Wpis z mikrobloga

#apple #macbook #macbookpro #programowanie #grafika #komputer

Hej wszystkim, nadszedł czas na zmianę sprzętu. Od 5 lat korzystam z MacBooka Pro 16 (2019). Nadal daje radę, ale przy bardziej intensywnej pracy potrafi przymulić i zaczyna zapychać mi się RAM (CPU z resztą też). Mam zamiar się przenieść na MacBooka pro na M3. Niestety nie orientuję się z wydajności procesorów do Apple. Do takiego zwyczajnego programowania wystarczy pro czy isc bardziej w max? I rozumiem, że wybierając Pro nie mogę wybrać innej ilości RAMu niż 36? Używany będzie głównie do programowania (Webstorm, DataGrip, Rider i PhpStorm) i sporadycznie do prostej grafiki (Photoshop i Illustrator)

Aktualnie mam i9-988h i 16GB RAMu (O ile da się do tego odnieść względem procków Apple)

Ktoś kto użytkuje nowe MacBooki może też się wypowiedzieć na temat żywotności baterii? Faktycznie jest znacząco wydłużona dzięki nowemu prockowi?
  • 18
  • Odpowiedz
  • 0
@programista15cm: Z serii jak pokazać swoją ignorację. Pracowałem kiedyś dla giganta i większość osób jechała na Macbook'ach. Każdy dobiera sprzęt pod swoje potrzeby i potrzeby projektu. Do jednego projektu MacOS to strzał w kolano, do innych nie. W moim przypadku MacOS wystarczy (Backend na C# (asp net, sporadycznie jakieś zmiany), drugi na PHP (Laravel) a front na React i Vue + natywna apka mobilna) Kolejna sprawa jest taka, że nie
  • Odpowiedz
@kuba181797: macos stoi na unixie i to spokojnie wystarcza, nie wiem dlaczego znajomosc linuxa mialaby ratowac przed wylotem z branzy ;))

@ElementalX7 zywotnosc baterii obecnie jest zajebista. Co do ramu musieli to zmuenic dla M3, kuedys nie bylo ograniczen. A co do jakosci prockow M1/2/3 - gamechanger. Obecnie nie ma lepszego procesora na lapki. Tez mialem te i9 i powiem tyle, ze M2 skrocilo mi czas testow chyba 10krotnie.
  • Odpowiedz
Z serii jak pokazać swoją ignorację


@ElementalX7: to była poza godna nicki incelista15k. Ale cieszę się że łyknąłes. Nie znam się na Apple to się nie madrzylem merytorycznie.

Każdy dobiera sprzęt pod swoje potrzeby i potrzeby projektu


@ElementalX7: no poki działa, ale to Ty się masz znać
  • Odpowiedz
A co do jakosci prockow M1/2/3 - gamechanger. Obecnie nie ma lepszego procesora na lapki. Tez mialem te i9 i powiem tyle, ze M2 skrocilo mi czas testow chyba 10krotnie. No i duzo mniej sie grzeje


@pasta_alla_carbonara: potwierdzam, sam siedzę od roku na M2 i w sumie nie zamieniłbym tego na żadnego laptopa z Intelem czy AMD (no, może jakbym miał dostać za free jakiegoś naprawdę wypasionego za 20 koła,
  • Odpowiedz
@ElementalX7: najgorsza i najstarsza m1 bije na głowę jakiegokolwiek intela na macu. Cokolwiek wybierzesz to będzie lepiej działało

I rozumiem, że wybierając Pro nie mogę wybrać innej ilości RAMu niż 36


Ja bym brał minimum 32 gb. Sam mam M1 16 gb (nie używam na codzień, tylko w podróży) i generalnie czasami zmula przy większym zużyciu. Mac ma niby szybki swap i skompresowana pamięć, z drugiej strony pamięć jest dzielona
  • Odpowiedz
@ElementalX7: ilość GPU jest dla ciebie bez znaczenia, jeśli nie montujesz filmów, nie grasz w gry lub nie robisz jakieś machine learningu.

Jako programista interesuje cię CPU i RAM oraz dysk

Tutaj masz różnice w wydajności pomiędzy prockami https://www.cpubenchmark.net/compare/5757vs5750/Apple-M3-Max-14-Core-vs-Apple-M3-Pro-12-Core. Ten drugi jest lepszy. Z drugiej strony single core performance jest podobny i jak nie uruchamiasz długo trwających programów mielących wszystkich corów na 100% to różnicy raczej żadnej nie odczujesz
  • Odpowiedz
  • 0
@Saly: Okej, dziękuje. Za pierwszym razem nie skupiłem się i zrozumiałem to tak, że GPU też w jakimś stopniu wspomaga CPU (Co było dla mnie zaskoczeniem), teraz doczytałem, że to chodzi o dzielenie. Jeszcze raz dzięki wielkie :)
  • Odpowiedz
@ElementalX7: żywotność baterii jest rewelacyjna, żaden inny sprzęt nie jest w stanie dorównać. Po 3h intensywnej pracy z kompilacją kodu i odpalaniem testów wydajnościowych obciążających cpu na maksa miałem około 75% baterii. Spokojnie można pracować cały dzień z dala od gniazdka.
  • Odpowiedz
  • 0
@Krolik: @Saly Jeszcze tylko dopytam: Czy jakoś dbacie o baterię? U mnie Macbook jest podłączony pod ładowarką około 12h dziennie. Jedni mówią, że to złe i powinienem odłączać, a drudzy mówią że Macbook sam "odpina" akumulator i korzysta z zasilania kablu. Po 3 latach wymieniłem baterię, bo żywotność spadła poniżej 75%
  • Odpowiedz
@ElementalX7: Jeżeli korzystasz dużo na zasilaniu, to macOS automatycznie utrzymuje baterię w stanie 80% naładowania. Mam laptop już ponad pół roku i kondycja baterii 100%. Istnieją też apki takie jak aldente, które mogą utrzymywać dowolny zadany stan naładowania aku.
  • Odpowiedz