#fotowoltaika , #fotowoltaikastaty

Zachodniopomorskie, instalacja 6,2 kWp na dachu 25 stopni, południe z lekkim odchyleniem na wschód.

Wykres z 16.10.2019 - tragiczny był to dzień. Mgła, mżawka, chmury i deszcz.

W związku z licznymi pytaniami i sporym zainteresowaniem, dodaje też małe FAQ.

Małe FAQ
1. Fotowoltaika to panele “które robią prąd”. Solary to rurki, które “grzeją wodę”.

2. Fotowoltaika produkuje prąd, również w pochmurny dzień. Mniej, ale produkuje.

3. Zimą produkcja jest
Pobierz
źródło: comment_WWhR2OQH13PJdifPZeIMegO3T070pENs.jpg
@kwahu666: Oki. Zastanawia mnie dlaczego te pompy są takie drogie, klimatyzator o mocy grzewczej 5.6 kW można kupić poniżej 3 000 zł:
https://allegro.pl/oferta/klimatyzacja-klimatyzator-scienny-wi-fi-5-3-5-6kw-7930412160?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aquery&bi_c=NWY5MThmZWUtNzkzOS00NDMzLTg4ZWMtYTc0MGI3ODg3NDQwAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=7ffca267-add0-4796-99e1-0f337500b449

Z wskaźnikiem SCOP=4. Wiem że dochodzi dodatkowy wymiennik + zbiornik CWU no ale i tak nie tłumaczy to ponad 10-krotnie wyższej ceny. Mam nadzieję, że za kilka lat ceny tych urządzeń spadną tak że każdy będzie w stanie taką pompę u siebie zamontować :)
@jakub512: powiem Ci tak. Drogo jest. Oczywiście. Ale ja to liczę zupełnie inaczej. Wolę płacić stałą ratę kredytu za fotowoltaikę i pompę ciepła, niż płacić rachunki za prąd i kupować opał. Wychodzi naprawdę nie wiele więcej, a mojej pracy i wygody nie wliczam :)
#fotowoltaika
Pytanie do osób technicznych.

Co się stanie jeżeli damy za dużo paneli w stosunku do mocy inwertera tj damy np 17x330W = 5610W do inwertera 5kW?
Czy w szczycie produkcja będzie obcinana do 5kW czy inwerter może się wyłączy (przeciążenie)?
@elementbn: to, że panel ma 330W to tylko moc w przyjętych warunkach STC

Pomiar wg STC to pomiar przy nasłonecznieniu o mocy 1000 W/m2 przy temperaturze ogniwa 25°C oraz parametrze widma promieniowania Air Mass – AM 1,5.


takich warunków w Polsce zazwyczaj nie uświadczasz, więc tych nominalnych 330W moduł nie będzie osiągał
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
#fotowoltaika #elektryka

Czytałem ostatnio o zmianach w programie "Mój prąd" i zainteresowałem się nim trochę.
Przejrzałem na szybko regulamin, wzór wniosku i nie znalazłem informacji o konieczności załączenia projektu wykonawczego, choć wydawało mi się to logiczne, że instalacja powinna opierać się na projekcie osoby z uprawnieniami budowlanymi.
W oświadczeniu o samodzielnym wykonaniu instalacji jest tylko fragment, że zaświadcza się, że części instalacji wymienione na liście są konieczne do pracy instalacji. Czy wobec
#fotowoltaika , #fotowoltaikastaty

Zachodniopomorskie, instalacja 6,2 kWp na dachu 25 stopni, południe z lekkim odchyleniem na wschód.

Wykres z 15.10.2019

W związku z licznymi pytaniami i sporym zainteresowaniem, dodaje też małe FAQ.

Małe FAQ
1. Fotowoltaika to panele “które robią prąd”. Solary to rurki, które “grzeją wodę”.

2. Fotowoltaika produkuje prąd, również w pochmurny dzień. Mniej, ale produkuje.

3. Zimą produkcja jest mała, ale wiosną i latem nadrabia się to. Niespożytkowana energia
Pobierz
źródło: comment_8gSkP4TpDEFaFYOEqCZvNzwJfYafkSTk.jpg
#fotowoltaika , #fotowoltaikastaty

Zachodniopomorskie, instalacja 6,2 kWp na dachu 25 stopni, południe z lekkim odchyleniem na wschód.

Wykres z 14.10.2019

W związku z licznymi pytaniami i sporym zainteresowaniem, dodaje też małe FAQ.

Małe FAQ
1. Fotowoltaika to panele “które robią prąd”. Solary to rurki, które “grzeją wodę”.

2. Fotowoltaika produkuje prąd, również w pochmurny dzień. Mniej, ale produkuje.

3. Zimą produkcja jest mała, ale wiosną i latem nadrabia się to. Niespożytkowana energia
Pobierz
źródło: comment_aLgnnw4Q6NjKSuXfs0NQFdK8ZNhGaejd.jpg
@eXe1987: jakieś 8,5 zarobiłeś ( ͡° ͜ʖ ͡°) kwota niby śmieszna, ale gdyby tak cały październik to rachunek na prąd za dwie i pół stówki
( ͡° ͜ʖ ͡°)-
#fotowoltaika , #fotowoltaikastaty

Zachodniopomorskie, instalacja 6,2 kWp na dachu 25 stopni, południe z lekkim odchyleniem na wschód.

Wykres z 13.10.2019

W związku z licznymi pytaniami i sporym zainteresowaniem, dodaje też małe FAQ.

Małe FAQ
1. Fotowoltaika to panele “które robią prąd”. Solary to rurki, które “grzeją wodę”.

2. Fotowoltaika produkuje prąd, również w pochmurny dzień. Mniej, ale produkuje.

3. Zimą produkcja jest mała, ale wiosną i latem nadrabia się to. Niespożytkowana energia
Pobierz
źródło: comment_n5w9nOcVxv9b5uKatgG5QGR3nHKQAQMo.jpg
Pisałem 2 dni temu, że Tesla ładuje ludziom Powerwall w związku z zapowiedzią przerw w dostawach prądu. Już spływają pierwsze raporty od posiadaczy Powerwall, którym wyłączono zasilanie.

On the positive side, the Tesla PowerWall kicked in instantly - the TV didn't even turn off.


https://twitter.com/ArtemR/status/1182171622188318722

#tesla #energetyka #fotowoltaika #powerwall
Pobierz
źródło: comment_Ccf6KLsFbGWN2uyhcrNL1e9qTUIxJlD3.jpg
#fotowoltaika , #fotowoltaikastaty

Zachodniopomorskie, instalacja 6,2 kWp na dachu 25 stopni, południe z lekkim odchyleniem na wschód.

Wykres z 10.10.2019

W związku z licznymi pytaniami i sporym zainteresowaniem, dodaje też małe FAQ.

Małe FAQ
1. Fotowoltaika to panele “które robią prąd”. Solary to rurki, które “grzeją wodę”.

2. Fotowoltaika produkuje prąd, również w pochmurny dzień. Mniej, ale produkuje.

3. Zimą produkcja jest mała, ale wiosną i latem nadrabia się to. Niespożytkowana energia
Pobierz
źródło: comment_ooxsMs8EiSTsdonEgbO7UlZrZM31rOh9.jpg
Czy wiecie jak wyglada prawnie sprzedaż najemcom prądu z instalacji #fotowoltaika ?

Jest budynek ktory ma jeden licznik z PGE i najemcy maja podliczniki więc kwestia samego wyliczenia zużycia jest banalna.

Ale czy można oficjalnie brac kase za energie jeśli nie wynika to tylko z refaktury i podziału kosztu z PGE? Czy są jakieś może inne sposoby by to legalnie zrobic? Np wliczyc energię w cenę najmu?
#fotowoltaika , #fotowoltaikastaty

Zachodniopomorskie, instalacja 6,2 kWp na dachu 25 stopni, południe z lekkim odchyleniem na wschód.

Wykres z 09.10.2019

W związku z licznymi pytaniami i sporym zainteresowaniem, dodaje też małe FAQ.

Małe FAQ
1. Fotowoltaika to panele “które robią prąd”. Solary to rurki, które “grzeją wodę”.

2. Fotowoltaika produkuje prąd, również w pochmurny dzień. Mniej, ale produkuje.

3. Zimą produkcja jest mała, ale wiosną i latem nadrabia się to. Niespożytkowana energia
Pobierz
źródło: comment_934uBHWki3X8PsUNperZ5zizUEVoDGpG.jpg
#fotowoltaika , #fotowoltaikastaty

Zachodniopomorskie, instalacja 6,2 kWp na dachu 25 stopni, południe z lekkim odchyleniem na wschód.

Wykres z 08.10.2019 - dobry dzień to to nie był.

W związku z licznymi pytaniami i sporym zainteresowaniem, dodaje też małe FAQ.

Małe FAQ
1. Fotowoltaika to panele “które robią prąd”. Solary to rurki, które “grzeją wodę”.

2. Fotowoltaika produkuje prąd, również w pochmurny dzień. Mniej, ale produkuje.

3. Zimą produkcja jest mała, ale wiosną
Pobierz
źródło: comment_FUmzeHFytByEGxI2uDe1GmXf1mntaD7e.jpg
@Fypifapu: a ja bym próbował, pakujesz jakieś dwa panele na balustrade jak spółdzielnia pozwoli, mikroinwerter o odpowiedniej mocy, tylko kwestia dobrego zamocowania.W bloku to zużycie jest mniejsze więc i moc potrzebna mniejsza, więc tak trochę z rachunków zejdziesz. Łap zestawienie wydajności paneli względem nachylenia od kierunku. w pionie na południe to będzie 72% czyli w sumie nienajgorzej.
Pobierz
źródło: comment_xu7A9lN7tur8wbVt22jdTxeC7y94E5bC.jpg
#fotowoltaika , #fotowoltaikastaty

Zachodniopomorskie, instalacja 6,2 kWp na dachu 25 stopni, południe z lekkim odchyleniem na wschód.

Wykres z 07.10.2019

W związku z licznymi pytaniami i sporym zainteresowaniem, dodaje też małe FAQ.

Małe FAQ
1. Fotowoltaika to panele “które robią prąd”. Solary to rurki, które “grzeją wodę”.

2. Fotowoltaika produkuje prąd, również w pochmurny dzień. Mniej, ale produkuje.

3. Zimą produkcja jest mała, ale wiosną i latem nadrabia się to. Niespożytkowana energia
Pobierz
źródło: comment_MSdy3sDXoEH3BNxTUtAYeoKllZuXwb5f.jpg
@kwahu666: bodajże też Zachodniopomorskie jest na polskie warunki w tej 2 kategorii nasłonecznienia. Wstawiaj wykresy póki chęci starczy bo myśle sporo ludzi ogląda. Instalacja u mnie będzie do końca miesiąca i z chęcią będę porównywał, wiadomo polska chęć do porównywania z "sąsiadem" i kto ma lepsiejszą instalacje