Wpis z mikrobloga

#druk3d #drukarka3d
Hejo mam dziwne pytanie które pewnie nadaje się tylko na nocną zmianę i na tag #urojenia.

Mam okazję odkupić od znajomego drukarkę 3d (któraś wersja Anycubic kobry z tego co pamiętam). Kiedyś miałem endera 3 v2 i bardzo fajnie się przy tym bawiłem (bardziej mnie jarało siedzenie w blenderze niż sam proces druku). Endera trafił szlag i tak to zostało.

I teraz złapała mnie jakaś rozkmina, bo całe życie mieszkałem w domu (do drukarki miałem oddzielne pomieszczenie), a od niedawna mieszkam w bloku (mam nadzieję że to stan przejściowy). Czy są jakieś przeciwskazania co do druku w bloku? Nie chodzi mi o hałas, a o ryzyko związane ze słabo wentylowanym pomieszczeniem, zagrożeniami pożarowymi czy nawet o sam fakt że drukarka by musiała być w miejscu w którym cały czas przebywam (jednak jakby nie patrzeć to zapach na ABS był nieprzyjemny, ale chciałbym używać 100% PLA).

Wiem że to rozkmina typu z czapy, ale uczę się życia w chowie klatkowym xD
  • 7
  • Odpowiedz
@neffwt: Niby PLA nie jest toksyczny ale jak bym im nie ufał. Natomiast wdychanie oparów z ABS już jest toksyczne w #!$%@? xD

Zawsze możesz sobie od biedy jakiś filtr powietrza z aktywnym węglem ogarnąć np te xiaomi airprufery
  • Odpowiedz
@neffwt: Są różne rozwiązania typu obudowanie całej drukarki (na thingiverse widziałem jak robili to z szafki IKEA Lack i płyt akrylowych) a powietrze przepuszczać przez filtry albo całkowicie je wyciągać poza mieszkanie. Ogólnie PLA jest uważane za nietoksyczne, bo to w końcu materiał organiczny ale zawsze trzeba mieć z tyłu głowy, że producenci mogą dodawać coś od siebie do mieszanki - od kolorów po jakieś wzmacniacze.
  • Odpowiedz
@neffwt: Ja nie wyobrażam sobie trzymania drukarki w pokoju bez wentylacji, drukarka generuje dosyć dużo ciepła, i nawet przy druku pla w pomieszczeniu unosi się zapach drukowania.
  • Odpowiedz
  • 0
Panowie dzięki za pomoc zdecydowałem się ją wziąć i wstępnie już przygotowałem plan jak to ograć.

1. Po kilku godzinach druku w sumie zapachy nie są wyczuwalne, a więc ten aspekt jest ok.

2. Drukarkę narazie prowizorycznie postawiłem normalnie na biurku, ale docelowo będzie miała swoje biurko z matą przeciwpożarową wraz z pełnym osłonięciem i miejscem gdzie ma wchodzić filtr i dodatkowa wentylacja.

3.
  • Odpowiedz