Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Jestem zielona z prawa i chyba totalnie nie rozumiem zakazów konkurencji. Pracuje bezpośrednio na UoP w firmie w której obrabiam mnóstwo danych innych organizacji oraz klientów.

Przykład totalnie z tyłka:
Wyobraźcie sobie że pracuję w firmie typu Microsoft, odpowiadam za dane, mam wgląd do danych a następnie pójdę sobie pracować do firmy która korzysta z rozwiązań Microsoft i ja miałam dostęp do jej danych.

Aby była jasność ja nie piszę o pracy w firmie która bezpośrednio konkuruje z moim obecnym pracodawcą

Czy mój pracodawca może skonstruować w taki sposób zakaz konkurencji (wypłaca odszkodowanie) w której zamknie mi furtkę do pracy na UoP u któregoś z klientów w przyszłości?

Załóżmy sytuacje w której skontaktował się ze mną rekruter i zdałam proces. Albo sytuację w której rok po rozstaniu z pracodawcą pójdę pracować dla klienta? Jeżeli tak to na ile taki zakaz konkurencji jest średnio tworzony i jak wysokie mogą być kary?

#prawo #praca #uop #pytanie #prawopracy #korpo #pracbaza #it #informatyka #datascience #kodekspracy #studentprawa #zycie #bazydanych


· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: razzor91
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mirko_anonim: tak, może być taki zakaz konkurencji. Aby był ważny, tylko za odszkodowaniem. Co do okresu to zależy od tego jak często Twoja wiedzą się dezaktualizuje. Może być pół roku, może być 2 lata.
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 0
zręczny-aktywny-80:

Czy mój pracodawca może skonstruować w taki sposób zakaz konkurencji (wypłaca odszkodowanie) w której zamknie mi furtkę do pracy na UoP u któregoś z klientów w przyszłości?


Owszem może i jest to osobna umowa o zakazie konkurencji i najlepsze co może pracodawca dla Ciebie zrobić, bo musi Ci płacić za to jeżeli chce żeby umowa obowiązywala po ustaniu stosunku pracy. Czyli w skrocie nadal Ci placą mimo iz już u nich nie pracujesz.
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 0
dokładny-twórca-41: @insystem Cześć a takie doprecyzowanie / pytanie. Z tego co wiem

"Działalnością konkurencyjną jest aktywność przejawiana w tym samym lub takim samym zakresie przedmiotowym i skierowana do tego samego kręgu odbiorców"

Czyli rozumiem, że jeżeli będę analityczką i będę zajmować się branżą medyczną to późniejsza praca jako analityk dla branży samochodowej nie może być uznana za działalność
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Będą analitykiem w branży medycznej (akurat moja działka ;) ) i będąc zatrudnioną w Glaxo nie możesz być analitykiem w Bayerze. Ale jako analityk do Voklswagena pójść możesz i nie narusza to zakazu konkurencji.

Jeśli klepiesz dla banku to nie powinnaś pracować dla innego banku (a w miarę możliwości dla żadnej instytucji finansowej, dla świętego spokoju). Ale możesz klepać dla branży rozrywkowej, nawet wykorzystując te same mechanizmy (np. skalowanie,
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: w polsce jak w lesie. U mnie w firmie raz sie klocilem z typiara z HR, ktora twierdzila ze jak pracujesz jako programista to potem przez rok nie mozesz pracowac jako programista w zadnej firmie jak masz zakaz konkurencji xD. Jak jej powiedzialem ze jak ona sie zwolni i nie bedzie mogla pracowac w HR przez rok to czy to jest ok, to sie zamknela.
  • Odpowiedz
@szawel789: typowe p---------e i straszenie ludzi, taka umowa uniemożliwiała by ci prace więc z automatu jest nielegalna, tylko często janusze tzn. prezesi januszexów tego nie kumają i myślą, że człowiek będzie się srał i będzie siedział wiernie; przerabiałem to u siebie w firmie, wszyscy co podpisali wiedzieli że to lipa, nawet zarząd tak mówił nieoficjalnie jak "kumaci" z nimi gadali - jak to szło? "nieznajomość prawa szkodzi"?
  • Odpowiedz