Wpis z mikrobloga

#nieruchomosci
Paliwo bo bk2 się skończyło i na nieruchach pat - klity stoją na ATH od miesięcy ale chętnych do zakupu brakuje, z drugiej strony sprzedający niechętni do obniżek i tak to się kręci

Jak będzie kataklizm pod spadek (wybory w USA i dump na giełdzie? podwyżka stóp? odwołanie bk0? postępy ruskich w UKR?) to w Q4 (bo w wakacje zawsze nudy na rynku) oczekiwałbym miłych spadków i podążanie Warszawy za resztą Europy, która powoli sobie spada od ponad roku

Takie moje wieczorne spadkowiczowe hopium
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mimp: jedyny kataklizm który może mieć wpływ na rynek to odwołanie BK0, jak nie odwołają to stagnację się przeczeka i dalej w górę choć MAM NADZIEJĘ już nie tak ostro
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 1
@affairz: Czy ja wiem, wzrostowicze przegięli w zeszłym roku (do 2022 sobie rosło jako tako, obecna sytuacja naprawdę ma znamiona szczytu bańki) i moja teza jest taka, że rynek jest przegrzany i nadchodzi korekta podobna do reszty Europy, bk0 może to odsunąć w czasie, ale co się odwlecze to nie uciecze
  • Odpowiedz
@mimp: podziel sobie cene metra w Krakowie przez srednia pensje - teraz i w 2008. Dowiesz się czy jest bańka czy nie. Podpowiem - wtedy kolo 2.65 pensji na metr, dzisiaj kolo 1.77. W 2013 bylo kolo 1.35. Banki nie ma w PL.
  • Odpowiedz
@koojon: policz rozmiar swojego przyrodzenia i twojej żony/partnerki, podziel przez dwa

Polacy mają małe fifloki.

Co to za kalkulator ? Sprawdź medianę, ile osób teraz zarabia minimalna, ile wtedy, ile to jest na rękę itp.
  • Odpowiedz
@Sisaxu: co to za dziwna analogia z penisem? :D jesli srednia za m2 tyle wynosi to ogolnie mowi ile kosztuje mieszkanie i tyle. Zawsze mozna znalezc rudere za 3k za metr. Policz sobie zarobki netto, wyjdzie Ci podobnie jesli chodzi o proporcje. Teraz dodatkowo jak ktos lepiej zarabia to jest na B2B i nie wlicza sie do sredniej GUSu, wiec realna srednia jest duzo wyzsza. Opodatkowanie UoP nie zmienilo sie
  • Odpowiedz
podziel sobie cene metra w Krakowie przez srednia pensje - teraz i w 2008. Dowiesz się czy jest bańka czy nie. Podpowiem - wtedy kolo 2.65 pensji na metr, dzisiaj kolo 1.77. W 2013 bylo kolo 1.35. Banki nie ma w PL.


@koojon: Zarówno dzisiaj jak i wtedy zdecydowana wiekszosc kupujac placac 100% ceny gotówką prawda?
Liczy sie zdolność kredytowa, a wtedy gamechangerem były:

1. Kredyty we "franku" oparte o
  • Odpowiedz
@Sabarolus: no ale o czym Ty mowisz? Ja mowie, ze w 2008 byla banka - miedzy innymi z takich powodow, o ktorych piszesz. Ale teraz banki nie ma, bo po prostu relacja zarobkow do ceny za metr jest duzo lepsza niz byla w 2008. Nominalne zniżki o ile sie wydarza to kosmetyczne i dalej nieruchy beda szly w gore razem z zarobkami.
  • Odpowiedz
dalej nieruchy beda szly w gore razem z zarobkami.


@koojon: przestrzen do tego aby zarobki szly w góre byla w 2008 znacznie wieksza niz obecnie kiedy nasza minimalna to juz 1k EUR
  • Odpowiedz
@Sabarolus: no nie zgodze sie. Polakom chce sie pracowac, Niemcom juz nie. Najwiekszy wzrost PKB w sile nabywczej w UE mamy. Nie sądze zeby sie to wygasilo szybko. Bedzie teraz korekta ze wzgledu na recesje, ale ona bedzie na calym swiecie. A dlugoterminowo laga do gory o ile Tusku za bardzo nie bedzie przeszkadzal z podlizywaniem sie Niemcom.
  • Odpowiedz
@koojon: Nikt nie kupuje mieszkania za średnią pensję brutto. Jeśli mówimy o średniakach, to kupują oni na kredyt który spłacają ze swojej średniej pensji netto. Jedyne sensowne porównanie to jaki kredyt można spłacać z tej średniej pensji netto, na co gigantyczny wpływ ma koszt kredytu. Porównaj teraz jaki kredyt można było spłacić w 2007 biorąc go we frankach, a jaki można spłacić w 2024 biorąc go w złotówkach.
  • Odpowiedz
@Anien: No ok, to porownaj to do kosztu wynajmu teraz, roznica jest na korzysc najmu, ale lepiej przez 2 lata wysokich stop placic na swoje niz splacac landlorda. Zreszta pewnie w ciagu miesiaca sie okaze czy bedzie ten kredy 0% czy nie.
  • Odpowiedz
@koojon

@mimp: podziel sobie cene metra w Krakowie przez srednia pensje - teraz i w 2008. Dowiesz się czy jest bańka czy nie. Podpowiem - wtedy kolo 2.65 pensji na metr, dzisiaj kolo 1.77. W 2013 bylo kolo 1.35. Banki nie ma w PL.


Bzdura. Ważna jest tylko i wyłącznie zdolność kredytową oraz sentyment. Zdolności kredytowej obecnie nie ma jeśli nie ma beki ale trzyma to wszystko sentyment jak
  • Odpowiedz