to jak wygląda ogólna struktura testów?
Osobiście u mnie w repo wygląda to tak, że
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

To jeszcze pytanie odnośnie bibloteki do testów, nie wiem czy to moje szczęscię ale przeglądająć oferty większość była z wymgoiem znania TestNG? Jak to sie ma do realiów, naprawdę TestNG jest częsciej wykorzystywany niż JUnit ? Osobiście w tych moich wypocinach na github'ie korzystam z TestNG (dużo łatwiejsza imo konfiguracja, parametry i dodatkowo proste uruchamianie kilku testów równolegle).
  • Odpowiedz
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Heart: nie ma czegos takiego jak "pisanie w selenium", jest pisanie w jakims jezyku uzywajac frameworka zwanego selenium. Poczytaj o page object pattern i przyswoj podstawy programowania.
  • Odpowiedz