Wpis z mikrobloga

Nieusatysfakcjonowany odpowiedziami w Google'u zwracam się do znacznie poważniejszej instytucji, Mirko:

- Czy pracodawca może zabronić pracownikom wymiany informacji o swoich zarobkach pomiędzy sobą? Jedni rabini twierdzą, że może inni mówią, że nawet jeśli w umowie znajdzie się taka klauzula to jest nieważna.

#praca #pracbaza #zarobki #prawo #prawopracy #hr
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ripp1337: Zgadza się. Pracodawca nie może rozpowiedzieć moim kolegom z pracy ile mi płaci. Pytanie brzmi: czy ja im to mogę bezkarnie rozpaplać jeżeli pracodawca mi tego zabrania?
  • Odpowiedz
@zongobongo: Przejrzałem na szybko KP i nie znalazłem nic, co sprawiałoby, żeby pracodawca mógł zobowiązać cię do zachowania wynagrodzenia w tajemnicy. Na logikę taki zakaz byłby z d--y wzięty. Proponuję zadzwonić do PIP ; )
  • Odpowiedz
@zongobongo: Więc tak... Należy tutaj przyjrzeć się orzecznictwu Sądu Najwyższego z którego wynika zakaz nadużywania przez pracodawców tzw. klauzul „poufności” czy „tajności” wynagrodzeń pracowniczych, jeśli miałyby one służyć do innych celów niż ochrona tajemnicy przedsiębiorstwa, której ujawnienie mogłoby zagrozić istotnym interesom firmy, np. jej konkurencyjności.

SN w wyrokach z 26.5.2011 r. (II PK 304/10, MoPr 2011/10/528) i 15.7.2011 r. (I PK 12/11, LEX nr 1001273) @ripp1337:
  • Odpowiedz