Na razie na wschodzie jestem przyblokowany, więc chcę Polską trochę podbić zachód. Problem w tym, że wszystkie prowincje na zachód ode mnie są w HRE. Jak się za to zabrać w takim razie? Sojusze mam bardzo dobre: Austria, Węgry, Dania ze Szwecją i Norwegią, Francja.
#eu4
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#eu4

Tak sobie w czasie pokoju z Turkami zrobiłem yolo i pierwszy raz w życiu strzeliłem Humiliate Rival CB na Francję, trochę w ramach roleplaya ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Kosztowało mnie to zerwanie sojuszu z zaoraną Tunezją :< Strach pomyśleć co by było, gdyby chwilę wcześniej France nie miały wojny z Papajem i Hiszpanią - wojny, w której straciły prawie cały manpower. Tak czy inaczej kończy
Tanzanit - #eu4

Tak sobie w czasie pokoju z Turkami zrobiłem yolo i pierwszy raz w...

źródło: comment_5CuKyoL8GXvs4yubqCIWGcaT1QzGdAxG.jpg

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Jaka idea na pierwszy ogień dla Polski? Obecnie miesięcznie robię 10/6/4, więc preferuję coś z grupy admin pointsów. Economic, humanists?
#eu4
  • 18
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Jak utrzymać państwa kolonialne pod butem? Jest już 1620r i już 3 mają już <50% liberty desire.

Ps. Gram Holandią i w Europie mam w miarę "historyczne" granice.
#eu4
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

<50% liberty desire


@Grewest: no to chyba problemu nie ma ( ͡° ͜ʖ ͡°)

W mojej ostatniej grze Hiszpanią też miałem z tym problem bo się rozrosły moje CNy w Amerykach ogromnie i modyfikator od ich własnego deva był wielki. Musiałem się parę razy uciec do opcji "placate ruler". Standardowo poprawiaj relacje z CN'ami, to też obniża ich liberty desire. Niemniej jednak parę razy wskaźnik ten
  • Odpowiedz
@Redesekrator:
sojusz z Austrią/Francją i czym tylko jeszcze można
najpierw wasalizacja Mantui (tego OPM tuż obok ciebie)
potem zjadasz Ferrarę (całą,bo jeszcze będzie w HRE to dostaniesz w---w od cesarza)
Czekasz na spadek AE

Btw. Co to za mod? Bo widzę kilka nowych prowincji we Włoszech (jak gdyby ten region nie był już wystarczająco imba)
  • Odpowiedz
Mireczki, jak gracie jeżeli chodzi o kwestię sojuszy/wasali?
Sojusz fajna sprawa, ktoś obroni przy wypowiedzianej na was wojnie, ale nie zawsze jest chętny do pomocy. Z drugiej strony wasalizacja kraju, który jest z graczem na dobre i na złe jest trudniejsza i czasami też nieopłacalna.
Dla przykładu grając Bizancjum po odbiciu Bałkan już niepotrzebni mi byli sojusznicy poza obowiązkową Serbią i Wołoszczyzną jako wasalami.
#eu4
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Redesekrator: jeśli możesz zwasalizować sojusznika to znaczy, że to kiepski sojusznik ( ͡° ͜ʖ ͡°) Niestety w eu4 wasal to tylko pierwszy stopień do aneksji i nie pomaga tu nawet możliwość tworzenia marchii (chyba że się gra roleplayowo).

Chyba można podzielić sojuszników na 2 grupy: ci, których się wybiera, bo rzeczywiście mogą pomóc na jednym z frontów (wspólny wróg itp.) oraz duże państwa z których będzie
  • Odpowiedz
@Redesekrator: Gram rolplejowo i zaczynam od silnych, czasowych sojuszy dla ustabilizowania swoich granic, a potem tworzę średniej wielkości księstwa/królestwa dookoła siebie i sram gwarancjami na lewo i prawo. W obecnej grze Polszą mam swoje ulubione granice (na zachodzie historycznie + Śląsk, na wschodzie jak po 1 rozbiorze + Sarema, Ryga i Kijów) i dookoła siebie m.in. Estonię, Trapezunt utworzony na Krymie i Zaporoże (OP idee, tylko trzeba wrzucić trochę deva
  • Odpowiedz
Mireczki doradźcie jakie acziki porobić. Staż prawie 600 godzin,a aczików tyle co kot napłakał


#eu4
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#eu4
Chciałem spokojnie pograć Portugalią, no ale nie da się. W 1445 dostałem PU z Anglią xD Jak utrzymać unię? Anglia ma -100 Liberty Desire
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Saper9: Bałem się :P To zdaje się i tak moja piąta wojna z nimi, nigdy nie przejechałem bodajże 40% warscore'a. Teraz będzie prościej raczej, bo uderzam z wszystkimi cumplami i faktycznie rozciąga to ich wojska.
  • Odpowiedz
#eu4 czy tylko ja tam mam, że jak spojrze na zegarek i będzie godzina 14:44 czuję się jak bym żył w matrixie? ( ͡ ͜ʖ ͡)
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Może pogadajmy o kulturach. Nie uważacie że powinny zostać całkowicie zmienione? Aktualnie wygląda to tak :
-duży koszt w diplo manie
-Długi czas konwersji
-Jedynym bonusem bo zmianie jest wyłączenie i tak słabych kar (+2 unrest, 15% mniej wszystkiego)
Z tego powodu zmiana kultury opłaca się tylko przy culture-shiftach a i tak boli bo to 1600 many mogło pójść na połowę Influence albo trade ideas. Moim zdaniem wymaga to reworku na coś
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@DeathDust98: Przede wszystkim spread. Ale nie tylko kultury głównej, akceptowanych też (przy czym główna rozprzestrzeniałaby się nieco szybciej, a kultury akceptowane byłyby nie do ruszenia). Mechanika jak z instytucjami, ale dużo wolniejsza i z triggerem odpalanym losowo.
  • Odpowiedz
Jakie dalsze konsekwencje przyniesie mi zrezygnowanie z oligarchii na początku 16wieku ?
#eu4 fggram rzepka
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach