Wpis z mikrobloga

Niestety potwierdza się to, co niedawno tutaj pisałem. Polska to kraj wybitnie postfeudalny. Nikt tutaj nie chce rozwijać przedsiębiorstw, nowoczesnych technologii. Nie opłaca się też giełda, o czym zaraz napiszę.
Ledwo rok Filipiak nie żyje, a rodzinka już planuje sprzedać Comarch. Po co rozwijać największą czysto polską firmę IT, lepiej pchnąć w obce łapska żydowskiemu funduszowi, a samemu nakupować ziemi i zalać betonem. Jak była właścicielka Solarisa sprzedawała największego polskiego producenta autobusów - Solarisa - bo dzieciom się nie chciało w rodzinnej firmie zarządzać, to na pytanie dziennikarza "w co pani planuje zainwestować środki ze sprzedaży" odpowiedziała: "zapraszam do mojego nowego gospodarstwa ekologicznego". Z takim myśleniem elit finansowych tutaj nigdy nie będzie dobrze, idziemy droga Grecji, Hiszpanii, Włoch, Portugalii: trzy dekady dobrobytu i następne pokolenie przejadające dorobek ojców i dziadków.
Nawet jak ktoś drobny chciał przełamać schemat i kupił akcje Comarchu, by mieć kawałek polskiej firmy, to dostanie wezwanie na akcje i będzie musiał sprzedać Żydkom za g---o warte złotówki.
Żal mi naprawdę tego narodu.

#comarch #programista15k #it #programowanie #wig #gielda #polska #polacy
  • 88
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Romska_Palo_Ul_Laputa: tylko jaką różnicę robi szerszemu ogółowi to czy Comarch jest w rękach Polaków czy nie?
Zresztą łatwo oceniać z boku, rodzinka pewnie jest ustawiona na kilka pokoleń do przodu to ciężko się nie oprzeć pokusie żeby opylić wszystko i mieć w------e
  • Odpowiedz
  • 269
@card_man ale ja uwazam, ze bardzo dobrze robią. Skoro byc moze nie znają sie na tym tak dobrze jak ten co zmarł, albo po prostu nie chca tego prowadzic to po co sie meczyc. Sprzedac w p---u za dobrą kase. Ulokowac w obligacje w roznych panstwach i miec w------e na wszystko
  • Odpowiedz
Żal mi naprawdę tego narodu


@Romska_Palo_Ul_Laputa: a mi nie. Dają sobą sterować jak bandą brudnych psów zaje*anych w dupę, wybierają bierność zamiast działania, udają że deszcz pada jak im ktoś w mordę pluje, boją się wziąć odpowiedzialność za własne życie i oczekują że państwo załatwi, to niech teraz zdychają. Jedyna grupa społeczna do której mam szacunek to mali przedsiębiorcy, w stylu fryzjerów, właścicieli punktów ksero i tego typu lokali, za
  • Odpowiedz
@Romska_Palo_Ul_Laputa:

takim myśleniem elit finansowych tutaj nigdy nie będzie dobrze, idziemy droga Grecji, Hiszpanii, Włoch, Portugalii: trzy dekady dobrobytu i następne pokolenie przejadające dorobek ojców i dziadków.


Tutaj nikt nie myśli o przyszłości. A i tak i tak skończy się to dla nas źle. Jeśli Unia się sfederalizuje to polska straci niepodległość , a jeśli Polska wyjdzie z unii albo Unia się rozpadnie to polska straci
  • Odpowiedz
bo dzieciom się nie chciało w rodzinnej firmie zarządzać


@Romska_Palo_Ul_Laputa: xD brzmi jak koszenie trawy, a przecież sukcesje w firmach są bardzo trudne i dość rzadko się udają, poza tym czemu ktoś ma wybierać taką drogę kariery tylko dlatego, że to robił rodzic albo z pobudek patriotycznych? zwłaszcza w otoczeniu takim, że pewnie ta Polska 3 razy częściej przeszkadzała w prowadzeniu biznesu (np. ciągłe kontrole z US) niż pomagała xD
  • Odpowiedz
Żal mi naprawdę tego narodu.


@Romska_Palo_Ul_Laputa: a mi żal takich mędrków. Sprawdź sobie ile czasu średnio żyje firma rodzinna a potem wróć się żalić. Te firmy ze względu na wielkość muszą na pewnym etapie wyjść poza rodzinę. Zwłaszcza taką, która nie potrafi przejąć pałeczki.
  • Odpowiedz
@Romska_Palo_Ul_Laputa: o to będzie ten sam inwestor co w żabkę, miałem okazje pracować przy projektach żabki jeśli Comarch zacznie być podobnie zarządzany to raczej można tu wyczekiwać wzrostów.

Z drugiej strony strasznie się hajs przepalało na przekazywanie systemów innym firma kontraktorskim typu firma x pracowała przy projekcie 2 lata i musiała go przekazać nastelpnej firmie bez wiedzy domenowej, po 1.5 roku przekazywali kolejnej firmie i tak się kręciło
  • Odpowiedz
@zetisdead:

Te firmy ze względu na wielkość muszą na pewnym etapie wyjść poza rodzinę. Zwłaszcza taką, która nie potrafi przejąć pałeczki.

Tylko to już mocne wybieganie w przyszłość. W Polsce problem jest taki że jest mało legitnych firm a jak już są to rzeczywiście dobijane przez państwo a nawet jak przetrwa firma to i tak najczęściej jest sprzedawana albo pod kapitałem zagranicznym więc kasa nie spływa do nas.

A to że system jest chory widać u nas. Masz programistę na fałszywej działalności który płaci sobie 12% dochodowego i ZUS. I to tyle jeśli chodzi
  • Odpowiedz
@Romska_Palo_Ul_Laputa: ile używasz w 100% polskiego oprogramowania? Gdybyś miał wybrać oprogramowanie w firmie to byś kupił np. od Microsoft czy JanuszSoft? Polacy nie chcą kupować polskich produktów, chyba że z musu.
  • Odpowiedz
@Romska_Palo_Ul_Laputa: jest wiele korporacji gdzie sukcesja rodzinna działa? większość korpo to podzielony kapitał i właśnie na tym jadą do przodu, wszystkim zainteresowanym chodzi o hajs i jest presja żeby spółka zarabiała. Statycznie to prawie niemożliwe żeby kilka pokoleń równie utalentowanych biznesowo ludzi się odnalazło w 1 rodzinie
  • Odpowiedz
@P-v-E:

Polacy nie chcą kupować polskich produktów, chyba że z musu.

A pamiętasz gadu gadu, naszą klasę czy wykop? Gamedev nam ładnie wyrosl bo akurat goście którzy sprzedawali piraty na giełdzie reinwestowali pieniądze w oficjalna dystrybucję gier a później reinwestowali kasę w tworzenie gier.

Dlaczego reszta polskiego IT nie poszła podobnym śladem? Chciwość chociaż są wyjątki jak allegro czy inpost
  • Odpowiedz
trzy dekady dobrobytu i następne pokolenie przejadające dorobek ojców i dziadków.


@Romska_Palo_Ul_Laputa: To jest niestety bardzo smutna prawda. I dzieje się to niestety na bardzo szeroką skalę, nie tylko w postaci gigantów typu Comarch. U nas nie ma nawet tradycji wielopokoleniowego prowadzenia biznesów typu cukiernia czy restauracja, a co dopiero dużych firm. Najprościej jest sprzedać maszyny, opylić nieruchomości i żyć ze spadku.
  • Odpowiedz
@Romska_Palo_Ul_Laputa: opie, te 20-30 letnie firmy budowali ludzie z pasją, misją, głową na karku, teraz? nikt niczego nie buduje, bo się "nie opłaca" lepiej hodować krowy, świnie itd, stara gwardia jeszcze te firmy trzymała w ryzach, aktualnie żadnej gwardi nie ma, a fundusze i zachodnie koncerny tylko czekają na to zeby kupić wszystko w PL. Potem taki fundusz może nawet wycoać firmę z PL i ją zlikwidować i co mu
  • Odpowiedz