Wpis z mikrobloga

W nawiązaniu do mojego wczorajszego posta. W skrócie prowadzimy z dziewczyną salon kosmetyczny do tej pory faktury za prąd oscylowały w okolicach 300-400zł a teraz dostaliśmy ponad 6300zł. Zamówiłem elektryka posprawdzał salon i stwierdził, że na 100% ktoś się podłączył nielegalnie pod nasz licznik i ładuje np. jakiegoś elektryka. Tak się składa, że pod naszym lokalem są 3 garaże i prawdopodobieństwo jest spore. Chociaż do końca się nie znam to mocny czynnej mamy pobrane 111kWh a biernej 3466 kVarh co wydaje mi sie mocno podejrzane ale elektryk stwierdził, że to jest możliwe. Co myślicie czy to możliwe że ktoś wpiął w instalacje? Co w takiej sytuacji zrobić?

#elektryka #poradyprawne #prawo #tauron #krakow
razor172 - W nawiązaniu do mojego wczorajszego posta. W skrócie prowadzimy z dziewczy...

źródło: faktura

Pobierz
  • 204
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ka-lol: No właśnie elektryk mówi ze policja pewnie nie wiele zrobi i trzeba będzie im pokazać gdzie się ktoś podłączył, a na razie nie mam takiej wiedzy bo nie mam dostępu do garaży.


@razor172: Dokumentuj. Zdjęcia oświadczenia. Filmik jak wyłączasz wszystko a licznik dalej chodzi bo w tej chwili to faktura jest twoja i wszyscy będą mieli w------e.
  • Odpowiedz
@razor172: prosty temat - zejdź do garażu i zobacz czy są ładowane jakieś pojazdy, następnie wyłącz zabezpieczenie przelicznikowe w salonie - jeśli któryś z pojazdów straci ładowanie to masz winowajcę i od razu dzwoń do zakładu energetycznego i na policję
  • Odpowiedz
@razor172: moim zdaniem to jest błędny odczyt lub uszkodzony licznik. Tak jak pisał ktoś wcześniej musiałby nastąpić również wzrost poboru mocy czynnej. Zleć ponowny odczyt i wymuś wymianę licznika. Nie przychodzi mi do głowy żadne urządzenie które mogłoby pobierać wyłącznie moc bierną. Istnieje jeszcze prawdopodobieństwo zakłóceń w sieci powodujących błędne pomiary licznika, ale to się dzieje raczej na zakładach przemysłowych.
  • Odpowiedz
@razor172: nie jest to dla nich proste bo tobie kradną, gdyby ktoś się podłaczył bezpośrednio pod liczniki tauronu to zaraz by go ścigneli, u mnie na ulicy chłop kradł prąd bezpośrednio od elektrowni, nie znam się na tym ale wiem że mu #!$%@? taką karę że z pół roku po tym nogi wyciągnął
  • Odpowiedz
tangens biernej do czynnej ma być mniejszy niż 0.4, a cosinus to pozorna


@kutang__pan: tłumaczysz elektryczność jak na studiach :D
Na studiach na elektrotechnice przerabiałem to wszystko - impedancje, obwody trójfazowe gwiazda-trójkąt, liczby zespolone, wykresy wskazowe, przesunięcia fazowe i cos(fi) itp.
Jak czasem trafił się jakiś ogarnięty laborant i zadał pytanie "co to jest moc bierna, tak w prostych słowach" to nagle nikt tego nie wiedział co to właściwie znaczy
  • Odpowiedz
@razor172: odczytaj z licznika i porównaj z tym co na fakturze - kody tutaj: https://onemeter.com/pl/docs/device/obis/

(jeśli w karuzeli na liczniku nie wyświetla się moc bierna to klikaj przycisk w prawo i porównuj kody szukając 3.8.X i 4.8.X - najlepiej zrobić zdjęcia wyświetlacza dla każdego kodu OBIS i potem rozkminiać, możesz też po prostu wrzucić na wykop)

3. Model licznika NOXON 3

O ile oczywiście to NORAX3
  • Odpowiedz