Wpis z mikrobloga

@KapitanONeil: ten wykres jest nie tak łatwo wywrócić, mindset młodych ludzi to jest już coś ustalonego. Trzeba by było edukować od nowa następne pokolenia ale kto ci te dzieci nadrobi jak kolejne pokolenie to jest 30% wielkości pokolenia 1980r ?

Widzisz ostatni słupek na tym wykresie? To będą przyszłe matki które nawet przy poprawnej dzietności 2.1 która byłaby cudem skończą z ludnością Polski na poziomie 10mld

Na dodatek kolejny słupek
dzemzrzodkiewki - @KapitanONeil: ten wykres jest nie tak łatwo wywrócić, mindset młod...

źródło: image

Pobierz
  • Odpowiedz
@dzem_z_rzodkiewki: przecież nadal będziemy ścigać imigrantów żeby wychodzić przynajmniej na zero, a Japonia była dosyć zamkniętym społeczeństwem. Ceny nieruchomości to zaczną spadać w jakimś Koninie czy Łomży, ale w kilku większych miastach nie liczyłbym na to.
  • Odpowiedz
wyludnianie się Japonii


To samo z samobójstwami, Polska szybko dogania zachód a Japonia wcale nie ma tak super wysokiego współczynnika samobójstw (według wikipedii są na 49 miejscu). No ale wiadome "cokolwiek japan" to istotna kulturowa rzecz, jak się coś podobnego dzieje w Polsce to hehe tak już jest w tym związku radzieckim.
  • Odpowiedz
  • 3
@KapitanONeil W kapitalizmie nie możesz liczyć na uczciwą redystrybucję. W tym systemie nie liczy się dobro jednostki, a jak najlepsze wyniki przedsiębiorstw i korporacji.

Co najwyżej będzie ściepa dofinansowania dla przedsiębiorstw jak to było za czasów pandemii, albo dofinansowania do kredytów hipotecznych, żeby biedni deweloperzy mogli nadal budować z marżą 40%. Dla korporacji zyski, dla proletariatu inflacja 50% i drogie mieszkania. Dzietność spada przez niską dostępność i c-----e zarobki? To się
  • Odpowiedz
Przy automatyzacji i uczciwej redystrybucji zasobów spadek do 25 mln może nie być bolesny i pozwoli na odbicie od dna

poza automatyzacja jest tez bogacenie sie spolecenstwa i ogolnie kraju, za tym idzie obsadzanie nizej platnych stanowisk migrantami.


@KapitanONeil @Aster1981: https://en.wikipedia.org/wiki/Post-scarcity

Być może jest to też rozwiązanie paradoksu Fermiego, że w takich warunkach cywilizacje skupiają się na sustainability zamiast na ekspansji.
  • Odpowiedz