Wpis z mikrobloga

Młodość w próchnie. Mniej więcej każdy prawdopodobnie kojarzy, jak wygląda dorosły jelonek rogacz (Lucanus cervus) – jednak nie każdy wie o tym, że podobnie jak wiele innych owadów, także jelonek spędza większość swojego życia jako żerująca w próchnie larwa.

Larwy jelonka rogacza mają postać rogalikowo wygiętych pędraków o kremowym, częściowo przejrzystym ciele i pomarańczowej głowie z ciemnymi, ostrymi żuwaczkami. Rozwijają się w spróchniałych lub przeżartych przez grzyby kłodach, pniach oraz korzeniach drzew i krzewów liściastych (w Polsce preferują dęby), przez kilka lat karmiąc się próchniejącą tkanką roślin.

Co ciekawe, larwy jelonka porozumiewają się między sobą za pomocą tak zwanej strydulacji – pocierają o siebie odnóża zaopatrzone w mikroskopijne, ząbkowane struktury i wydają w ten sposób krótkie, przypominające zgrzytanie dźwięki. Dźwięki te są odbierane przez inne larwy jako rozchodzące się w podłożu wibracje. Po co jednak larwy miałyby ze sobą "rozmawiać"? Prawdopodobnie oznajmiają w ten sposób swoim pobratymcom, że dany kawałek spróchniałego drewna jest już zajęty i że już ktoś tam żeruje.

Przed przemianą w poczwarkę larwa jelonka robi się szczególnie nietowarzyska – w spokojnym miejscu przygotowuje sobie niewielką, wygryzioną w drewnie lub wyrobioną w ziemi komorę (tak zwaną komorę poczwarkową – kokolit), w której ulokuje się na czas przeobrażenia. Jeśli inna larwa przypadkiem zakłóci jej spokój, lokatorka komory wydaje dźwięki i czasem nawet "bodzie" głową, wysyłając w ten sposób wiadomość, że zajęte i że gości nie przyjmuje.

Czas życia jelonka rogacza jest uzależniony od czynników środowiskowych panujących na danym terenie. Rozwój larwy trwa od trzech do nawet siedmiu lat – na naszych terenach przeciętnie około pięć lat – z kolei stadium poczwarki może trwać kilka tygodni lub kilka miesięcy. W strefie umiarkowanej jelonki zwykle przepoczwarzają się na jesieni, jednak miesiące chłodu przeczekują w kokolitach i jako owady dorosłe wychodzą na powierzchnię dopiero na wiosnę. Po kilku wiosenno-letnich tygodniach, w trakcie których starają się rozmnożyć, kończą życie.

#ciekawostki #przyroda #natura #zwierzeta #owady #polska #lasy #gruparatowaniapoziomu
tag serii: #7ciekawostekprzyrodniczych
Apaturia - Młodość w próchnie. Mniej więcej każdy prawdopodobnie kojarzy, jak wygląda...

źródło: Lucanus_cervus (E. Reitter, Fauna Germanica)

Pobierz
  • 20
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ramotka: widziałem raz i kusiło żeby go zabrać ze sobą ale jednak szkoda ogromna by była dla przyrody. Czasy gdy jeszcze nie było aparatów w telefonie bo dzisiaj to można by se z nim zdjęcie zrobić chociaż.
  • Odpowiedz
to jest dla mnie niesamowite, ze taka larwa musi przetrwac KILKA LAT zanim sie zamieni w chrzaszcza


@crystalmethh: Jeszcze bardziej p------e jest to ze zyja sobie kilka tygodni, w czasie ktorych musza znalezc partnera zeby powtorzyc ten cykl. Czekasz kilka lat jako larwa, zresz spruchniale drzewo, tylko po to zeby zaruchac i zdechnac xD
  • Odpowiedz
@Apaturia dopisz tylko że pedraki wyglądają właściwie jak każdy inny pedrak chrząszczy bo jeszcze ktoś pomysli że u niego jelonek siedzi a nie jakiś zwykły szkodnik :d
  • Odpowiedz
  • 3
@Eremites: W sumie racja - pędraki różnych gatunków chrząszczy często się trochę różnią, no ale wiadomo, że w normalnych okolicznościach nikt nie będzie analizował długości odnóży i tak dalej. Najlepszą wskazówką jest chyba siedlisko, bo można je spotkać tam, gdzie normalnie żerują. Na grządce mamy raczej nikłe szanse na wykopanie larwy jelonka ;)

@AvatarKhanie Piękny okaz () Wiadomo może, dlaczego w tej
  • Odpowiedz
@Apaturia dziękuję ʕʔ Spotkanie z tym pięknym chrząszczem na żywo (szczególnie z formą telodontyczną) to coś co ciężko opisać słowami - jak się spotka raz, to chce się potem oglądać cały czas, co sezon. Co do pytania to mam parę swoich spostrzeżeń na bazie moich obserwacji:

- rójka nastąpiła stosunkowo wcześnie kiedy warunki pogodowe nie były jeszcze optymalne dla jelonków np. mało słonecznych dni i brak parnych wieczorów,

- żyjące na tym obszarze ptaki tylko czekały aż pojawi się ich ulubiony "przysmak", a że teren na którym występuje populacja jest w wąskim widocznym pasie,
AvatarKhanie - @Apaturia dziękuję ʕ•ᴥ•ʔ Spotkanie z tym pięknym chrząszczem na żywo (...

źródło: temp_file7433218355083010271

Pobierz
  • Odpowiedz