Wpis z mikrobloga

NIESAMOWITE PODZIEMNE MIASTO ZE STAROŻYTNOŚCI

Podziemna osada Derinkuyu w tureckiej Kapadocji ma prawie 3000 lat. Mogło tu mieszkać kilka tysięcy ludzi.

Chociaż podziemny kompleks Derinkuyu, położony w tureckiej Kapadocji, zyskał popularność w latach 70., kiedy szwajcarski badacz i autor Erich Von Däniken wypromował miejsce poprzez powieść „Złoto Bogów”, to nadal wzbudza emocje. Miejsce jest niesamowite, gdyż korytarze zostały wydrążone na głębokości około 85 metrów, pełniły funkcję podziemnych domów. Wśród pomieszczeń wydzielono stajnie dla zwierząt domowych, groby, wspólne kuchnie, sypialnie a także magazyny. Podziemne miasto powstało prawdopodobnie około VIII wieku p.n.e. Budowniczymi byli najpewniej Frygijczycy. Jego mieszkańcy dzięki temu mogli bronić się przed najazdami Arabów.

Miejsce to odkryto przypadkowo, gdy w 1963 roku pewien mieszkaniec wioski znajdującej się nad podziemiami zburzył ścianę swojej piwnicy. Po przyjeździe archeolodzy ujawnili, że miasto ma 18 pięter i ma wszystko, co niegdyś mogło być niezbędne do życia, w tym dostęp do wody pitnej. Według badaczy Derinkuyu było połączone systemem wielokilometrowych tuneli z innymi podziemnymi miastami. W samej Kapadocji są dziesiątki podziemnych miast. Do tej pory odkryto ich 36.

Zapraszam na mój kanał YT:

#budownictwo #inzynieria #historia #turcja #podroze #starszezwoje #ciekawostki #mieszkaniedeweloperskie #kredythipoteczny #mieszkanie #dom #archeologia
Historia_Podcast - NIESAMOWITE PODZIEMNE MIASTO ZE STAROŻYTNOŚCI

Podziemna osada Der...

źródło: bwnhqg88gvo51

Pobierz
  • 18
  • Odpowiedz
  • 1
ciekawe jak tam bylo z tlenem i klimatyzacja, bo z tego co wiem na pewnych glebokosciach trzeba juz np gornika wtlaczac powietrze rurami innaczej by sie podusili i temperatura chyba wzrasta 1° kazde kilka metrow.


@admiralflotykosmicznej Byłem tam i nie czuło się duchoty na głębokościach. Powiem więcej - był nawet duży przewiew, ale wiadomo, że podziemia wypełnione turystami to nie to samo, co zamieszkane.
Swoją drogą dzisiaj to nieco rozczarowujące
  • Odpowiedz