Wpis z mikrobloga

Poszukuję roweru do pracy - 8km w jedną stronę, głównie asfalt. Z racji, że mam bon do Decathlonu na 300zł wpadł mi w oko Triban RC100, który aktualnie jest na promocji za 1200zł, czyli finalnie wyjdzie za 900zł.
Czy ten rower się sprawdzi? Nigdy nie miałem styczności z rowerami szosowymi i taką kierownicą.
Jaki rozmiar ramy będzie dla mnie odpowiedni? Mam 186cm, więc według opisu L - będzie ok?
#rowery #rower #wykoptribanclub #kolarstwo #triban
lehv - Poszukuję roweru do pracy - 8km w jedną stronę, głównie asfalt. Z racji, że ma...

źródło: Zdjęcie z biblioteki

Pobierz
  • 23
  • Odpowiedz
@lehv tldr.... Nie. Jeżdżenie szosą po mieście to mordęga. Co z tego że szybko ,skoro hamujesz do zera przed każdą dziurą i nierówną kostką?
Kup sobie crosa albo trekingowy albo miejski. + sakwa na ciuchy i buty do przebrania do pracy (+ew ręcznik jak masz w kołchozie prysznic)
  • Odpowiedz
@lehv: koledzy wyżej chyba nigdy po mieście nie jeździli. Przecież ten rower ma opony ~28mm i nawet chyba lekki bieżnik. Moim zdaniem się nada, tylko jak to ma być commuter, to upewniłbym się że można założyć przynajmniej bagażnik i pewnie dodatkowo jakieś błotniki.
  • Odpowiedz
@lehv mam dwa rowery szosę i mtb. Do szosy aby dało się nie jeździć po mieście i poza nim w stylu jaki lubię kupiłem opony 35mm. Miałem 28 i może te to niewiele, ale bardzo dużo zmienia na krawężnikach i miejskich ścieżkach. Na typowiej szosie jest mocno średnio. Po mieście wolę jechać na moim tapczanie, gdzie ciśnienie e oponach załatwia wszelkie mikro nierówności, a resztę lata pełne zawieszenie. Używanie fulla w
  • Odpowiedz
@lehv: Miałem kiedyś tribana 500se z deca i miło wspominam ten rower, też mam 186cm i rozmiar mi bardzo pasował. Chyba było 56cm nie pamiętam.
hehe mam jeszcze zdjęcie tego tribanka.

@Tryggvason: Mieszkam w małym pagórkowatym miasteczku i na co dzień jeżdżę na stalowej szosie i oponach 23mm i nie widzę lepszego i bardziej się zbierającego pod górki roweru jak ten. Co to ma być, że szosa sie
4x80 - @lehv: Miałem kiedyś tribana 500se z deca i miło wspominam ten rower, też mam ...

źródło: IMG_20200909_101350

Pobierz
  • Odpowiedz
@lehv:
RC100 w rozmiarze L jest idealny na 186cm.

Do tego roweru wchodzą opony 37mm, wtedy komfort jazdy taki sam jak na typowych dla crossów i miejskich rowerów 40mm.

Nie słuchaj #!$%@? rowerowych Januszy, którzy nigdy nie jeździli współczesną szosą/gravelem na
  • Odpowiedz
@lehv ten rower to głębokie lata 80. Ma wolnobieg zamiast kasety. Żeby zmieć bieg trzeba oderwać reke od kierownicy. Trochę jakby kupować dzisiaj poloneza;) Dużo jezdzilem do pracy i mi idealnie sprawdzał sie mtb z założonymi pełnymi blotnikami, bagaznikiem i oponami 1.75. Kup trekkingach lub crossa. Do tego ostatniego dokup błotniki i bagażnik żeby w sakwie wozić rzeczy na zmianę. Jak masz bony z Deca to może coś takiego i Kup
  • Odpowiedz
  • 10
@lehv było targować #szosa a nie #rower bo zleciały się ulane Janusze od jeżdżenia MTB po mieście co jest kompletną porażka xD
Oczywiście że ten Triban się sprawdzi idealnie, na oponach 32 mm będzie już w miarę komfortowo i szybko, zawsze będziesz mógł zmienić na 35 mm i będziesz miał lekkiego, szybkiego przecinaka do miasta.

W tym budżecie żadnych mtb i trekkingów i miejskich z uginaczami zamiast amortyzatorów które ważą po 15-16kg i mają 3 blaty z przodu

L jest
  • Odpowiedz
@lehv nie widzę sensu jakiegoś crossa czy mtb do miasta asfaltu jak poprzednicy. szosa jak najbardziej, najlepsze na asfalt, zakładam że będziesz jechać ulicą jak cywilizowany człowiek. kumpel ma ten model, wszystko byłoby ok gdyby nie przerzutki które są prehistorią, dźwignia zmiany jest na kierownicy a nie na klamkach. spójrz sobie na model Triban Easy, jest to wersja szos teoretycznie dla kobiet ale ma przerzutki na klamkomanetkach
  • Odpowiedz
@lehv: ja ekspertem nie jestem, raczej laikiem kolarstwa, ale mam ten rower od wielu lat. Mi tam się bardzo podobał, jeździłem nim wszędzie. Marudzą i jęczą na tą manetkę zmiany biegu że jest na ramie, ale mi to nigdy nie przeszkadzało. On ma te opony takie z bieżnikiem nawet, że ja nim po szutrach śmigałem jak gravelem (ale ostrożnie). Dla mnie super rower, fajny klimat, rozsądne pieniądze.
  • Odpowiedz
@lehv bierz, szosa w mieście sprawdza się bardzo dobrze. Jeździłem do pracy i szosą i crossem i szosa jest lepsza, lżejsza, szybsza. Sugeruję kupno opon schwalbe durano plus, które mają grubą wkładkę antyprzebiciową, i oprócz dobrej ochrony przed przebiciami, dają lepszy komfort jazdy, niż typowa opona szosowa, więc w mieście będzie idealna, a i na trasie się sprawdzi na dziadowskich asfaltach, szutrach, itp. nawierzchniach. Sprawdź, jaką najszerszą oponę przyjmie ten triban,
  • Odpowiedz
@lehv szosa jak najbardziej do miasta, ale nie z taką zmianą przełożeń jak w RC100. Miałem crossowy na dojazdy do pracy, kupiłem szosę do latania rekreacyjnie, tamten miał być do roboty i skończyło się tym, że jeżdżę tylko szosą.
  • Odpowiedz
@lehv: jeździłem takim (starszą wersją, z wolnobiegiem) po mieście cały rok, teraz po lekkim upgrejdzie dalej, już tylko zimą, bo nie szkoda.
Nie wiem co ludziom przeszkadza w tym rowerze, szybki, lekki, założyć lepsze klocki hamulcowe i ogólnie dbać o hamulce i jest na prawdę spoko.
Bonus, że można go jedną ręką postawić do pionu i wejść do najmniejszej windy jak człowiek, zamiast przypinać do rury gazowej na parterze.
  • Odpowiedz
  • 2
@4x80 @eeemil @Zabi96 @ytong poczytalem trochę o tym tribanie i osoby które nim jeżdżą często polecały go do miasta, dlatego się trochę zdziwiłem, bo pod tym wpisem sporo osób go odradza. Do pracy mam fajny, równy asfalt i z 500m drogi gruntowej więc myślę, że raczej się sprawdzi. Z tego co wyczytałem na forach, w takim budżecie lepiej kupić rower ze sztywnym widelcem niż z amortyzatorem który tylko
  • Odpowiedz
@lehv: miałem go na dojazdy do pracy i sprawował się świetnie. Przesiadłem się jakiś czas temu na 520.
L będzie ok przy Twoim wzroście! Miłego kręcenia.
  • Odpowiedz