Wpis z mikrobloga

Wiem, że to może banalne pytanie, ale czy wkład własny ma jakieś przełożenie na zdolność kredytową? W sensie mam zdolność np 500k a mieszkanie kosztuje 650k, czyli mając to 150k wkładu własnego i tak mi udzielą kredytu bo mam to 150k swoje? Czy jeśli biorę 500k to w tym już jest moje 150k? Jak zrozumieć to że moja zdolność to 500k?
#nieruchomosci #kredythipoteczny #kredyt2procent
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Sekra13: Zdolność kredytowa to tyle ile bank Ci jest w stanie dać, czyli na Twoim przykładzie 500k. Nieruchomość kosztuje 650k, Ty masz 150k i jeżeli masz zdolność na 500k to teoretycznie możesz kupić.
  • Odpowiedz
@Sekra13: zdolność = pożyczana kwota.
Cena zakupu = pożyczana kwota +wkład własny
Wkład własny zależny od przepisów i polityki banków. Zazwyczaj 20proc wymagane. Wyjątkowo nie mniej niż 10, o ile masz zdolność na pożyczenie tych dodatkowych 10 proc co się nazywa ubezpieczenie wkładu własnego.

Jeżeli bank wyliczy ci zdolność na np 60 proc wartości nieruchomości, to ofc możesz kupić, jeżeli dasz 40 proc wkładu wlasnego
  • Odpowiedz
  • 0
@trx87: dzieki, czyli obliczając przybliżoną ratę w kalkulatorze wpisuje tylko kwotę która chce pożyczyć na daną nieruchomość? A nie to ile faktycznie warte jest mieszkanie?
  • Odpowiedz
@Sekra13 zdolność to max ile bank chce ci dać. kredyt zwykle się bierze poniżej tej wartości, no chyba że jesteś typowym golodupcem, który musi mieszkać w centrum i bierze kredyt na granicy zdolności, a potem krzyczy, że banki to złodzieje.
zwiększanie wkładu własnego nie sprawia, że bank daje ci lepsze warunki. tzn nie ma większej różnicy czy kupując nieruchomość za 1mln dajesz od siebie 200k wkładu i 800k kredytu, czy na
  • Odpowiedz
@trx87: dzieki, czyli obliczając przybliżoną ratę w kalkulatorze wpisuje tylko kwotę która chce pożyczyć na daną nieruchomość? A nie to ile faktycznie warte jest mieszkanie?


@Sekra13: Kredyt jest udzielany na brakującą kwotę, nie na cenę całego mieszkania.

Kwota kredytu + wkład własny = cena nieruchomości
Kwota kredytu = cena nieruchomości - wkład własny
  • Odpowiedz