Wpis z mikrobloga

Jak obiecałem tak zrobiłem, będzie wykopwywiad z Jackiem Bartosiakiem. Generalnie przyczyną były różnice zdań w tym znalezisku: http://www.wykop.pl/link/2148270/mec-bartosiak-polska-powinna-trzymac-sie-z-dala-od-konfliktu-na-ukrainie/

Pytania pewnie będą więc o Ukrainę ale jak chcecie to pytajcie o geopolitykę dowolnego regionu świata. Zasada jest prosta, pytania które zgarną najwięcej plusów lądują u naszego gościa. Wstępna liczba pytań to max 15 - nie chcę wysyłać za dużo żeby uniknąć zdawkowych odpowiedzi.

Dla przypomnienia inne nagranie: http://www.wykop.pl/link/2027464/jacek-bartosiak-niemcy-daza-do-sojuszu-z-rosja-i-wypchniecia-usa-z-europy/

Informacje na temat JB: Adwokat, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, Centrum Prawa Angielskiego i Europejskiego przy Uniwersytecie w Cambrigde oraz Centrum Prawa Amerykańskiego przy Uniwersytecie Floryda. Prowadzi sprawy związane z obrotem nieruchomościami, wielkonakładowymi inwestycjami budowlanymi, specjalizuje się w obsłudze międzynarodowych transakcji handlowych. Wspólnik w kancelarii adwokackiej Barański i Bartosiak. Jest ponadto ekspertem Fundacji Republikańskiej i członkiem Rady Budowy Okrętów. W Narodowym Centrum Studiów Strategicznych zajmuje się analityką związaną z bezpieczeństwem narodowym oraz sprawami międzynarodowymi; na powyższe tematy publikuje i występuje w mediach.

#4konserwy #neuropa #ukraina #wojna #wojsko #geopolityka #ama #knp #ruchnarodowy #rosja
Velati - Jak obiecałem tak zrobiłem, będzie wykopwywiad z Jackiem Bartosiakiem. Gener...

źródło: comment_07jSNHna4TrgNQJPApAIIqmisthKFhoF.jpg

Pobierz
  • 59
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mam nadzieję, że pytania będą bardziej analityczne a nie zdawkowe. Jeżeli ktoś ma więcej niż jedno pytanie to wstawiajcie je osobno, tak żeby było jasne które pytanie zgarnia plusy.
  • Odpowiedz
@Velati: Pozwolę sobie postawić kontrowersyjną tezę: Jeżeli Niemcy mogą się dogadać z Rosją nad naszymi plecami a USA z czasem będą tracić na sile to czy nie lepiej byłoby darować sobie pro-zachodnią orientacje i zawrzeć sojusz z Rosją i Chinami?
  • Odpowiedz
Pytanie - gdybanie: Jaka będzie przyszłość Afryki na arenie geopolitycznej. Czy patrząc przez pryzmat ostatnich "rewolucji" na północy (niewątpliwie inspirowanych przez światowe mocarstwa) oraz gospodarczego zaangażowania Chin praktycznie w większości państw afrykańskich, możemy oczekiwać niedługo większyć spięć?
  • Odpowiedz
@RoyBatty: Właśnie widzę, a pod tamtym znaleziskiem było tylu znawców tematu :) Mam nadzieję, że jednak pojawi się sporo pytań, jak nie dziś to jutro
  • Odpowiedz
No to żeby nie wszystko o Ukrainie - W jakim stopniu Polska, a także ogólnie NATO, powinna się angażować w walce z Państwem Islamskim biorąc pod uwagę niestabilność sytuacji politycznej na tamtych terenach. Czy misja w Iraku była porażką? Czy podobny los czeka Afganistan po zakończeniu misji ISAF?
  • Odpowiedz
Whatever, kieruję pytanie. Zbigniew Brzeziński w swojej fundamentalnej rozprawie z geopolityki pt. "Wielka szachownica" stworzył kategorię newralgicznych ze strategicznego punktu widzenia państw-sworzni. Ich znaczenie nie wynika z ich potęgi czy ambicji, lecz raczej z ważnego położenia geograficznego i skutków ich potencjalnej niestabilności dla zachowań graczy geostrategicznych. Tymi państwami w Europie były 2 kraje: Ukraina i Turcja. O znaczeniu geopolitycznym Ukrainy możemy jaskrawo przekonać się dziś. Czy Turcja, położona na styku dwu kontynentów
  • Odpowiedz
Zbigniew Brzeziński w jednym z wywiadów (z lekkim uśmiechem na twarzy) powiedział, że w Chinach odradza się pogląd, że największe straty terytorialne poniesiono na rzecz Rosji, sugerując, że Rosja powinna zwrócić swoją uwagę w kierunku wschodnim. Jak ocenia Pan prawdopodobieństwo konfliktu zbrojnego Rosja-Chiny, w jakim terminie może dojść do konfrontacji między tymi krajami (niekoniecznie militarnej) i czy USA podjęły już w Pana opinii konkretne działania mające na celu sprowokowanie takiego konfliktu?
  • Odpowiedz
Czy Polska powinna uznać niepodległość Krymu


Jaka będzie przyszłość Afryki na arenie geopolitycznej.


Czy więzy strategiczne Polski z tym krajem nie powinny być zacieśnione, a Polska szukać w nim sojusznika i partnera?


@shadowboxer: @RoyBatty: @Dzieciok: Skąd ten facet ma to wszystko wiedzieć?
  • Odpowiedz
@marcin-: Jako człowiek z NCSS ma większą wiedzę niż zwykły wykopek. Dlaczego ma się uchylić od odpowiedzi np. o pytanie dot. Krymu? Mnie jego słowa nt. niemieszania się w konflikt ukraiński absolutnie nie przekonały, dlatego tym chętniej zobaczę go w konfrontacji z innymi ludźmi.
  • Odpowiedz