via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Mirki
Agregaty prądotwórcze firmy Motor Technics. Ktoś ma jakieś opinie? Może ktoś używał. Agregat typowo pod lodówkę, zamrażarkę, piec gaz/ekogroszek (nie wszystko na raz oczywiście).
#elektryka
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@RadeC: brałbym coś z endressa - tanie to chiński brand, ale serwis w Polsce (Skwierzyna, lubuskie) i nie zostawiają klienta na lodzie, to co na tabliczce to faktycznie jest osiągalne. Tanie allegrowe chińskie agregaty mają często napis 6kW a max 2kW można wyciągnąć z prądnicy bo po prostu ma za krótki rdzeń prądnica.
  • Odpowiedz
#budujzwykopem #remontujzwykopem #budowadomu #mieszkanie #elektryka
Czy da się zgodnie ze sztuką podłączyć 2 rolety sterowane osobno (1 roleta 4 kabelki) do jednej puszki do włącznika ze zdjęcia, czy każda musi być w osobnej puszce z wł z drugiego zdjęcia w komentarzu .
W opisie włącznika: Uwaga:
Łącznik może być stosowany tylko z roletami, które wyposażone są w wyłącznik krańcowy odcinający napięcie zasilania-
appmstt - #budujzwykopem #remontujzwykopem #budowadomu #mieszkanie #elektryka
Czy da...

źródło: comment_1663757068hGZjabsWjgbp9E9Y70B8Ru.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Witam, składam rozdzielnie w domu na D02 3p i 1p. Jakiej firmy wkładki kupować? Kolega mówi, że kupuj eti a drugi mowi eaton a w sklepie że byle co byle było a chyba nie o to chodzi. Nie pytajcie czemu nie S tylko D02. Inwestor chce to tak ma.

#elektryka #elektroda
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 0
Mirki szukam opini. Sam składam rozdzielkę i zastanawiam się na jakich aparatach to zrobić (Nie jestem elektrykiem ale mam troche oleju w glowie). Najtaniej wychodzi ETI ale sąsiad mówi że badziew i lepiej Hagera, natomiast Legranda odradza. Jakie są wasze doświadczenia z tymi 3 producentami? Standardowo w skrzynce będą nadprądówki, rcd i ograniczniki przepięć
#elektryka
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Chłop ma na poddaszu pokój z wpuszczonymi w sufit halogenami na 12V AC. Prąd jest zrobiony w oparciu o transformator toroidalny.
Chcę wywalić tę antyczną instalację i zrobić coś współczesnego w oparciu o tzw. żarówki LED na gwint GU10 lub MR16 ale z racji, że przekrój kabli jest lipny a budowa sufitu to płyta GK i od razu pod spodem styropian bez żadnych wolnych przestrzeni (więc to w zasadzie w tym
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@krzaczor93: bardzo. Kolejna rzecz, ktora sie moze spieprzyc. Skoro halogeny na 12V tam chodzily to przekroje pod 230V masz dobre pytanie czy przewody sa pod 230 czy ktos puscil jakies glosnikowe bo i takie cuda sie zdarzaja. Zaroweczki na 230V sie nie grzeja jakos strasznie a na pewno duzo mniej niz antyczne halogeny.
  • Odpowiedz
@krzaczor93: masz tam teraz halogeny? No to żaden led, choćby nie wiem jak gorący nie osiągnie nawet ułamka temperatury, do jakiej rozgrzewał się halogen.
Sam scenariusz ok, mam tylko uwagę do żarówek: 6000K to światło bardzo zimne, jesteś tego świadom, że tam będzie jak w prosektorium?
  • Odpowiedz
@wasyl503: radziecka "cegła" z lat osiemdziesiątych, w dość ciekawym wydaniu. Wartość raczej sentymentalna, choć za 50zł możesz wystawiać na OLX, wciąż nie brakuje starych dziadków święcie przekonanych, że te stare mierniki były najlepsze, a teraz to nie ma dobrych mierników.
  • Odpowiedz
  • 0
Czym jest ten czerwony plastik wystajacy z bezpiecznika wkręcanego? Wcisnąłem go i wpadł do środka ( ͡° ʖ̯ ͡°)
#elektryka
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@fraciu najpierw muszę to znaleźć i zobaczyć czy mam jeszcze dokumentację do tego.
Cena? Muszę podliczyć co tam za części są i ile to dla mnie warte . pewnie max 5 dych.plus wysyłka tylko że tu emigracja here.

Jak chcesz to przypomnij się jutro wieczorem na PW.
  • Odpowiedz
Mam takie nietypowe pytanie, kumpel mi ostatnio opowiadał że naprawiał elektrykę w pewnym obiekcie niestety nie mogę podać szczegółów.

Ktoś przeciął przewód neutralny między budynkiem a podstacją, później kolejno ciął resztę przewodów. W budynku większość urządzeń elektrycznych uległa uszkodzeniu, ponoć wszystko co było zasilane z trzech faz spaliło się.

I tu moje pytanie dlaczego urządzenia padły? Nigdy nie miałem do czynienia z takimi instalacjami ale zawsze wydawało mi się że po odcięciu
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 7
@K-S-: przy asymetrycznym obciążeniu instalacji trójfazowej, podczas utraty żyły N, na zaciskach, gdzie było N pojawia się napięcie międzyfazowe (400V). Jedyną ochrona mogą być i są przekaźniki nadnapięciowe.
  • Odpowiedz
Mireczki z #elektryka #elektronika mam lampę błyskową, która pomiędzy błyskami doświetla małym halogenem 220v 50w. Jakiś czas temu halogen padł i przepalił się, a dziś kupiłem nowy, ale nie spojrzałem na parametry tylko na kształt i styki. Kupiłem więc taki 12v 40w no i mi wybuchł. Nauczony błedem, spojrzałem na przepaloną w poszukiwaniu oznaczeń i dopiero dostrzegłem ledwo widoczne oznaczenie 220v 50w. Niestety nigdzie nie mogę znaleźć takiej
Hayabussa - Mireczki z #elektryka #elektronika mam lampę błyskową, która pomiędzy bły...

źródło: comment_1663623922euukS93zZ875nYZGmAwnca.jpg

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Jest może jakiś ekspert, który wskaże, kiedy najekologiczniej włączać urządzenia o sporym poborze, których użycie jest mało pilne, aby odciążyć polski system energetyczny tej zimy?
Chodzi mi o zmniejszanie nadwyżek i niepogłębianie deficytów w ciągu doby w kontekście roku.

Czy są to np. godziny z taryfy G13 Tauronu, czy może zupełnie inne? @JakubWiech #energetyka #elektryka #pytaniedoeksperta #tauron
onionspirit - Jest może jakiś ekspert, który wskaże, kiedy najekologiczniej włączać u...

źródło: comment_1663619006aZhto0ZxSP8jSi0Lh1S06t.jpg

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 7
@onionspirit: Nie nakłonisz ludzi, żeby w jednej chwili czegoś nie zrobili. Co do kropli, to raczej kropelka, bo piec hutniczy pobiera tyle energii co aglomeracja ;) Szczytny cel, ale nie dość, że nie do zrealizowania to jeszcze nic by nie dał szczerze mówiąc. Dlatego też wprowadza się SCO, które działa na duże zakłady przemysłowe
  • Odpowiedz
@onionspirit: Proponuję rozważyć zmianę taryfy na nocną (G12, dwustrefową) i wtedy można zwiększać zużycie energii w godzinach 22:00-6:00 (w niektórych opcjach także 13:00-15:00). W systemie pracuje wtedy niewiele mocy (bo dolina nocna), a można dodatkowo zaoszczędzić.
  • Odpowiedz
Montowałem u siebie w domu gniazdka Legrand Niloe Step, dokupilem dwa łączniki krzyżowe, wszystkie inne włączniki, gniazdka są szare, te krzyżowe są zdecydowanie ciemniejsze i nie pasuje do nich podwójna ramka ani przycisk z innych gniazdek. Legrand wprowadzał jakieś nowsze ramki? Są jakies specjalne ramki do włączników krzyżowych? O co tu może chodzić? Jak to spasować?
#elektryka
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ymy323: hej, żyjesz jeszcze?

te Niloe Step jakie montowałeś dwa lata temu to były takie całe z plastiku? jak tak to dobrze się to zakładało? nie pękał ten plastik przy montażu gniazdek na wkręty?

nie wiem jaki kolor osprzętu miałeś ale i tak zapytam, czy powierzchnia przycisków/ramek jest matowa czy błyszcząca?
Catmmando - @ymy323: hej, żyjesz jeszcze? 

te Niloe Step jakie montowałeś dwa lata t...

źródło: niloestep

Pobierz
  • Odpowiedz
Ściągał ktoś plombę z licznika prądu przy pracach z wymianą zabezpieczeń i wymianie kabli? Operator Enea. Jeśli tak to czy zgłaszał to, czy jedynie zadzwonił z prośbą o założenie nowej plomby? Z tego co zrozumiałem, przy jednodniowej opcji ingerencji w tych sprawach, nie trzeba zgłaszać ściągnięcia plomby. Jedynie, jeśli musiała by być ściągnięta na okres od paru dni do x czasu.
#majsterkowanie #remont #remontujzwykopem #elektryka
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@F3NIK5: Mi elektryk podpowiedział, żeby dzwonić do operatora (Tauron) i powiedzieć, że jest awaria, iskrzy mi z instalacji (co nie było dalekie od prawdy, bo się trochę dymiło od luźno skręconego przed laty kabla), że wszystko wyłączone w tym kocioł gazowy, a zimno jest, nie ma ogrzewania, dziecko płacze, żona krzyczy i w ogóle, więc dramat i muszę na już w trybie pilnym zerwać plombę, bo elektryk stoi przed rozdzielnicą
  • Odpowiedz