Wpis z mikrobloga

Podobno na dnie rowu mariańskiego żyją jakieś dziwaczne istoty i stąd moje pytanie: jak to jest, że ciśnienie ich nie zabija a wszystko inne "zgniata"? Przecież jeżeli taką rybę wyłowić, położyć na betonie i zrzucić na nią cegłę to zostanie z niej plama xd jak to jest?

#fizyka #nauka
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@BurmistrzDrawska: ryby głebinowe po wydobyciu zamieniają się zwykle w papkę. I żyjące tam organizmy są przystosowane do takiego ciśnienia. Mają wewnętrzne ciśnienie większe. To się rownoważy.
  • Odpowiedz
1. Na dnie Rowu Mariańskiego nie żyją dziwaczne istoty.
2. Ciśnienie ich nie zabija.
3. Ciśnienie zgniata
4. Tam nie ma ryb, nie na dnie największej głębi RM 11 km. Ryby występują do 8 km.
5. Nie ma betonu i spadających z dużą prędkością cegieł w zasadzie, A wszystkie organizmy na tej głębokości są galaretowate.

@BurmistrzDrawska:
  • Odpowiedz
Mają jakiś związek chemiczny we krwi.


1. To ryby.
2. Ryby są do 8 k, (chyba). ... 8336 m pod powierzchnią wody.
3. Ryby wykorzystują do stabilizacji białek w warunkach wysokiego ciśnienia N-tlenek trójmetyloaminy. W okolicach 8 km stężenie N-tlenku trójmetyloaminy jest tak duże, że białka są tak stabilne, że przestają być biologicznie czynne.
4. N-tlenek trójmetyloaminy to jest to, co powoduje, że nieprzefermentowany hakarl jest trujący.
  • Odpowiedz
@BurmistrzDrawska:
Organizmy żyjące na dnie Rowu Mariańskiego, najgłębszego miejsca na Ziemi, są doskonale przystosowane do ekstremalnych warunków, w tym ogromnego ciśnienia. Oto kilka powodów, dlaczego są w stanie przetrwać w takich warunkach, a wszystko inne by się zgniotło:

Adaptacje fizjologiczne
Budowa
  • Odpowiedz
@BurmistrzDrawska:
1. Adaptacje komórkowe: Komórki tych organizmów mają specjalne adaptacje biochemiczne i strukturalne. Błony komórkowe zawierają specjalne fosfolipidy, które utrzymują ich płynność i funkcjonalność nawet pod wysokim ciśnieniem. Dodatkowo, białka tych organizmów mają unikalne struktury, które zapobiegają ich denaturacji (uszkodzeniu) pod wpływem ciśnienia.

2. Brak gazowych pęcherzyków: Organizmy głębinowe często nie mają pęcherzyków gazowych, które mogłyby się zapadać pod wpływem ciśnienia. Na przykład, ryby głębinowe nie posiadają pęcherza pławnego, co eliminuje ryzyko zgniecenia go przez ciśnienie.

3. Struktury kostne i chrzęstne: Struktury szkieletowe tych organizmów są przystosowane do wytrzymywania ciśnienia. Mogą mieć bardziej elastyczne kości lub chrzęstne elementy, które nie ulegają kompresji tak łatwo
  • Odpowiedz