Wpis z mikrobloga

#programowanie #programista15k #programista25k #it #pracait #pracbaza #korposwiat #ppbit #kryzysit #scrum #scrummaster

Dlaczego ludzie gdy mówią, że jako programista da się zarabiać 30, 40, 50, 60k i więcej to nie mówią jak taka praca REALNIE wygląda i kim trzeba być żeby ją w ogóle dostać?

Bo wiecie, nie bez powodu obecnie 90% ofert dla seniora z wieloletnim stazem to 16-18k netto b2b - takie widełki są dla ludzi, którzy chcą normalnie pracować 8h dziennie i zachować WORK-LIFE-BALANCE

Co do stawek 30-60k ja nie mówię że ich nie ma, ale powiem wam PRAWDĘ której inni wam nie mówią jak to realnie wygląda.

- takich ofert jest 5-10% na rynku jak nie mniej
- często takie oferty nawet jak wiszą to są wizytówką firmy - "patrzcie dajemy 30-60k" - ale potem jak przyjdziesz na rozmowę mówią, zę mogą ci dać max 20k - dlaczego?
- ponieważ często by zdobyć taką robotę trzeba mieć grube plecy w IT oraz znajomości. IT to taka branżą gdzie wbrew pozorom znajomości liczą się NAJBARDZIEJ bo rozstrzał między skillem programistów jest naprawdę niewielki, większość jest albo przeciętna albo wyjątkowo zajebista, tutaj jest czarno-biało w branży i nie ma odcieni szarości.

Żeby ją zdobyć fuche za 30-60k w IT, MINIMALNE WYMAGANIA:
- trzeba kodować od 10 roku życia, pasjonować się IT, mieć bardzo obszerną, ponadprzeciętną wiedze nie tylko z kodowania ale tez np: z linuxa, sieci komputerowych, kryptografii czy sztucznej inteligencji czy chociażby optymalizacji baz danych, wielu programistów nawet nie wie na jakie kolumny założyć indexy czy użyć kursora zamiast selecta w celu przyspierszenia query a co dopiero jakieś bardziej zaawansowane rzeczy
- bardzo mile widziane wręcz wymagane - regularne commitowanie do open source, jeżdzenie po konferencjach, wygrane hackatony, popularne blogi - trzeba coś znaczyć w świecie IT i być gościem którego po prostu inni kojarzą z tego że technicznie wymiata
- trzeba mieć ponadprzeciętny soft skill w negocjajach by wynegocjować ponad 30k, przy takich stawkach rekruterzy robią wszystko byle ci #!$%@?Ć i udowodnić ci, że jesteś JUNIOREM a nie SENIOREM WYMIATACZEM i jak najbardziej obniżyć stawkę. Trzeba sie naprawdę postarać by dostać taką robotę
- często konkuruje się nie tylko z topką specjalistów z Polski ale też Anglii, Niemiec, Ukrainy, Rosji, Bułgarii, Ruminii czy Indii
- trzeba wymiatać z algorytmów typu najcięższe leetcode
- często w ramach pracy zapiernicza się 10-11h dziennie takie są oczekiwania. Nadgodziny przy stawkach 30k+ ofc są darmowe. Nikt nie płaci 30k+ za work-life-balance 8h dziennie i zamykamy laptopa. Nieraz jest taka presja i obowiązki że mogą zadzwonić o 1 w nocy i musisz coś tam zakodzić na szybko( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

Tak więc tak - jak najbardziej stawki 30k+ są osiągalne ale trzeba dodać też że często za niewiele wiecej niż zwykły klepacz kodu ma się 300-500% razy więcej obowiązków i stresu

To jest taki paradoks:
- gdy jesteś juniorem robisz bardzo dużo (praca 8h, jak sie nie wyrabiasz to darmowe nadgodziny by sie wykazać w pracy i cie nie #!$%@?, masa dokształcania po pracy i ostrych zjebek, wyżywania się przez toksycznych seniorów na code review) to wszystko za małą kasę
- gdy jesteś midem to pracy zaczyna być coraz mniej, szybciej ogarniasz, code review stają się znośniejsze, nie trzeba zakuwać po godzinach w ramach codziennej dyscypliny (wystarczy 3-6 miesięcy przed zmianą pracy pozakuwać zbędne teorie by przejść te rekrutacje)
- gdy jesteś seniorem klepaczem to pracy jest jeszcze mniej, jeszcze szybciej ogarniasz, kasa jest zajebista 20-25k netto b2b wpada lekkim kosztem nieraz pracując tylko 6h dziennie :)
- a potem znowu w drugą stronę - jak chcesz staweczki 30k+ to masa obowiązków, masa stresu, masa nadgodzin, za 5000zł netto b2b więcej 300-500% razy więcej obowiązków, praca po 200h+ miesięcznie z czego płatne tylko za 160h, 40h darmowych nadgodzin itd.
  • 15
  • Odpowiedz
  • 13
@nad__czlowiek przecież wykopki to mitomany, każdy tu zarabia min 15k na rękę a mikro #!$%@? pytaniami o kod zniżkowy na pyszne 15%
Albo rodzinkę Netflixa bo nie wystarcza kieszonkowego od mamy XDDD
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: powyżej 8h = darmowe nadgodziny lub zakuwanie po godzinach
junior musi pracować i zakuwać ponad 8h żeby go nie wywalili z roboty, bo w tych czasach przy tej ilości narzędzi nie nadąży w pracy

mid wyrabia sie przeważnie z taskami w 6-7h pracy, senior klepacz pracuje 5-6h, a potem od stawki ok 25k netto pracuje sie od 8 do 11 nie musze chyba dodawać, że przy stawkach 30k+ nadgodziny
nad_czlowiek - @nad_czlowiek: powyżej 8h = darmowe nadgodziny lub zakuwanie po godzin...

źródło: WYKRES

Pobierz
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek:

Żeby ją zdobyć fuche za 30-60k w IT, MINIMALNE WYMAGANIA


Dalej #!$%@? farmazony. Jako osoba która nawet na takim rynku dostawała jeszcze niedawno oferty do podpisania w tym zakresie co podałeś (potem nie próbowałem), powiem, że nie ma takich autycznych wymagań jak piszesz, ale trzeba skillem (w tym soft skillem i skillem interview - system design, nie zesrać się od kodowania na żywo itp) być w top20% programistów mniej więcej. Dla googla w top5-10%, bo tam najbardziej upierdliwy pipeline rekruterski.
W tech-ach pracują bardzo różni ludzie, w tym i ćpuny i seksoholicy i różne zjeby i dostają te 100k$+ rocznie total comp, nie będąc autystami od programowania. Większość nigdy nie komitowala do open source, poza głupimi pet projectami, ani nie spełnia twoich
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: jedyna rzecz gdzie faktycznie trafiłeś, to dyżury, są z reguły "w pakiecie", bywają mało uciążliwe, bywają bardzo uciążliwe, ale w tech-ach to raczej standard i rzadko kiedy można tego uniknąć. Work life balance mimo to bywa bardzo dobry, nie słyszałem żeby ktoś narzekal na wlb w box czy Netflix
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: nie chce nic mówić ale jako DevOps mam ponad 30k i w sumie to jestem zadowolony. Brak on call, 8h, pracuje kiedy chce, płatny urlop, full Remote i w Pl TZ. Do tego mam realny wpływ na firmę a jak mówię że czegoś nie zrobię bo to #!$%@? to nie robię. Czasami jest dużo roboty i jest presja, szczególnie gdy trzeba debugować na prawdę ciężkie rzeczy ale póki co
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: ja Ci powiem jak wygląda - np. w piątek kumpel miał problem, coś tam mu się kompilator pluł bez sensu, i napisał, że nie ma już pomysłu i żebym może zajrzał. No to zajrzałem, pobawiłem się trochę wersjami i wyczaiłem że jak się cofnie jedną bibliotekę do poprzedniej wersji to wszystko działa. Potem jeszcze poszukałem na necie i nawet znalazłem już złożony ticket na tego buga do tej zależności.
  • Odpowiedz