Wpis z mikrobloga

Macie jakieś rady na pracowanie z debilami w zespole? #!$%@?, mam już dość uczenia tych noobów podstaw, jeszcze #!$%@? chatgpt jest a ci debile nawet najprostszych rzeczy nie potrafią sami znaleźć. I musisz się bujać z takimi w zespole, bo niestety zwolnienie ich nie wchodzi w grę. Macie jakieś sposoby jak radzić sobie na co dzień z takimi bo już nie wytrzymuje.

#pracbaza #it #programista15k
  • 35
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@pearl_jamik: pfffff mnie właśnie poproszono, żebym nauczył gościa, który pracuje od roku, jak obsługiwać system rozliczeniowy godzinowy.

Zacznij tak:
- Psu mówię raz i rozumie - potem pójdzie z górki
  • Odpowiedz
@pearl_jamik: Pracowałem w takiej robocie. Przenieśli mnie z innego działu, do nowej technologii z AI do webdev (XD), do produktu, który działa tragicznie, gdzie ma ani strony dokumentacji (albo mi jej nie przysłali), gdzie moje jedynie źródło jakichkolwiek informacji to był 1 gość w firmie, który właśnie zdawkowo odpowiadał, nic nie potrafił wytłumaczyć. Musiałem się tam męczyć kilka miesięcy nie ucząc się praktycznie niczego.
Teraz zmieniłem pracę i widzę, jak
  • Odpowiedz
Zacznij tak:

- Psu mówię raz i rozumie - potem pójdzie z górki


@wacek_1984: no fajnie mati,ale dopuki nie skonczysz 14 lat to weź nie wchodz na tematy dorosłych tylko sobie poglądaj jakąś ekipe albo coś
  • Odpowiedz
@pearl_jamik miewam podobnie, w dużej mierze pracuję z biura i razem siedzimy w open space, z jednej strony zawsze chętnie pomogę i wychodzę z założenia że, skoro przychodzą do mnie, menadżer o tym wie i pasuje mu to jest to tak naprawdę jeden z moich obowiązków, nikt za bardzo nie rozlicza mnie z moich pisanych obowiązków więc czemu mam nie pomagać.

Problem robi się kiedy zaczyna mnie gonić jakiś termin, albo
  • Odpowiedz
  • 0
wyobraź sobie że ktoś Cię co kilka minut pyta "ile to jest 1+1?", "a ile to jest 1+2?", ja miałem do czynienia z pytaniami na takim poziomie od osób które siedzą znacznie dłużej w branży niż ja. Poza tym, że ja mam swoją pracę, to od takich pytań jest Google. A później jeszcze muszę myśleć o tym, że ta ameba zarabia podobną kasę co ja... zwolnienie niektórych przyniosłoby więcej korzyści niż szkód
  • Odpowiedz
@pearl_jamik: u mnie było tak że nie chciało się niektórym nawet włączać dokumentacji gdzie jest narysowane co trzeba kliknąć, bo szybciej mnie spytać. Nie rozumieją Ci co nie mieli z takim zachowaniem styczności, dla nich to niewyobrażalne że tacy ludzie istnieją ;) Ja chyba właśnie zacząłem od odpowiadania na wszystko po kilku godzinach, później screeny z dokumentacji gdzie jest odpowiedź i oznaczona 5 czerownymi strzałkami na dokłądną linijkę...
  • Odpowiedz
@wiedzminyo no to naucz się stawiać granice, a nie płaczesz na wypoku mati.

Pogadaj z kierownikiem, wyszabruj więcej hajsu za to, zorganizuj jakieś szkolenie, ogarnijcie jakiegoś onenote czy inne fiubzdziu z podstawami, ewentualnie proś o pytanie na maila i trzymaj dowody potem lecisz do szefa.

Do mnie ostatnio zadzwonił ziomek z pytaniem, co ma zrobić jak element urządzenia kopie prądem, sam nie wpadł na to by odłączyć od prądu xD
  • Odpowiedz
Nadam troche innej perspektywy, sa tez ludzie tez tacy "seniorzy" ktorym polecisz rozwiązanie, oni to zrobią, cos nie dziala i lecą maile ze to szmichal zasugerowal i niech teraz naprawia xd polecam takim ludziom odpowiadac ze sie "nie wie", jest to trudne bo ego ale z drugiej strony nie dochodzą ci dodatkowe problemy a w 99% przypadków ludzie dadza sobie rade ale sa leniwi
  • Odpowiedz
Poza tym, że ja mam swoją pracę


@TomSz: Psst - to też jest twoja praca i tak samo ci za nią płacą.

ale przy kolejnym pytaniu 1+1 już cię #!$%@? strzela i masz
  • Odpowiedz
@wstanczyk: nie miałeś do czynienia z taką sytuacją i przez co nie jesteś w stanie jej pojąć ;) Uznaj że to z "1+1" to nie była przenośnia i to jest prawdziwa sytuacja, że na prawdę ktoś nie wie że "1+1" daje nam "2". Nie użyje do tego kalkulatora, nie użyje do tego google, nie użyje do tego chatgpt, będzie Ciebie pytał ile to "1+1", i to nie raz, tylko za
  • Odpowiedz
nie miałeś do czynienia z taką sytuacją i przez co nie jesteś w stanie jej pojąć ;)


@TomSz: Miałem na każdym etapie. Zarówno, jako taki pytający, jak i taki, co myślał, że wszystko wie i wkurzał się o pytania. Zdążyłem też dojść do takich wniosków, jakie opisałem.

Uznaj że to z "1+1" to nie była przenośnia i to jest prawdziwa sytuacja, że na prawdę ktoś nie wie że "1+1" daje
  • Odpowiedz
@wstanczyk: w obecnej sytuacji wiem, że nie jestem w stanie Ci tego wytłumaczyć bo nie przyjmujesz do wiadomości że w IT w jakiejś firmie może pracować osoba która nie jest inteligentna, ma nieodrwaracalny problem z przyswajaniem informacji (przez wiek lub chorobe), ma wszystko w dupie bo co nie wyjdzie to ktoś inny to zrobi lub jest na tyle leniwa że wiedząc że wystarczy odpalić kalkulator i wpisać "1+1" otrzyma się
  • Odpowiedz
@pearl_jamik: jestem seniorem i nie chciałbym z tobą pracować. Ja swoim kolegom pomagam i tego samego oczekuję od nich. Tacy jak ty powinni robić co najwyżej małe stronki skoro nie potraficie pracować w zespole projektowym.
  • Odpowiedz