Wpis z mikrobloga

Sprzedawca z #allegro nie chce zwrócić kasy dostałem takiego maila co dalej? Napisałem żeby odesłał towar bo za 5 dych nie będę się klocil.to.chce kasę na przesyłkę, zakup od firmy

informujemy, że otrzymaliśmy towar w stanie używanym, z zerwaną folią ochronną, z widocznymi zarysowaniami oraz w uszkodzonym opakowaniu.
Proszę zobaczyć zdjęcia w załączniku.

Nie miał Pan prawa używać urządzenia przed dokonaniem odstąpienia.
Konsument ma prawo korzystać z towaru przed odstąpieniem od umowy tylko tak, jak robiłby to w sklepie stacjonarnym:
https://prokonsumencki.pl/blog/konsument-ma-prawo-korzystac-z-towaru-przed-odstapieniem-od-umowy-tylko-tak-jak-robilby-to-w-sklepie-stacjonarnym/

Ustawa o prawach konsumenta stanowi implementację Dyrektywy 2011/82/UE, a ta w motywie 47 stanowi źródło wykładni w zakresie stosowania art. 34 ust. 4 ustawy o prawach konsumenta. Dyrektywa w motywie tym wskazuje, że "w celu stwierdzenia charakteru, cech i funkcjonowania towarów konsument powinien obchodzić się z towarami i sprawdzać je tylko w taki sam sposób, w jaki mógłby to zrobić w sklepie."
Tym samym przekroczył Pan zakres dozwolonego sprawdzania cech i funkcjonalności rzeczy.

Zwrot pełnej wpłaconej kwoty powodowałby, że istota instytucji odstąpienia od umowy zostałaby w tym wypadku naruszona.
Konsument otrzymałby bowiem swe świadczenie w całości (zwrot ceny), zaś przedsiębiorca towar, który utracił częściowo swą wartość.

Folie zerwane:
https://prokonsumencki.pl/blog/zniszczone-opakowania-czy-konsument-odpowiada-za-nie/

Wzywany zatem do przywrócenia towaru do stanu z dnia jego otrzymania, gdyż zgodnie z polskim prawem towar należy zwrócić w stanie niezmienionym.
W przypadku braku przywrócenia do tego stanu zgodnie z obowiązującym prawem dokonamy potrącenia zwracanej kwoty.
W przypadku towarów używanych dokonujemy potrącenia 1/3 wartości.
Wyrażamy też zgodę na rezygnację z odstąpienia, prosimy o decyzję.

Jeżeli nadal podtrzymuje Pan swoje odstąpienie, będziemy musieli dokonać potrącenia wartości dlatego prosimy o informację czy:
- akceptuje Pan ustalone przez nas zmniejszenia wartości
- kwestionuje Pan ustalone przez nas zmniejszenie wartości i ustalamy wartość rynkową towaru
- rezygnuje Pan z odstąpienia konsumenckiego

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta Art. 40 podpunkt 3
"To, co strony świadczyły, ulega zwrotowi w stanie niezmienionym"

Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta Art. 34. podpunkt 4
"Konsument ponosi odpowiedzialność za zmniejszenie wartości towaru będące wynikiem korzystania z niego w sposób wykraczający poza konieczny do stwierdzenia charakteru, cech i funkcjonowania towaru"

#prawo #allegro #prawnik #dzialalnoscgospodarcza #internet #ecommerce
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@PanNieznanypl: jesteś w stanie udowodnić stan w momencie odstąpienia i wysyłki? Zdjęcia które dał sprzedający się zgadzają? To jedyne w czym ma rację sprzedający to odpowiadasz za zmniejszenie wartości handlowej rzeczy. Czy 1/3 to odpowiednia kwota? Ciężko stwierdzić, ale brzmi dość rozsądnie, gdy jest to coś za 50 zł. Gdyby to było coś za 10 koła to byłoby nadużyciem.
  • Odpowiedz
@PanNieznanypl: Nie napisali że nie cha oddać kasy. Wszystko masz ładnie opisane i jest OK. Masz 3 opcje które tam wymienili
1. oddaja 2/3 kwoty
2. podważasz czy jest to warte 2/3 (pewnie trzeba by znaleść klienta na wiecej)
3. rezygnujesz i odsyłają towar do Ciebie
4 (pominiete) przywrczasz towar do stanu w jakim go otrzymałeś (raczej niemozliwe)

Np w przypadku butów/ubrań opakownaie nie jest zamkniete i buty możesz wyjąc
  • Odpowiedz
Sprzedawca z #allegro nie chce zwrócić kasy dostałem takiego maila co dalej? Napisałem żeby odesłał towar bo za 5 dych nie będę się klocil.to.chce kasę na przesyłkę, zakup od firmy


@PanNieznanypl: Jak już wspomniano, sprzedawca nie uchyla się od zwrotu pieniędzy, ale pomniejszy zwrot o 1/3 wartości. To raz.
A dwa, chcesz z powrotem zwrotu towaru - czyli towar jest nadal Twój. Nie dziw się, że musisz zapłacić
  • Odpowiedz
@PanNieznanypl: Aaa, teraz kumam. Bo odpisujesz mi na sprawę z drugiego wpisu, który zamieściłeś. :D W tamtej sprawie masz oczywiście rację, sprawa do UDO. Miałem podobną sytuację, mogę w wolnej chwili opisać, bo konsultowałem to z prawnikiem.
  • Odpowiedz