#eu4
Mirki, gram Rzeczpospolitą. Chciałbym wchłonąć Mołdawię, która jest moją Marchią. Rozumiem, że najpierw muszę ją uwolnić, ale czy da się to zrobić bez utraty stabilności?
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Murki , jak grac Austria ? Niby major power itd ale nigdy nie potrafie utrzymac tego HRE w kupie , uwalniajac wszystkie OPMy szybko konczy mi sie manpower a i tak spada IE a ja wiklam sie w coraz to nowe wojny . 0.08 to smieszny przyrost jak musze miec 50 na kazda reforme :< Przeszedlem gre takimi panstwami jak Serbia , Inkowie, Ming , Brunei , a tu lipa .
#
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Czy nie uważacie że zmiana religii katolickiej powinny mieć jakieś konsekwencje? Wczoraj zrobiłem kopie moich zapisów, wbilem i zmieniłem religie 28 razy bez negatywnych skutków. Mam humanistyczne ale bez nich z ideei +3 do heretics można to samo. Ta gra ma za mało konsekwencji XD
#eu4
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Kuracyja wojny religijne cos Ci mówią? przecież to jest ogromny ruch polityczny, który powodował bardzo duże niepokoje społeczne wszędzie tam, gdzie występowały różnice.

@Sawik2003 i tak i nie... wiara władcy jest pod jego opieka i co za tym idzie stara wiara przyzwyczajona do dobrodziejstw jakie posiadała traci ją i wzbudza bunty wśród wyznawców.
Krótko mówiąc, oczekiwał bym dużej ilości buntowników, których ilość okropnie by wyniszczała kraje bez bonusów do tolerancji.
  • Odpowiedz
Zwasalizowałem Portugalię dość szybko, zanim zdążyli wysłać kolonizatorów do Afryki i na Karaiby. Mają kolonie tylko w Arguim i Cape Verde. Oddałem im wszystkie prowincje poza Coimbrą i Porto, daję prawie 5 dukatów miesięcznie subsydii, a te knypki nie chcą nic kolonizować. O co tu chodzi?
#eu4
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirki, próbuję ugrać coś Napletem. Jakieś tipy co robić po zrobieniu 'gib indipendence'? Wcześniej zrobiłem nalot na Serbię, ale zrobili mi stackwipe z Bośnią ( ͡° ʖ̯ ͡°)
#eu4
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Redesekrator: bo z papajem wszyscy chca trzymac wysokie relacje, jesli francja nie ma austrii jako rywala, to ja bym proponowal restart, IMO optymalne wyjscie jest wtedy, kiedy Francja ma Austrie i Aragonie jako rywala. Jesli Francja poprze niepodleglosc, to staje sie od razu sojusznikiem po jej uzyskaniu.
  • Odpowiedz
@Redesekrator: Sojusz z Hiszpanią i Francją jak poprą wyzwolenie (ważne, żeby nie miały siebie na rywalu). Rozbieracie wspólnie Aragon i się uwalniasz. Sojuszujesz Węgry i z ich pomocą wbija się w Bośnię i Serbie, a jak istnieje jeszcze Albania to ją zanim zjedzą Ottomani (kilka darmowych claimów).
  • Odpowiedz
nie umiem zbytnio grac w #eu4 ale moze sie naucze, anyway jak dziala mechanika podbijania prowincji, jak dam komus wojne i wjade w niego i zniszcze jego wojska i sie prowincja zrobi "pasiasta" to czego jeszcze brakuje do przylaczenia jej do mojego kraju?
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Prawda to że jest taki event co łączy Prowansje z Francją unia? Gdzieś to kiedyś wyczytałem tutaj w komentarzach, a na viki nie mogę się tego dopatrzeć.
#eu4
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Tylko jest 1483, a oni nadal nie wysłali nikogo w Karaiby. Liczyłem, że oni mi tam skolonizują, a ja się skupię na Afryce i później Azji.


Moze kolonizuja Cape Verde. A moze po prostu kasy nie maja i trzebaby im dac subsydia?

Właśnie widziałem tę opcję w zarządzaniu subjectami i się nad tym zastanawiam, tylko później przez to będzie problem z diploannexem.


Bedzie
  • Odpowiedz
Hej,
mieliście już może sytuacje że armia sojusznika - w tym przypadku Polski, stanęła sobie na Warszawie i tak stoi od kilkudziesięciu lat? Nie pomaga w wojnach sojuszy. Ba. Nawet jak z krzyżakami walczyli to nie chciało się jej podejść.
#eu4
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirki w-------m się 1495 cała Austria zajęta przezemnie grzecznie scorowana,ale nie musisz zająć istrie kurfiu Cierp nie ma achivmenta Take That von Habsburgs.


#eu4
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirasy, jak urodził mi się dziedzic w Anglii i nie ma szans na wystąpienie wojny róż to dobrze czy lipa i reset? Bo dobrze mi idze wojna z francją i szkoda byłoby resetować.
#eu4
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#eu4
pytam z doświadczonych w graniu brytyjczykami,
jak udaje się Wam jakkolwiek efektywnie blobować na początku gry nie szarpiąc technologii?
szybko pobiłem francuzów, zjadłem w Irlandii kawałek, cośtam ugryzłem przy francji, łącznie może.. 5?6? prowincji, a przy Królu Debilu 0/0/0 wystarczyło żebym w okolicy 1475 roku był 3 mil techy z tyłu..
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@goraceparofki: Przecież blobowanie w żaden sposób nie powinno wpływać na miltech. Nawet przy władcy z zeroma punktami Anglia nie powinna tak dołować, zwłaszcza, że z jej budżetem spokojnie można brać lepszych doradców, żeby to trochę nadrobić.

Inna sprawa jest taka, że pozbycie się początkowego władcy to powinien być priorytet, niezależnie od kosztów.
  • Odpowiedz