Wpis z mikrobloga

Niestety potwierdza się to, co niedawno tutaj pisałem. Polska to kraj wybitnie postfeudalny. Nikt tutaj nie chce rozwijać przedsiębiorstw, nowoczesnych technologii. Nie opłaca się też giełda, o czym zaraz napiszę.
Ledwo rok Filipiak nie żyje, a rodzinka już planuje sprzedać Comarch. Po co rozwijać największą czysto polską firmę IT, lepiej pchnąć w obce łapska żydowskiemu funduszowi, a samemu nakupować ziemi i zalać betonem. Jak była właścicielka Solarisa sprzedawała największego polskiego producenta autobusów - Solarisa - bo dzieciom się nie chciało w rodzinnej firmie zarządzać, to na pytanie dziennikarza "w co pani planuje zainwestować środki ze sprzedaży" odpowiedziała: "zapraszam do mojego nowego gospodarstwa ekologicznego". Z takim myśleniem elit finansowych tutaj nigdy nie będzie dobrze, idziemy droga Grecji, Hiszpanii, Włoch, Portugalii: trzy dekady dobrobytu i następne pokolenie przejadające dorobek ojców i dziadków.
Nawet jak ktoś drobny chciał przełamać schemat i kupił akcje Comarchu, by mieć kawałek polskiej firmy, to dostanie wezwanie na akcje i będzie musiał sprzedać Żydkom za gówno warte złotówki.
Żal mi naprawdę tego narodu.

#comarch #programista15k #it #programowanie #wig #gielda #polska #polacy
  • 88
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Romska_Palo_Ul_Laputa: no to do roboty Polaku, rób majątek i inwestuj w technologię. Ale swoją drogą masz rację. Bogaczom nie chce się inwestować w nic co jest trochę bardziej skomplikowane, np. produkcja samochodów. Wolą ziemię kupić albo ropę pompować jak Kulczyk na przykład
  • Odpowiedz
@Milo900 to zależy czy myślisz tu i teraz czy jednak co będą robić moje dzieci i czy chce zostawić dziedzictwo.
Może Comarch to nie jest jakiś monolit ale jednak firma ogromna i moim zdaniem warto budować. Zobacz sobie na firmę Inglot.
  • Odpowiedz
@twojastara_glosuje_na_korwina: nie, nie opłaca się. Popatrz ile urósł WIG 20 przez ostatnie 20 lat a o ile urosły giełdy amerykańskie. I nie, żaden specjalista choćby nie wiem jak dobry, nie jest w stanie pobić indeksu giełdowego aktywnie inwestując na dłuższą metę inaczej niż przez przypadek, przy czym im dłuższy okres inwestycji tym te przypadki są rzadsze a wyniki bardziej zbliżone do indeksu.
  • Odpowiedz
@Romska_Palo_Ul_Laputa wiesz, nie każdy w rodzinie ma taką pasję, żeby zarządzać firmą IT.

Ja pracuje w firmie, która robi 500 mln obrotu, firma rodzinna, bardzo bogaci ludzie. Jeden ich syn pracuje w firmie, drugi woli być prawnikiem, a córka jakieś rzeczy dziennikarskie.

Ty przymusiłbyś swoje dziecko, żeby kontynuuowało twoje 'dziedzictwo', nawet jeśli ma inne pasje i chce pójść swoją ścieżką?
  • Odpowiedz
@dariusz44: tylko że amerykanin ma do tego warunki - 10000000 razy większy kapitał dookoła z którym inwestorzy nie mają co robić, bo już nie chce im się wydawać na tysięczny jacht i środowisko - miliony mózgów z całego świata, które przyjechały żeby zarobić. W dodatku otoczenie, w którym jest masa szalonych startupów z sukcesami. W PL nie ma takich warunków, dlatego nikt o tym nie myśli.
  • Odpowiedz