Mam stary komputer do gier z około 2013 roku z chłodzeniem wodnym, jest tam obecnie karta 780 Ti i na allegro jest parę ofert na GTX 1080 ti z blokiem wodnym za około 800 zł. Czy zakup takiej karty w celu jej zamiany żeby pograć w jakieś nowsze gierki to dobry pomysł? Nie muszę grać w 4k i mieć Ray tracing, byleby jakoś w miarę działało. #pytanie #komputery
  • 18
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Dla samej wydajności mógłbym kupić jakąkolwiek inną kartę, ale i tak będę chyba skazany na RTX 50XX, bo ta seria jako pierwsza i jedyna z dedykowanych GPU wspiera sprzętowe dekodowanie wideo H.264, H.265 4:2:2, co wydajnościowo może być game changerem w profesjonalnym montażu wideo :P Przynajmniej dla osób które nie chcą kupować Apple, PC z Intelem lub Intel ARC
(to jest jedyna zaleta którą widzę, choć w tym kontekście poważna)

#nvidia
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 0
@mati1990: Dolby Vision chyba jest 4:2:2, więc jest szansa obejrzeć taki materiał na VOD. Lepiej niż to raczej nigdzie nie zobaczysz, ale 4:4:4 dla konsumenta nie ma sensu, zwłaszcza w rozdzielczościach UHD i wyżej. Co innego jak się np. wycina green screen, to 4:4:4 fajnie mieć, 4:2:2 ujdzie, 4:2:0 kiepsko.

Przyjęło się że 4:2:0 (nie 4:2:1) to format konsumencki, kasety HDV też były 4:2:0, stary VHS też miał mocno przycięty
  • Odpowiedz
@bero33bb: dzięki, jak o tym opowiadali na wykladach z grafiki to nie odpowiedzieli jasno. Potem (hehe pirat) porównywałem i chciałem znaleźć ripy czy nawet iso płyt br filmów i to mnie dziwiło że wszystkie są w 4:2:0 nie ważne czy iso h264 1080p 120GB czy rip hevc 1080 30GB

a co z filmami w imaxie? jak to wygląda
  • Odpowiedz
  • 2
jest o tyle wydajniejsza w RT od 7900XTX, że bym sięz takimi osądami wstrzymał.

to nie jest karta na poziomie 7900xt


@10129: Możesz grać bez RT, ale nie możesz bez odpowiedniej wydajności w raster ¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz
#komputery #kartygraficzne #pcmasterrace
Witam serdeczenie, chciałbym prosić o pomoc. Od kilku lat grałem na konsolach, mam Xboxa Series S i myślę nad zmianą na PC. Czy składanie PC w okolicy 3-3,5k zł (amd 5 5600+ Rx6750) ma jakiś sens w perspektywie grania jeszcze kilka lat do przodu? Nie musi być to granie na ultra ustawieniach, chciałbym aby gry chodziły płynnie i wyglądały nie gorzej niż na
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Zolwik155: dokładnie, trzeba najlepiej skonfigurować sobie przykładowy zestaw w koszyku, na np morele, dzięki czemu będziesz miał porównanie cenowe
  • Odpowiedz
@sovas: Nie rozumiem ludzi co kupują to w takiej cenie, wystarczy poczekać 3 miesiące i mieć to samo 1000zl taniej albo i więcej patrząc na to jak marna jest wydajność względem poprzedniej generacji. Jak ktoś kupuje 5090 to ok, bo jest hype ja AI i potrzeba ramu, ale 5080 nijak się do AI nie nadaje że względu na małą ilość ramu.
  • Odpowiedz
@sovas: wysyp XTRIO za OLX za 3 2 1

Ludzie te karty po 17-19K kupowali na OLX i podobnych XD, nie chce bronić scalpelów ale łosi trzeba doić jak kupują za taką kasę. Jak ktoś wystawi za 16K to mu taki z pieniędzmi w ryjcu przyleci jak piesek po tą kartę. Sprzedać i splunąć jak wyjdzie.

btw. kto normalny za VENTUSA suszarę da 6400zł XD (Inspire jeszcze większy paździerz, ale na wygląd
  • Odpowiedz
@MePix: Ostatnio też swojego RTXa czyściłem, i nawet PTMa mu nałożyłem. Po 4 latach używania pasta strasznie zdegradowała a różnica w temperaturach po zmianie - kolosalna, prawie 10*C chłodniej na rdzeniu.
  • Odpowiedz
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Przewód 12VHPWR, to dokładnie to samo, co przewód 12V-2x6. Jak macie 12VHPWR, to nie ma żadnego sensu, aby wymieniać zasilacz. Zmieniła się tylko wtyczka po stronie karty graficznej. Wpis na stronie Corsair: https://www.corsair.com/us/en/explorer/diy-builder/power-supply-units/native-12v-2x6-vs-8-pin-to-12v-2x6-what-is-the-difference/
#nvidia #komputery #kartygraficzne
dziobnij2 - Przewód 12VHPWR, to dokładnie to samo, co przewód 12V-2x6. Jak macie 12VH...

źródło: Clipboard01

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@kinasato: Jeżeli dobrze kojarzę to jest obliczone na maksymalną moc skokową karty, to że ma wpisane 600W oznacza tyle że pod stałym obciążeniem będzie +/- tyle pobierać ale w określonych sytuacjach potrafi chwilowo przestrzelić tę wartość nawet o połowę.

W teori standard 3.0/3.1 ma temu częściowo zapobiegać, informując wzajemnie kartę i zasilacz ile może pobrać w takim skoku ale najwyraźniej rzeczywistość rządzi się swoimi prawami.
  • Odpowiedz
Siemanko,

Odkryłem ostatnio apkę na Steama Lossless scalling. Mam pytanie - czy istnieje coś podobnego na linuxa? Chciałem potestować, jak taka technologia wyglądałaby z użyciem prastarych kart intel HD. Lossless scalling jest o tyle spoko, że można go testować niemal na każdym graficznym prastarym sprzęcie a minimum to właśnie karty z serii intel HD, choć w specyfikacji nie jest napisane dokładnie która seria to absolutne minimum.

#linux #grafika
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Jednocześnie chciałem pochwalić @morele_net bo chyba jako jedni z niewielu sprzedali sporą ilość kart w cenie msrp (5199)


@Szala: to ciekawe, bo w peaku to sprzedawali 9800X3D za jakieś 3,5k zł xD
  • Odpowiedz
  • 1
@frutson ja mam to ustrojstwo u siebie, ale 4080 żre umiarkowaną ilość prądu więc u mnie działa xD
@supra107: jasne, że ciągnie. mogli jeszcze cieńsze te druciki w kabelkach zrobić. ja czasami naprawdę nie mogę się nadziwić jak oni potrafią wszystko robić "na styk"
@SonidoStark jak sobie policzysz i porównasz przyrost wydajności to wyjdzie, że wynika on tylko ze zwiększenia rozmiaru GPU, zwiększenia poboru mocy i podmiany pamięci
  • Odpowiedz
Czy zasilacz be quiet! Pure Power 12 M 850W 80 Plus Gold ATX 3.0 starczy do następującej konfiguracji?
- i9 14900k
- Asrock Z790
- 64gb ramu
- 1 dysk m2
- RTX 4080 super
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Szala: @Blackol12 650W to masz przy sytuacjach które sie nie zdarzają, spokojnie 850W wystarczy, nawet zakładając 90% sprawnosci to masz 765W, sporo zapasu. Nizej wrzucalem post odnosnie swojego kompa i jego poboru mocy. Jak masz wątpliwosci to kup sobie kill-a-watt do sciany za 30 zł i bedziesz widział ile Ci komp watów pobiera.
  • Odpowiedz