Wpis z mikrobloga

#linux #freebsd #darcs #programowanie #git

Git jest obecnie najpopularniejszym narzędziem do zarządzania kodem. Mnie, spodobał się Darcs i sposób w jaki tworzy się reposytoria. Nie ma zdalnego reposytorium, pracuje się lokalniei swoje reposytoria udostępnia. Jest to inne podejście i dla mnie bardziej wygodne.

Trochę sobie już poczytałem i tworzę pierwsze repa. Kwestią problematyczną może być udostępnianie swojego projektu publicznie, bo nie wchodzi w grę Gitlab, czy Github. Raczej trzeba hostować swoje repo samodzielnie.

Wydaje mi się, że właśnie Darcs będzie obsługiwał moje projekty.
  • 18
  • Odpowiedz
@psiversum: przecież tam normalnie są zdalne repozytoria, tylko po prostu nie istnieje jeszcze ogólnodostępny serwis do ich hostowania? A lokalne repo możesz sobie też zrobić w gicie. Wolisz Darcs od Git ze względu na feature, który akurat nie różni się od gita, a nie wspominasz o tym gdzie się różnią, np. różnych strategiach mergowania czy możliwości zaciągania patchów poza kolejnością
  • Odpowiedz
@psiversum: w każdym systemie wersjonowania pracujesz na lokalnej kopii. Do zaciągania i wypychania zmian na remote repo Darcs używa dosłownie tych samych komend co git. W tym aspekcie w niczym się nie różnią.

Nawet na http://darcs.net/DifferencesFromGit nie piszą nic jakoby Darcs miałby różnić się od gita akurat w tym aspekcie
  • Odpowiedz
@psiversum: no to napisz jaśniej. Pisałeś że nie ma zdalnych repo, co jest nieprawdą. Pisałeś że w Darcs pracuje się na lokalnej kopii, co wygląda identycznie jak w gicie. W zasadzie nie mam pojęcia o co ci chodzi, ale wygląda na to że sam po prostu nie wiesz jak działa ani Git, ani Darcs
  • Odpowiedz
  • 0
@ElderWrath: nie chodzi o rację, ale o chamstwo. Ja z ludźmi normalnie rozmawiam. Sprawdź mój profil. Nie jestem tolerancyjny dla ludzi, którzy nie umieją się chamować.

Chętnie bym się odniusł do tego co napisał, ale nie po jego ostatnim komentarzu.
  • Odpowiedz
Nie ma zdalnego reposytorium


@psiversum: tak jak w gicie. Może się wydawać, że tak nie jest, bo to najwygodniejszy i najpopularniejszy sposób. Ale generalnie git pozwala na jakikolwiek flow, bo wszystkie repozytoria (lokalne, zdalne) są równoważne sobie i to od programisty zależy w którą stronę idą zmiany

https://git-scm.com/about/distributed
  • Odpowiedz
@psiversum: Co było chamskiego w jego wypowiedzi? Że zwrócił ci uwagę, że niejasno napisałeś o co ci chodzi? Przecież to prawda. Że wytknął ci błąd w rozumowaniu? Też prawda. Że zasugerował, że nie rozumiesz różnic między systemami? No, jakby ci to powiedzieć... ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  • Odpowiedz
  • 0
@salad_fingers: chętnie odpowiem na Twoje pytanie.

Otóż, wyraźnie napisałem we wpisie pierwotnym, że dopiero Darcsa się uczę. Na moje jednoznacznie to oznacza, że nie posiadam pełnej wiedzy.

I teraz serio uważasz, że pisanie chamskiego ad-persona w takiej sytuacji jest OK? Bo, jeżeli tak, to mamy inne standardy.

I nie. Nie widzę powodu, aby co kolwiek usuwać. Nigdy nie usuwam. Ale wiedziałbyś to, gdybyś zamiast wtórować koledze, zapoznał się z moim profilem.
  • Odpowiedz
@psiversum: żadnych obelg, sarkazmu, wyzwisk, pozamerytorycznych insynuacji czy wycieczek osobistych, ale zwrócenie uwagi na braki w wiedzy to jest "chamskie ad personam"?
  • Odpowiedz
@psiversum: Każde repo gita jest lokalne i niezależne. Repo na githubie też jest LOKALNYM repo (leżącym na serwerze githuba).

Czemu korzystamy z githuba? Bo jest tam dużo repo i fajny interface do współpracy. Wygodne dodatkowe mechanizmy jak PRy czy komentarze. PUBLICZNE IP.

Nic nie stoi na przeszkodzie, że jak Ty masz publiczne IP w domu, to jakiś kolega zaciągnie sobie commity z Twojego lokalnego repo do swojego lokalnego repo w gicie
  • Odpowiedz
  • 2
@mag_zbc: @MacDada @salad_fingers @Saly @ElderWrath

Przeczytałem wątek jesszcze raz i chcę przeprosić za swoje zachowanie. Nie tylko biorę na siebie winę, co faktycznie ja ponoszę za konflikt odpowiedzialność. Sam byłem też chamski.

Będę wdzięczny za wyrozumiałość. Wieczorkiem jeszcze przysiądę i napiszę co sam chciałem swoimi postami o Darcs zakomunikować. Pytanie, czy chcecie być wołani?
  • Odpowiedz
Pytanie, czy chcecie być wołani?


@psiversum: tak, ale wątpie, że mnie przekona. Git jest zbyt popularny i dobry, żeby powstała jakaś sensowana alternatywa (poza szczególnymi przypadkami jak np. duże pliki binarne)
  • Odpowiedz
  • 0
@Saly: @salad_fingers:

Dobra, przyznaję, że kiedy szukałem sobie alternatywy dla Gita, czytałem i słuchałem też o Bazaarze. Informacje mi się pomieszały.

Mimo to, jakoś lubię szukać alternatyw i na ten moment będę używać Darcs. Podoba mi się koncept patchy, który według mnie jest takim domyślnym cherry-pickingiem.

Gita używam do podstawowych rzeczy. Najwięcej do pobierania cudzych projektów (np. pluginów do Vima), ale też standardo jako praca ze zdalnym repo, na które
  • Odpowiedz