Wpis z mikrobloga

Bierzemy z Żoną kredyt na mieszkanie. Kwota 250000zł. Doradca kredytowy przedstawił takie opcje:
25 lat - stałe(5lat) oprocentowanie - 1913zł
25 lat - zmienne oprocentowanie - 2074zł
20 lat - stałe(5lat) - 2075zł
20 lat - zmienne - 2272zł
Doradca kredytowy upiera się na oprocentowanie stałe bo według niego i tak rocznie i to od przyszłego roku może będzie spadać 25pp więc po 5 latach będzie ta sama kwota. Rozmawiałem z kilkoma ludźmi i każdy odradza stałe. Co sądzicie
#nieruchomosci #kredythipoteczny #kredyt #finanse #mieszkanie #banki
  • 19
  • Odpowiedz
@irastaman: trudno powiedzieć teraz. Jak ja brałem kredyt to stałe wynosiło 3,4 więc wygrałem życie, ale obecnie można w jakimś stopniu przypuszczać, że jednak zmaleje w ciągu 5 lat.

Ps. Credit Agricole daje na 7 lat stałe. Nie wiem jak dziś ale swego czasu mieli drugie najlepsze oprocentowanie (za ING) oraz decyzję kredytową w 5 dni.

PS2. Nie słuchaj człowieka, który żyje z prowizji w kwestii kredytów. Jaki interes ma
  • Odpowiedz
@irastaman: osobiście brałbym teraz zmienne na jak najwięcej lat i ewentualnie nadpłaty robić. Jaki sens ma stałe, które jest ogromne? Teraz nawet jak inflacja będzie dalej widoczna to i tak już nie pójdzie w górę mocno. Jedynie wojna może to zmienić, a wtedy to i tak tylko #!$%@?ć xD
  • Odpowiedz
@irastaman: Poczekaj, bo muszę pójść po szklaną kulę...

Jeżeli jesteś gotowy na wydawanie "x" miesięcznie na ratę kredytu opartą o oprocentowanie stałe - to lepiej mieć spokojną głowę. Jeżeli stopy drastycznie spadną zawsze możesz refinansować kredyt (aktualne według zaleceń KNF innym kredytem opartym o stałą stopę).

Stopy raczej będą spadały, ale nikt tego Ci nie zagwarantuje przecież, że nie urosną.
  • Odpowiedz
@irastaman ja bym sprawdziła czy jak wezmę na stałe nie będzie problemu w razie co w ciągu 5lat przenieść kredytu gdyby spadły mocno stopy procentowe (spora część banków pobiera prowizje jak się spłaca całość w ciągu 5lat) i jakby można było wzięłabym 20lat i stałe
  • Odpowiedz
@irastaman: Pamiętaj, że ze zmniennych na stałe przejdziesz, a odwrotnie nie w ciagu 60 miesięcy od uruchomienia kredytu. Inna sprawa - to są takie kwoty, że naprawdę więcej się nad tym narozmyślasz niż faktycznie to będzie potem miało znaczenia.
  • Odpowiedz
@irastaman kredyt należy brać na jak najdłuższy okres (35 lat) i nadpłacać, zamiast brać na krótki okres i płacić większą ratę. jak nadplacasz do wysokości raty z kredytu np 20 letniego, to koszt kredytu się wyrówna
  • Odpowiedz
@irastaman: W kwestii rodzaju oprocentowania myślę, że warto rozważyć kilka scenariuszy. Niestety, ale nie da się skutecznie ocenić, który z nich się sprawdzi. Można też posiłkować się wypowiedziami analityków, jednak one często nie są trafne. Ciekawy przykład niżej.

https://biznes.interia.pl/waluty/aktualnosci/news-kiedy-stopy-procentowe-w-polsce-zaczna-rosnac,nId,5156675

W przypadku wzrostów stóp procentowych bez wątpienia wybór czasowo stałego oprocentowania będzie
  • Odpowiedz