Wpis z mikrobloga

Koreańczykom udało się wyprodukować diamenty w zwykłym ciśnieniu atmosferycznym!

Wprost: https://www.youtube.com/watch?v=MM1Pdq_VDoo
Wykopiecie? https://wykop.pl/link/7452169/diamenty-bez-cisnienia-dluzszy-opis-w-komentarzu

Diamenty naturalne powstają głęboko pod ziemią (ciśnienie 5-6 GPa, czyli 50 tysięcy razy większe niż atmosferyczne) i w wysokich temperaturach (900-1400° C). Diamenty syntetyczne produkuje się kilkoma metodami (np. poprzez osadzanie się "pary" węglowej na powierzchni - ale tą metodą da się tworzyć tylko cieniutkie warstwy diamentu), ale 99% tych dużych wytwarza się w warunkach udających te naturalne. Pierwszy udany eksperyment z 1955 roku wykonano w temperaturze 1600° C i ciśnieniu 7 Gpa i od tego czasu niewiele się zmieniło.

A teraz grupie Koreańczyków udało się wytworzyć diamenciki w ciśnieniu atmosferycznym i temperaturze 1025° C. Metoda opiera się na wtłaczaniu pary metanowej do kadzi z gorącym stopem metalicznym (żelazo, nikiel, gal i krzem). Na węglowej podkładce na dnie tygla rosną diamenty. Na razie, powiedzmy szczerze, są to nanodiamenty. Autorzy badania twierdzą, że mają pomysł na większe, ale to trzeba na spokojne. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Więcej mówię oczywiście w filmie, pokazuję też, jak wyglądają nasze nowe niskociśnieniowe diamenty.

#nauka #fizyka #gruparatowaniapoziomu #liganauki #ligamozgow #conowegownejczer #technologia
LukaszLamza - Koreańczykom udało się wyprodukować diamenty w zwykłym ciśnieniu atmosf...

źródło: diam

Pobierz
  • 43
  • Odpowiedz
@LukaszLamza informacyjnie: dostałem do tego wpisu od Ciebie pierwsze powiadomienie (dzięki @) od bardzo dawna. Czyli jeśli wcześniej wołałeś to nie działało albo były jakieś limity włączone.
  • Odpowiedz
  • 86
@KisielBB: To też mogło mieć związek z tym, że miałem dłuższą przerwę od Wykopu. ;) Stwierdziłem, że zrobię kolejną próbę, bo swego czasu fajna tu się społeczność potrafiła rozkręcić. Pożyjemy, zobaczymy. Dzięki wszystkim za feedback.
  • Odpowiedz
@LukaszLamza Działa, ale chyba nie działało, chyba że nie wołałeś. Ale i tak obejrzane, jak i wszystkie poprzednie. Przy okazji wincyj filmów prosimy, bo na swoim kanale się opierdzielasz.
  • Odpowiedz
@LukaszLamza: kiedyś rozmawiałem z gemmologami nt. sztucznych diamentów. Czy sztuczne diamenty spowodują spadek wartości naturalnych diamentów?

Wg. nich nie - wartość naturalnych diamentów będzie stała, a wartość sztucznych spadać przez coraz efektywniejsze metody produkcyjne.

Jakiś sens w tym jest a instytuty certyfikujące zaznaczają teraz bardzo wyraźnie czy diament jest prawdziwy czy sztuczny na kartach certyfikacyjnych - mają w tym swój interes
  • Odpowiedz
  • 1
@KomendaGlownaPolicji: Nie mogę odpowiadać za regularnych widzów. ;) Mam taki pomysł, żeby wrzucać czasem jedną z 3 rzeczy "luzem", jako osobny materiał. Wydaje mi się, że czasami poszczególne historie giną w całości. Pożyjemy, zobaczymy.
  • Odpowiedz